printlogo


کد خبر: 238892تاریخ: 1400/7/18 00:00
مراسم تودیع علی‌عسگری و معارفه جبلی به عنوان رئیس جدید صدا و سیما برگزار شد
هدایت فرهنگی اولویت نخست

گروه فرهنگ و هنر: مراسم معارفه پیمان جبلی که 10 روز پیش با حکم رهبر انقلاب برای یک دوره 5 ساله، ریاست سازمان صداوسیما را عهده‌دار شد، روز گذشته با حضور مسؤولان مختلف کشوری برگزار شد. پیمان جبلی که از مهم‌ترین دستاوردهای دوران تصدی‌اش در معاونت برون‌مرزی صداوسیما می‌توان به تأسیس خبرگزاری تصویری بین‌المللی «ایران پرس»، افتتاح شبکه جدید «العالم سوریه» و راه‌اندازی ۲ شبکه رادیو و تلویزیونی اینترنتی «هوسا» و «پرس تی‌وی فرانسوی» اشاره کرد از امروز باید به طور جدی به دنبال تحقق منویات و اولویت‌هایی باشد که رهبر انقلاب در متن حکم وی به آن اشاره کرده‌اند. در متن حکم رئیس جدید رسانه ملی به چندین محور و اولویت اساسی به طور مشخص اشاره شده است که پرداختن به همه آن اولویت‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است اما شاید نخستین اولویتی که از سوی رهبر انقلاب بر آن تاکید شده است، مساله «هدایت فرهنگی» باشد که پیمان جبلی با اهتمام بسیار باید به دنبال تحقق آن باشد؛ زیرا مساله «هدایت فرهنگی» یکی از ظرفیت‌های بزرگ صداوسیما است که از جایگاه بالای الگوسازی برخوردار است. زمانی که یک شخصیت در یک سریال یا یک مجری در یک برنامه سرگرم‌کننده و حتی یک پیام بازرگانی مخاطب میلیونی پیدا کند، خواسته یا ناخواسته تلویزیون به یک الگو تبدیل می‌شود و در قدم بعدی، همین الگوها می‌تواند بر سبک زندگی مخاطبان تاثیر مستقیم بگذارد؛ سبک زندگی‌ای که چهره‌ها و رفتارها آن را برجسته می‌کنند؛ مساله‌ای که رهبر انقلاب در حکم انتصاب پیمان جبلی بر آن تاکید کرده‌اند. 
به هر حال می‌توان با قاطعیت گفت پرداختن به مساله «هدایت فرهنگی» نخستین قدم برای رسیدن به اولویت‌ها و رویکردهایی چون «ارتقای سطح آگاهی و معرفت عمومی»، «تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی»، «پراکندن امید و نشاط» و «ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی» خواهد بود که همه این اولویت‌ها در حکم رهبر معظم انقلاب برای پیمان جبلی به عنوان رئیس جدید صداوسیما آمده است. 
در مجموع باید گفت امروز سرمایه‌های عظیم منابع انسانی، ظرفیت‌های تولیدی و علمی و فرصت‌های مهمی در برابر چشمان همه ما است که رسانه ‌ملی از آن غفلت کرده است. به نظر می‌رسد رویکردها و اولویت‌های مورد تاکید رهبر انقلاب، اگر با نگاه ناظر به اجرایی شدن مورد مداقه و توجه قرار بگیرد، بخش مهمی از مشکلات فعلی صداوسیما مرتفع خواهد شد.
 
* برگزاری مراسم تودیع و معارفه رؤسای صداوسیما
۱۰ روز پس از انتصاب پیمان جبلی به عنوان رئیس صداوسیما، مراسم تودیع و معارفه رؤسای رسانه ملی با حضور مسؤولان کشوری، لشکری و مدیران این رسانه برگزار شد. در این مراسم، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی حکم ریاست دکتر پیمان جبلی، رئیس رسانه ملی را قرائت کرد. همچنین علی بخشی‌زاده، معاون صدا در آغاز مراسم تکریم و معارفه ریاست سازمان گفت: امروز روز مهمی‌ برای رسانه ملی است؛ روزی است که از یک خدمتگزار دلسوز رسانه ملی تکریم می‌شود و فصل جدیدی برای رسانه ملی رقم می‌خورد. 
وی ابراز امیدواری کرد دکتر جبلی با توجه به سابقه طولانی در رسانه ملی و فعالیت در ۲ معاونت مهم خبر و برون‌مرزی و شناخت سازمانی، با سیاست‌گذاری درست، منشا خدمات بزرگی باشد. 
معاون صدا همچنین در ادامه به ۲ جنبه کارکردی رسانه ملی اشاره کرد و گفت: یک جنبه ملی و جنبه دیگر وظایف بین‌المللی آن است که بازوی رسانه‌ای مقاومت حق و باطل است و باید صدای مظلومان جهان باشد و برای جهان روشنگری کند که این وظیفه بر دوش تک‌تک ما و همکاران رسانه‌ای‌ام است. وی در پایان گفت: رسانه ملی باید در داخل کشور روحیه نشاط و سطح آگاهی را ارتقا دهد و از همه ظرفیت‌های خود، دستگاه‌های قضایی و تقنینی کشور بهره ببرد. 
همچنین پیمان جبلی در سخنرانی خود از تکریم بازنشستگان رسانه ملی و حفظ سرمایه انسانی صداوسیما گفت و از ایجاد سامانه‌ای برای بازنشستگان خبر داد که بتوانند بدون تشریفات به جام جم رفت‌و‌آمد کنند. 
رئیس صداوسیما همچنین از رهبر معظم انقلاب به دلیل اعتماد به بدنه و خانواده این رسانه و انتخاب او به عنوان شخصی که سالیان سال است در صداوسیما خدمت می‌کند، قدردانی کرد. 
او رسانه ملی را در دوره جدید، رسانه هویت‌محور و عدالت‌گستری توصیف کرد که در خدمت همه جمهور باشد، نه فقط قشر یا طیفی خاص. 
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن تأکید بر اینکه صداوسیما اگر فرزند زمانه خویش باشد می‌تواند در مهار نظام بروکراسی سرکش و حل مشکلات کشور نقش موثری ایفا کند، گفت: در اداره کشور و حل مشکلات مردم هر راه دیگری جز الگوی دفاع‌مقدس برویم، بی‌راهه رفتن است. 
وی ضمن تقدیر و تشکر از عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سابق این سازمان گفت: از دوست صمیمی و عزیز خودم دکتر علی‌عسگری که بیش از ۳ دهه سابقه رفاقت داریم، به جهت خدمت در این سازمان تشکر می‌کنم و امیدوارم این موضوع باعث عزت دنیوی و اجر اخروی برای وی باشد. قالیباف همچنین ضمن آرزوی موفقیت و خیر مقدم برای جبلی، رئیس جدید سازمان صداوسیما اظهار کرد: برای برادر عزیز، رزمنده، همسنگر و همرزم خودم در دوران دفاع‌مقدس که توانسته از دبیری و سردبیری و سطوح مختلف در این سازمان خدمت کند و امروز توفیق خدمت در راس سازمان صداوسیما را پیدا کرده و رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به ایشان اعتماد کرده‌اند و در شرایطی حساس، این مسؤولیت خطیر را بر عهده این برادر متدین و کارشناس قرار داده‌اند، آرزوی موفقیت دارم. 
رئیس قوه مقننه با اشاره به فرموده امام راحل مبنی بر اینکه ۲ دانشگاه در کشور وجود دارد، گفت: امام خمینی(ره) دفاع‌مقدس و جنگ را دانشگاه اول و صداوسیما را دانشگاه دیگر و ملی ما برشمردند و امروز دانشگاه صداوسیما باید پا جای پای دانشگاه دفاع‌مقدس بگذارد تا ما در جنگ تحریف‌ها و از همه مهم‌تر جنگ اقتصادی پیروز شویم. قالیباف تأکید کرد: به عنوان کسی که بعد از دوران دفاع‌مقدس تحت فشارهای سخت و سنگین عرصه‌های مختلف در کارهای اجرایی بوده‌ام، نقش صداوسیما را در موفقیت و خوب اداره کردن کشور درک کرده‌ام و معتقدم این سازمان، صدای بلند مردم مستضعف است که به فرموده امام راحل کسانی هستند که تا ته خط با انقلاب اسلامی می‌مانند. 
وی با بیان اینکه امروز مردم ما مظلوم‌ترین هستند و هر کجا که می‌رویم آنها ایستاده‌اند، افزود: نقش صداوسیما در اداره کشور، مقابله با جنگ اقتصادی و مهار بروکراسی سرکشی که تحت کنترل کسانی است که دل در گرو انقلاب، اهل بیت، فرهنگ جهاد، شهادت و قرآنی ندارند، نقشی بی‌بدیل است. رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امیدواریم صداوسیما در این جنگ نابرابر با همان فرهنگ دفاع‌مقدس و ریاست شخصی که از پایین‌ترین سطح به بالاترین سطح آن رسیده با اخلاص، مجاهدت، تلاش و همکاری نشان دهد که فرهنگ دفاع‌مقدس تنها فرهنگ رهایی‌بخش برای عزت، استقلال و دنیا و آخرت ما است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌تواند این نقش را بدرستی ایفا کند اما با این نگاه که فرزند زمانه خویش باشد. 

Page Generated in 0/0037 sec