printlogo


کد خبر: 238881تاریخ: 1400/7/17 00:00
بوشهر مقصد ششمین سفر استانی رئیس‌جمهور
رئیسی در دیار رئیسعلی

گروه سیاسی: رئیس‌جمهور روز گذشته در جریان ششمین سفر استانی دولت سیزدهم راهی استان بوشهر شد. حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در بدو ورود به این استان با بیان اینکه پیش از انجام سفر بررسی‌های کارشناسی نسبت به وضعیت استان و مشکلات مردم این منطقه انجام شده است، گفت: در این سفر گام‌های ماندگاری برای رفع مشکلات و محرومیت‌های استان بوشهر برداشته خواهد شد. 
رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای استان بوشهر در حوزه‌های کشاورزی، شیلات، نخیلات و بخش نفت، گاز و پتروشیمی، بر ضرورت فعال شدن اقتصاد دریا، کشاورزی، شیلات و نخیلات در این استان تاکید کرد. رئیسی افزود: برای رفع مشکلات و محرومیت‌های استان باید در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی گام‌های موثری برداشته شود. 
رئیس‌جمهور در ادامه در موسسه صنعتی- دریایی شهید محلاتی سپاه حضور یافت و از مراحل ساخت و تکمیل شناور شهید سلیمانی دیدن کرد. در جریان این بازدید، دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه و مسؤولان مجتمع شهید محلاتی از مراحل مختلف طراحی، ساخت و تعمیر شناورهای دریایی گزارش دادند. در این مجتمع ضمن ساخت و تعمیر انواع شناور، امکان حضور لنج‌ها و شناورهای بخش خصوصی نیز برای تعمیر و به روز‌رسانی‌ آنها وجود دارد. رئیسی فعالیت‌های این مجموعه صنعتی را ارزشمند و بسیار مهم خواند و گفت: فعالیت‌هایی که برای طراحی و ساخت شناورها در کلاس‎های مختلف انجام می‌شود، جلوه‌ای از خودکفایی است و در فعال کردن اقتصاد دریا و جلوگیری از خروج ارز از کشور نیز نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. رئیس‌جمهور در ادامه برنامه‌های سفر به استان بوشهر در جزیره صنعتی صدرا حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف طرح توسعه میدان نفتی رشادت و نیز مراحل تکمیل کشتی اقیانوس پیمای «افراماکت ۲»، با توضیحات وزیر نفت و مدیران این مجموعه صنعتی، در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفت. 
رئیسی همچنین در بازدید از انبارهای اموال تملیکی استان بوشهر گفت: لازم است قوه قضائیه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه‌های ذی‌ربط در این باره همکاری کنند و برای روشن شدن تکلیف اجناس و کالاهای موجود در این انبارها در 3 ماه آینده برنامه‌‌ریزی و اقدام کنند. در این بازدید دادستان استان بوشهر و مسؤولان گمرک استان گزارشی از میزان، نوع و دلایل رسوب اموال و کالاهای وارداتی در انبارهای گمرک ارائه کردند. رئیس‌جمهور در ادامه در بازدید از نخلستان‌های شهرستان اهرم استان بوشهر در آلاچیق کشاورزان حضور یافت و از نزدیک با آنان به گفت‌وگو نشست. جمعی از کشاورزان و نخل‌کاران در این گفت‌وگوی بی‌واسطه و رو‌ در‌ رو با ابراز خوشحالی از حضور رئیس‌جمهور در جمع خود، مشکلات و پیشنهادهای خود را بویژه درباره رفع مشکل آب مطرح کردند. وی پس از شنیدن مشکلات کشاورزان و نخل‌کاران، وزیر جهاد کشاورزی و استاندار بوشهر را موظف کرد مشکلات مطرح شده را در اسرع وقت رسیدگی و برطرف کنند. رئیسی همچنین در سخنان کوتاهی با تاکید بر همت جدی دولت برای رفع مشکل آب با همراهی کشاورزان، گفت: یقین داشته باشید با همت یکدیگر اجازه نخواهیم داد برای نخلستان‌های استان مشکل اساسی ایجاد شود. رئیس‌جمهور طرح اصلاح آبیاری نخلستان‌های استان را از موضوعات اولویت‌دار دانست و گفت: دولت مبلغ مورد نیاز را برای تکمیل هر چه سریع‌تر سد خائیز اختصاص می‌دهد تا این سد در کمترین زمان به بهره‌برداری برسد و مشکل آب کشاورزان استان تا حدودی برطرف شود. رئیسی همچنین با اشاره به ضرورت اختصاص اعتبارات لازم برای احداث سد «باهوش» در بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: احداث این سد برای رفع مشکلات کشاورزی استان ضروری است و باید با تامین منابع آن، هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد. بازدید میدانی از پروژه راه‌آهن شیراز- بوشهر- عسلویه برنامه بعدی رئیس‌جمهور در سفر استان بوشهر بود. رئیسی پیشرفت ۲۰ درصدی این طرح را پس از حدود ۱۴ سال غیرقابل توجیه دانست و گفت: مدیران طرح باید برای تکمیل و راه‌اندازی این خط آهن تلاش مضاعف کنند و لازم است در روند تکمیل آن جهش ایجاد شود. نیروگاه اتمی بوشهر دیگر مقصد رئیس‌جمهور بود. رئیسی در جریان این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران، بهره‌برداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است و از آن کوتاه نخواهیم آمد. 
رئیس‌جمهور پس از بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر گفت: خوشحالیم که نیروگاه بوشهر در نهایت ظرفیت اسمی خود در حال بهره‌برداری است و هزار مگاوات برق تولید می‌کند و این میزان، در فازهای توسعه‌ای آن به ۳ برابر افزایش خواهد یافت و در عین حال، سازمان انرژی اتمی ماموریت دارد ظرفیت تولید برق کشور را به 10 هزار مگاوات برساند. تامین بخشی از آب بوشهر از طریق آب شیرین‌کن هسته‌ای هم یکی دیگر از ماموریت‌هایی است که ما از این سازمان انتظار داریم.
 
* مرزداران کشور همواره در مقابل متجاوزان ایستاده‌اند
رئیسی همچنین ظهر روز گذشته در محل خانه موزه شهید رئیسعلی دلواری حضور یافت و با جمعی از مردم دلوار که در این محل حضور داشتند، دیدار کرد. وی بوشهر و دلوار را جلوه مقاومت مردم استان در مقابل زورگویان و متجاوزان دانست و گفت: رئیسعلی دلواری شخصیت نامداری است که به نماد مقاومت در مقابل متجاوزان به جنوب کشور تبدیل شده است. رئیسی با بیان اینکه استان بوشهر شهدای عالیقدر بی‌شماری برای دفاع از ارزش‌ها، وطن و ناموس کشور در برابر متجاوزان تقدیم کرده است، افزود: مرام رئیسعلی دلواری همچنان در وجود مردم این خطه جریان دارد. وی با اشاره به سالگرد شهادت شهید نادر مهدوی‌ در مقابله با متجاوزان بیگانه گفت: مقاومت شهید مهدوی و همرزمانش نشان‌دهنده ادامه همان راه رئیسعلی دلواری است و در این مسیر مدافعان حرم که در برابر متجاوزان به حریم اهل‌بیت(ع) ایستادگی کردند نیز همان ادامه‌‌دهندگان راه دلواری هستند. رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به درخواست امام جمعه دلوار درباره ارتقای دلوار به شهرستان گفت: این موضوع بر اساس تقسیمات کشوری بررسی خواهد شد و در صورتی که از شرایط لازم برخوردار باشد، به عنوان مصوبات سفر به اطلاع مردم خواهد رسید.

Page Generated in 0/0036 sec