printlogo


کد خبر: 238974تاریخ: 1400/7/19 00:00
رئیس سازمان انرژی اتمی: میزان ذخیره اورانیوم با غنای ۲۰ درصد کشور از ۱۲۰ کیلوگرم عبور کرد میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده 60 درصد: 20 کیلوگرم
دُر‌های غلتان
بازسازی توان هسته‌ای، تقویت بازدارندگی و ایجاد توازن در مواجهه با آمریکا؛ تا دشمن بترسد!

گروه سیاسی: «محمد اسلامی» معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی شنبه شب با حضور در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یک به تشریح آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای کشورمان پرداخت. 
به گزارش «وطن‌امروز»، مهم‌ترین بخش اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام رسیدن ذخیره اورانیوم 20 درصدی کشورمان به 120 کیلو بود؛ اقدامی که به عنوان بخشی از پاسخ ایران پس از ترور شهید محسن فخری‌زاده از پاییز سال گذشته در دستور کار قرار گرفت. این علاوه بر ذخیره 60 درصدی است که ماه گذشته در آخرین گزارش آژانس به 18 کیلو رسیده و مطابق انتظار این مقدار در حال حاضر باید به 20 کیلو افزایش یافته باشد. 
این روزها که به نظر می‌رسد پس از وقفه‌ای 4 ماهه دور جدید مذاکرات نشست کمیسیون برجام پس از 6 دور در وین بزودی از سر گرفته شود، شتاب گرفتن توسعه برنامه هسته‌ای ایران بیشتر از قبل آمریکا را نگران و آشفته می‌کند. طرف آمریکایی به وضوح انتظار دارد تهران با یک برنامه هسته‌ای تعطیل شده و به قول آنتونی بلینکن و جیک سالیوان، برنامه در باکس-جعبه- قرار داده شده، بر سر میز مذاکره احیای برجام حاضر شود تا بتواند با اهرم تحریم‌های وضع شده توسط ترامپ ذیل کارزار فشار حداکثری، همچنین ریستور شدن تحریم‌های قبلی، امتیازهای قابل توجهی کسب کند. 
تلاش واشنگتن در دولت بایدن بر این اساس پایه‌ریزی شده تا با خاطرجمع شدن از در جعبه قرار گرفتن برنامه هسته‌ای ایران و بازگشت تهران به محدودیت‌های استثنایی و سنگین ذیل برجام، با فراغ بال، ذهن خود را برای مهار و مقابله با چین در شرق متمرکز کند. 
ایران پس از اینکه در معامله نابرابر و ناموزون در لابه‌لای متن برجام توسط دولت روحانی برنامه هسته‌ای را در ازای رفع تحریم‌ها تعطیل کرد، با اطمینان حاصل کردن از عدم تحقق چنین امکانی، فرصت را دیگر بیشتر از دست نداد- در حالی که حسن روحانی، محمدجواد ظریف و عباس عراقچی تحت عنوان «فرصت به دیپلماسی» خواهان ادامه مسیری بودند که آن را «صبر راهبردی» می‌نامیدند- و بازسازی و احیای برنامه هسته‌ای را به عنوان تولید اهرم در برابر اهرم فشار طرف مقابل برای بازگشت به توازن از دست رفته در دستور کار قرار داد و با مصوبه «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» توسط مجلس شکل قانونی به آن بخشید. 
بازگشت به نقطه اقتدار هسته‌ای در مقطع کنونی پس از تحمیل هزینه‌های گزاف و بعضا جبران‌ناپذیری که در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی به واسطه راهبرد پراشتباه و نگاه غیرملی دولت‌های یازدهم و دوازدهم در 8 سال گذشته شکل گرفت، مؤلفه‌های متغیر پیرامون برجام را به نفع کشورمان گسترده‌تر کرده است. نگاهی به اظهارات اعضای تیم سیاست خارجی بایدن طی روزها و هفته‌های گذشته که مرتب در حال تکرار شدن است، بیانگر اضطرار زمانی برای دولت بایدن و E3- سه کشور اروپایی در برجام؛ انگلستان، فرانسه و آلمان- است. 
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اواخر هفته گذشته بود که پس از رایزنی برجامی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «من بار دیگر تأکید کردم فرصت برای آن چشم‌انداز و علاقه‌ای که ما به اشتراک گذاشتیم (بازگشت متقابل آمریکا و ایران به تعهدات برجامی) کوتاه‌تر و کوتاه‌تر می‌شود، زیرا همان‌طور که قبلا نیز گفته‌ام و همان‌طور که قبلا درباره آن بحث کردیم، با توجه به فعالیت‌های هسته‌ای ایران که ناسازگار با تعهدات برجامی و محدودیت‌های برجام برای چرخش سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر است و اورانیوم را تا ۲۰ درصد و حتی ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند، ما روز‌به‌روز بیشتر به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که بازگشت مجدد به تعهدات برجامی دیگر مزایای این توافق (برجام) را احیا نمی‌کند».
تثبیت توسعه برنامه هسته‌ای و شتاب بخشیدن به آن به عنوان تولید قدرت ملی، نه تنها بازدارندگی کامل را برای کشور به ارمغان می‌آورد که همان دارایی گرانبها و در غلتانی است که پشتوانه‌ای قوی برای قرار گرفتن پشت هر میز مذاکره‌ای است که البته حسن روحانی و تیم مذاکره‌کننده ایرانی آن را به ثمن ‌بخس به دشمنان ایران پیشکش کردند. 
 
* آخرین وضعیت هسته‌ای کشور
در چنین فضایی رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد بر اساس هدف‌گذاری‌ها و تاکید رهبر حکیم انقلاب، تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده است، بنابراین تلاش می‌کنیم این هدف‌گذاری را به اقدام عملی تبدیل کنیم و با استفاده از همه فرصت‌ها بتوانیم با فعال کردن ظرفیت‌های ساخت داخل و توان دانشی سازمان انرژی اتمی و شرکت‌های دانش‌بنیان، گام بزرگی رو به جلو برداریم و تولید برق هسته‌ای را به حداکثر برسانیم. معاون رئیس‌جمهور درباره تعامل با آژانس گفت: از آژانس خواستیم برای مسائل سیاسی و نفوذ سیستم‌های مخرب صهیونیستی و جریان ضدانقلاب، حد توقفی را تعریف کند، زیرا این شیوه قابل ادامه نیست اما آنها پاسخی ندادند. اسلامی افزود: به آژانس گفتیم همه فعالیت‌های ما طبق پادمان انجام می‌شود و آنچه در قانون آمده برای ما ملاک است و فراتر از آن را برنمی‌تابیم و اجازه جوسازی نمی‌دهیم. رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: به آژانس به طور شفاف اعلام کردیم رفتار گزینشی آنها را نمی‌پسندیم و باید مسیر نفوذ سیاسی را سد کنند و ملاک و معیار ما، قانون، پادمان و «ان‌پی‌تی» است که به آن متعهد هستیم و نتیجه موثر این اقدام‌های ما این بود که علیه ما قطعنامه صادر نشد. 
 
* انصراف آژانس از نصب دوربین در سایت کرج
اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دوربین‌های برجامی با دوربین‌های پادمان، تفاوت اساسی دارد و بازرسان آژانس در موعد مقرر، فیلم‌های حافظه دوربین‌های پادمان را در همانجا مرور و قیچی و خرد می‌کنند و خرده‌های آن را در پاکت می‌ریزند و جزو اقلام معدومی در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار می‌دهند و پلمب شده و کنار گذاشته می‌شود و کسی به آن دسترسی ندارد. وی ادامه داد: اما درباره دوربین‌های برجامی، بازرسان آژانس با حضور ما کارت حافظه قدیم را بیرون می‌آورند و پلمب می‌کنند و در محل امن نگهداری می‌شود و مرور نمی‌شود و دسترسی ندارند و فقط کارت حافظه جدید را قرار می‌دهند. 
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: روندی را ایجاد کردیم تا بتوانیم مزاحمت‌ها را مهار و کنترل کنیم و به همین علت فقط درباره تعویض کارت‌های حافظه توافق کردیم و آنها به این کارت‌ها دسترسی ندارند. معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: نکته‌ای که پیش‌آمد، مربوط به دوربین‌هایی بود که در عملیات تروریستی، آسیب دیده بود و آنها می‌خواستند دوربین جدیدی را در سایت کرج نصب کنند که به آنها گفتیم این موضوع ضرورتی ندارد، زیرا برجام، معامله‌ای دوطرفه بین ایران و گروه ۱+۵ بود که این گروه بویژه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تعهدات خود را انجام ندادند، بنابراین دلیلی برای نصب دوباره دوربین وجود ندارد. 
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: نکته دوم این است که آنها درباره عملیات تروریستی، موضع‌گیری و اعتراض نکردند و با این کار در عمل، این حملات تروریستی را تشویق می‌کنند. اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه نفوذکننده‌ها و کسانی که به آژانس فشار می‌آورند، در پی نابود کردن جمهوری اسلامی هستند، گفت: آژانس با پاسخ ما موضوع نصب دوربین را در سایت کرج پیگیری نکرد. همچنین پرونده عملیات تروریستی این سایت تحت تحقیقات قضایی و امنیتی و در حال رسیدگی است و ساختمان هم در حال بازسازی است. رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه به اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: به غیر از یکی دو مورد، به تمام بندهای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها عمل شده است. اسلامی درباره اجرای این قانون نیز گفت: غیر از یکی دو مورد از مواد این قانون که با نظر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس متفاوت بوده، از نظر سازمان انرژی اتمی تقریبا تمام موارد عمل شده است. او ادامه داد: هم تولید سوخت ۲۰ درصد و ۶۰ درصد صورت گرفته و هم برنامه‌ریزی‌های تولید اورانیوم فلزی آغاز شده است، سانتریفیوژهای IRm2 نصب و IR6 در حال ساخت است و با زمان‌بندی یک ساله‌ای که در قانون پیش‌بینی شده و با اندکی تأخیر اجرا خواهد شد، مابقی تعهدات را هم اجرا شده می‌دانیم. معاون رئیس‌جمهور گفت: در اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها تخلفی وجود ندارد، بلکه اختلاف برداشت‌هایی وجود دارد که نیازمند گفت‌وگوهای بیشتر است و این اختلاف برداشت‌ها درباره رآکتور اراک و دیگری موضوع دسترسی‌هاست که با جلسات و گفت‌وگوی بیشتر با مجلس این اختلاف‌ها کاهش خواهد یافت و آن موقع می‌توانیم بگوییم کاملا به قانون عمل کرده‌ایم. 
 
* ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد از ۱۲۰ کیلوگرم عبور کرد
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد نیز افزود: از رقم ۱۲۰ کیلو عبور کرده‌ایم و در این موضوع از برنامه جلوتر هستیم، پیش‌تر طبق برجام قرار بود سوخت اورانیوم ۲۰ درصد به رآکتور تهران داده شود اما داده نشد و اگر ساخت این میزان سوخت را خودمان آغاز نمی‌کردیم، این موضوع امروز به یکی از معضلات‌مان تبدیل می‌شد. رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در عملیات تروریستی اخیری که انجام شد، دشمن قصد داشت به ظرفیت ماشین‌سازی و تکنولوژی‌های ساخت کشورمان آسیب بزند که به لطف خدا دوباره همکاران ما توانستند آن چرخه را احیا کنند. معاون رئیس‌جمهور افزود: در حال حاضر برای ما، نمایش اقتدار ملی کشورمان حائز اهمیت است، زیرا انواع و اقسام سوخت‌ها را می‌توانیم تولید کنیم و به هیچ‌وجه هم هیچ‌‌کدام از تولیدات و اقدامات ما خارج از سیکل قانونی که در پادمان تعریف شده است، نیست. با اینکه تولید اورانیوم فلزی برای آمریکایی‌ها خطر محسوب می‌شود ما آنچه را برای منافع ملی‌مان لازم باشد، انجام می‌دهیم. 
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین به مصارف اورانیوم فلزی در کشور اشاره کرد و گفت: برای تولید سوختی به عنوان جایگزین سوخت ۲۰ درصد در رآکتور تهران نیازمند اورانیوم فلزی هستیم، زیرا سوخت جدید، کارآمدی بالاتری دارد. 
 
* راه‌اندازی رآکتور خنداب در حال انجام است
وی همچنین درباره ماده ۵ قانون راهبردی لغو تحریم‌ها نیز افزود: راه‌اندازی رآکتور خنداب در حال انجام است و بر اساس زمان‌بندی‌ها حدود یک سال دیگر کار دارد اما از لحاظ نقشه‌ای و تجهیزات، تامین شده و فقط زمان لازم است تا به روز شروع کار رآکتور برسیم. اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه بنا داریم به هیاهوهای هسته‌ای پایان دهیم، زیرا دلیلی ندارد ما را بیجا متهم کنند، گفت: ما باید پیشرفت انرژی هسته‌ای را شتابان کنیم و جلوه‌ها و تأثیرات آن را در زندگی مردم پدیدار کرده و گسترش دهیم و جلوه‌های اقتدار ملی متأثر از انرژی هسته‌ای را هم نمایان کنیم. 

Page Generated in 0/0042 sec