printlogo


کد خبر: 238874تاریخ: 1400/7/17 00:00
اخبار

دستور رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد برای اصلاح ساختار سازمان اموال تملیکی
رئیس‌جمهور برای تغییر ساختار سازمان اموال تملیکی و تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارهای این سازمان دستوراتی را به وزیر اقتصاد داد. حجت‌الاسلام رئیسی در حاشیه سفر به استان بوشهر و بازدید از یکی از انبارهای سازمان اموال تملیکی در این استان، ‌نکات مهمی را درباره تحول در این سازمان به وزیر اقتصاد تذکر داد. رئیس‌جمهور ضمن تاکید بر تسریع تعیین تکلیف اموال موجود در انبارهای این سازمان در سراسر کشور، مشکلات مربوط به آن را ساختاری ارزیابی کرد و خواستار تغییر ساختار و تحول در این سازمان شد.  سازمان اموال تملیکی از زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد است که وظیفه جمع‌آوری و فروش کالاهای متروکه و قاچاق را برعهده دارد.  چندی قبل نیز آتش‌سوزی وسیعی در انبارهای استان تهران خسارت بسیار شدیدی به اموال موجود در انبارهای سازمان وارد کرد که هنوز بعد از گذشت 3 ماه ابعاد، دلایل و مقصران و حتی میزان دقیق خسارت منتشر نشده است. با توجه به دستور و تاکید ویژه رئیس‌جمهور، وزیر اقتصاد نیز باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین مدیران این حوزه و تعیین تکلیف برنامه‌های تحولی در سازمان اموال تملیکی اقدام کند. این در حالی است که در سازمان‌های مالیاتی و گمرک نیز همچنان مدیران دولت دوازدهم در پست‌های خود حضور داشته و وضعیت آینده مدیریتی در این دستگاه‌ها روشن نیست. گفتنی است با وجود اهمیت این سازمان در تعیین تکلیف میلیاردها تومان کالاهای دپو شده در انبارها، هنوز در برخی رسانه‌ها نام این سازمان 30 سال بعد از تشکیل، به غلط عنوان شده و اخیرا استفاده از عنوان املاک تملیکی در یکی از رسانه‌های مطرح کشور حاشیه‌ساز شد. 
***
جزئیات کاهش ۱۰ درصدی قیمت برخی محصولات لبنی از امروز
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: ۳ محصول ماست ساده 5/2 کیلوگرمی، پنیریواف ۴۰۰ گرمی و شیر پاستوریزه ساده کیسه‌ای ۹۰۰ گرمی از شنبه[امروز] با ۱۰ درصد کاهش قیمت روانه بازار می‌شود. سیدمحمدرضا بنی‌طبا گفت: کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات از روز شنبه و در حمایت از دهک‌های محروم جامعه اعمال می‌شود.  سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی افزود: کارخانه‌ها از فردا (امروز شنبه) قیمت محصولات لبنی را تغییر می‌دهند و اعمال سراسری این قیمت‌ها در بازار حدود یک هفته طول خواهد کشید.  محمدرضا بنی‌طبا گفت: ۳ محصول لبنی شیر، ماست و پنیر از شنبه با کاهش 10 درصدی قیمت همراه خواهند شد. این سه محصول نیز شامل ماست ساده 5/2 کیلوگرمی، پنیریواف 400 گرمی و شیر پاستوریزه ساده کیسه‌ای 900 گرمی است. وی افزود: صنایع لبنی از سود مشروع و قانونی خودشان 5 درصد به مصرف‌کننده تخفیف داده‌اند. همچنین شبکه توزیع و فروشگاهی نیز با کاهش 5 درصدی سودشان موافقت کردند که در نهایت به 10 درصد کاهش قیمت رسیدیم. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی تصریح کرد: شرط تداوم کاهش قیمت این است که قیمت شیرخام و سایر مولفه‌های تولید مانند قیمت پتروشیمی (بسته‌بندی)، هزینه‌های سربار، حقوق و دستمزد افزایش نیابد. یعنی اگر قرار باشد قیمت شیر خام مجددا افزایش یابد و از قیمت مصوب 6400 تومان که در حال حاضر هم به کارخانه‌ها با قیمت 6600 تومان می‌رسد، بیشتر شود یا سایر مؤلفه‌های تولید تغییر قیمتی داشته باشند طبیعتا اعمال تخفیف برای کارخانه‌ها و شبکه توزیع مقدور نخواهد بود.  وی گفت: اعمال سراسری این قیمت‌ها در بازار حدود یک هفته تا 10 روز طول خواهد کشید. یعنی از شنبه کارخانه‌ها قیمت روی این محصولات را تغییر می‌دهند ولی نکته مهم این است که هنوز اقلام قبلی تولید شده در بازار وجود دارد و اگر مصرف‌کنندگان بلافاصله کاهش قیمت را در بازار احساس نکردند بدانند که چند روزی طول خواهد کشید. 
***
افزایش دوباره قیمت موز
مشاهدات میدانی حاکی از آن است قیمت هر کیلوگرم موز به بیش از ۳۵ هزار تومان رسیده است. به گزارش ایسنا، براساس مشاهدات میدانی از میوه‌فروشی‌های سطح شهر تهران، قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۸۳۰۰ تومان، پیاز ۷۹۰۰ تومان، خیار ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان، انار ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان، لیموشیرین ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، هندوانه ۹۵۰۰ تومان، انگور شاهرودی ۲۳ هزار تومان، انواع سیب قرمز ۱۸ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان، موز ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان، هلو ۳۸ هزار تومان، نارنگی ۲۸ هزار تومان، گلابی۵۳ هزار تومان، آلو قرمز ۳۵ هزار تومان و پرتقال ۲۸ هزار تومان است. گفتنی است، قیمت‌های ذکرشده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد.

Page Generated in 0/0039 sec