printlogo


کد خبر: 238903تاریخ: 1400/7/18 00:00
تاریخ‌سازی کشتی فرنگی با ۲ طلای ساروی و یوسفی
روز خاص تیم آقای خاص

دیروز روز خاص کشتی فرنگی بود. 7 سال صبر کردیم تا در مسابقات جهانی به مدال طلا برسیم و نکته شگفت‌انگیز اینکه نه تنها یک طلا که ۲ طلا بعد از مدت‌ها صید کردیم. علاوه بر این ۲ کشتی‌گیر دیگرمان به فینال رفتند که امروز شاهد دیدارشان در فینال خواهیم بود. محمد‌هادی ساروی و علی‌اکبر یوسفی طلایی‌های دیروز کشتی فرنگی ما بودند. به این ترتیب دیروز روز خاص کشتی فرنگی ما با هدایت «محمد بنا» آقای خاص ورزش ایران بود. 
 
* غوغای یوسفی در سنگین وزن
در فینال وزن 130 کیلوگرم کشتی فرنگی مسابقات جهانی علی‌اکبر یوسفی با حضور در فینال تاریخ‌سازی کرد و رکورد جدیدی را به ثبت رساند. وی پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه 6 بر یک داوید اوواسپیان از ارمنستان را مغلوب کرد و به مرحله یک‌چهارم نهایی راه یافت. یوسفی در ادامه با نتیجه 2 بر یک اسکار مارویک از نروژ را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه‌نهایی شد. 
وی در این دیدار با نتیجه 2 بر یک از سد یاسمانی آکوستا فرناندز، دارنده مدال برنز جهان از شیلی گذشت و به دیدار فینال راه یافت. سنگین‌وزن کشورمان در این دیدار به مصاف زورابی گدخوری، دارنده مدال برنز اروپا از روسیه رفت که با نتیجه ۵ بر یک به برتری رسید تا برای نخستین‌‌بار طلای سنگین‌وزن را کسب کرده و تاریخ‌ساز شود. 
 
* نخستین طلای فرنگی بر گردن ساروی
اما نخستین مدال طلای کشورمان را محمدهادی ساروی کسب کرد. دارنده مدال برنز المپیک توکیو در مسابقات جهانی کشتی فرنگی طلا گرفت. محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با آرتور سارگسیان، قهرمان زیر ۲۳ سال اروپا از روسیه مبارزه کرد و ۶ بر ۴ از سد حریف خود گذشت و راهی یک چهارم شد. دارنده مدال برنز المپیک در این مرحله ملیا از گرجستان را ۹ بر یک مغلوب کرد. ساروی در نیمه‌نهایی با برتری ۵ بر صفر مقابل نیکولوز کاخلاشویلی از ایتالیا، فینالیست شد. وی در فینال به مصاف الکس زوکه از مجارستان رفت که با نتیجه ۳ بر یک پیروز شد و نخستین طلای کاروان کشتی فرنگی را کسب کرد.  
 
* صعود گرایی و دلخانی به فینال
همچنین دیروز نماینده وزن ۶۷ کیلوگرم ایران و دارنده مدال طلای المپیک با پیروزی در ثانیه پایانی به فینال قهرمانی جهان رسید. در ادامه رقابت‌های ۳ وزن پایانی کشتی فرنگی قهرمانی جهان ۲۰۲۱ که در اسلو، پایتخت نروژ در حال برگزاری است، محمدرضا گرایی، نماینده وزن ۶۷ کیلوگرم ایران و دارنده مدال طلای المپیک در دیدار نیمه‌نهایی مقابل راماز زویدزه، دارنده مدال‌های طلای جوانان جهان و نقره زیر ۲۳ سال جهان از گرجستان روی تشک رفت و در پایان در حالی که تا ثانیه پایانی ۶ بر ۴ عقب بود، موفق شد حریف را خارج از تشک و در حالی که کشتی‌گیر گرجی قصد فرار داشت خاک کند و ۲ امتیاز بگیرد و با نتیجه‌ ۶‌-‌۶ به پیروزی برسد. با رد اعتراض مربیان گرجی، گرایی یک امتیاز دیگر گرفت و ۷ بر ۶ این مبارزه حساس را با پیروزی به پایان رساند. 
۳ دقیقه نخست این مبارزه با نتیجه ۳ بر یک به سود کشتی‌گیر گرجی به پایان رسید. گرایی پیش از این در دور اول استراحت کرد، سپس تسوچیکا شیمویامادا قهرمان آسیا از ژاپن را ضربه فنی کرد. وی سپس حسرت جعفراف از آذربایجان را با نتیجه ۱۱ بر صفر از پیش‌ رو برداشت و به نیمه‌نهایی رسید. 
همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم دیگر فینالیست ایران در ۳ وزن پایانی این رقابت‌هاست که امروز برای کسب مدال طلای جهان روی تشک می‌رود. پیش از این و در جریان رقابت‌های ۴ وزن نخست، محمدعلی گرایی در ۷۷ و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم صاحب مدال برنز جهان شدند، محمدرضا مختاری در وزن ۷۲ کیلوگرم پنجم شد و سجاد عباس‌پور در وزن ۵۵ کیلوگرم از دور رقابت‌ها کنار رفت.

Page Generated in 0/0034 sec