printlogo


کد خبر: 238700تاریخ: 1400/7/8 00:00
اخبار

وزارت علوم، مقصد دهمین نامه بذرپاش
تبدیل دانشگاه‌های کشور به تراز بین‌المللی با تأخیر مواجه است
دهمین نامه ارسالی رئیس کل دیوان محاسبات کشور به دولتمردان سیزدهم که در راستای منویات امام خامنه‌ای و شعار سال ۱۴۰۰، عملکرد ۷ قانون مرتبط با تولید، ابعاد مقررات و آیین‌نامه‌ها و موضوع ترک فعل به مقامات ارشد دستگاه‌های اجرایی ارسال می‌شود، خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به رشته تحریر درآمد.
مهرداد بذرپاش در این نامه تاکید کرده است: احکام تامین سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی، ایجاد قطب(هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزش‌های مجازی (الکترونیکی)، نیمه‌حضوری، باز و از راه دور، تجاری‌سازی ایده و دانش در تولید محصول و خدمات دارای ارزش افزوده برای تحقق نیاز به همت و پیگیری بیشتری دارند.
بذرپاش در ادامه‌ نامه‌ خود به زلفی‌گل، از موضوعات زیر به عنوان پروژه‌هایی یاد کرده که اجرای آنها نیاز به  توجه بیشتری دارد:
- بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در جهت ارزش‌آفرینی و کارآفرینی
- طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی و پژوهش کشور
– تبدیل دانشگاه‌های برتر کشور به تراز بین‌المللی
– طراحی الگوی تغییر و ارتقای نقش دانشگاه‌ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه‌های اقتصادی کشور
– پیاده‌سازی نظام حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با هماهنگی معاونت علمی و فناوری
– طراحی و پیاده‌سازی نظام صیانت از بازار ملی در حوزه دانش‌بنیان از طریق تهیه پیوست فناوری با هماهنگی علمی و فناوری
رئیس کل دیوان محاسبات در پایان یادآوری کرد مبنای رسیدگی این دیوان در حوزه‌های مالی و رعایت و عملکرد، اجرای قوانین و اسناد بالادستی، ارتقای شفافیت، مبارزه با فساد، حذف قوانین مزاحم و تحقق شعار سال ۱۴۰۰ به منظور اولویت‌بندی اقدامات اجرایی دستگاه‌های تحت امر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهد بود.
***
سازمان بورس فعالیت ماینرها در شرکت بورس را تأیید کرد
سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد در رسیدگی‌های نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار، تعدادی ماینر که از سوی شرکت بورس اوراق بهادار تهران مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، در ساختمان شرکت مزبور کشف شد. روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند در رسیدگی‌های نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار، تعدادی ماینر که از سوی شرکت بورس اوراق بهادار تهران مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، در ساختمان شرکت مزبور کشف شد و در ادامه بررسی نیز مشخص شد فعالیت مزبور در گزارش‌ها و حساب‌های شرکت به طور کامل ثبت و افشا نشده است و با توجه به اینکه بدوا چنین امری با اساسنامه و رسالت شرکت بورس نیز همخوانی نداشته است، موضوع به معاونت حقوقی سازمان ارسال شده است. رسیدگی به این موضوع به طور فوق‌العاده در دستور کار کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان قرار گرفته و برای بررسی کم و کیف و ابعاد تخلفات این موضوع، مدیران بورس تهران فراخوانده شده‌اند. بدیهی است بعد از رسیدگی کامل و ارزیابی توضیحات و مستندات این امر که در حوزه داخلی شرکت رقم خورده است، نتایج رسیدگی و جزئیات امر و تصمیم سازمان اطلاع‌رسانی خواهد شد. 
گفتنی است روز گذشته روابط عمومی بورس تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچ فعالیتی در زمینه استخراج رمزارز در شرکت بورس تهران وجود ندارد و موضوع پنهانی که عده‌ای مدعی کشف آن شده‌اند، اساسا تکذیب می‌شود. 
***
انبوه شکایت زائران اربعین از شرکت‌های هواپیمایی
مقام مسؤول وزارت راه‌و‌شهرسازی با اشاره به شکایت‌های فراوان زائران اربعین از ایرلاین‌ها گفت: هموطنان بلیت برگشت را از ایران تهیه کنند چون ارزان‌تر است. حسین مذنب اظهار کرد: طی یک هفته اخیر 26 پرواز فوق‌العاده و ویژه شامل 20 پرواز شرکت‌های داخلی و 6 پرواز خارجی با ظرفیت بیش از 5 هزار نفر خارج از ظرفیت ایرلاین‌ها به عتبات عالیات انجام شده است. وی ادامه داد: تعداد فراوان شکایت از ایرلاین‌ها، شرکت‌ها و سایت‌های خدماتی- مسافرتی تنظیم و به سازمان هواپیمایی کشوری ارجاع شد که بعد از تکمیل پرونده به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی می‌شوند. همچنین با چندین مورد شرکت‌های متخلف برخورد قضایی شده است. وی افزود: تیم‌های بازرسی ویژه در تمام فرودگاه‌هایی که پرواز اربعین داشتند، مستقر بودند و کمک کردند تا این خدمات به نحو مناسب ارائه شود. وی یادآور شد: با دستور وزیر راه‌و‌شهرسازی همراه تیم بازرسی و سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری به عراق آمدیم تا راه‌های هرچه بهتر ارائه خدمات را به زائرانی که می‌خواهند از طریق هوایی به کشور بازگردند بررسی کنیم. مذنب با تاکید بر اینکه بازگشت زائران اربعین از طریق هوایی تسهیل می‌شود، توصیه کرد: هموطنان بلیت برگشت را از ایران تهیه کنند زیرا هم کم‌هزینه‌تر است و هم برای دریافت رمز دوم با مشکل مواجه نمی‌شوند. هموطنان از طریق خانواده‌های خود در کشور برای گرفتن بلیت اقدام کنند. به گفته وی، راه‌های بازگشت زائران اربعین به کشور تسهیل می‌شود تا هموطنان در فرآیندی کوتاه به کشور بازگردند. 

Page Generated in 0/0040 sec