printlogo


کد خبر: 238679تاریخ: 1400/7/8 00:00
برای مهدی طارمی که حالا قلب پورتو برای او می‌تپد
جواهر بی‌همتا

مهدی مرتضویان: در هفته دوم دور گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، در ورزشگاه دراگائو پرتغال، لیورپول با نتیجه 5 بر یک پورتو را شکست داد و بدین ترتیب یک پیروزی مقتدرانه به دست آورد اما این بازی یک نکته ویژه برای هواداران ایرانی فوتبال داشت و آن هم گلزنی مهدی طارمی، مهاجم ایرانی پورتو در دقیقه 75 این بازی بود. طارمی در شبی که پورتو یک بازی کابوس‌‌وار داشت، توانست تک‌گل تیمش را به ثمر برساند و بدین ترتیب یک رکورد ویژه هم از خود بر جا بگذارد. رکورد ویژه طارمی به این قضیه مربوط است که مهدی اکنون تبدیل به نخستین مهاجم ایرانی شده که مقابل لیورپول گلزنی می‌کند، پیش از این هیچ‌کدام از بازیکنان ایرانی و لژیونر‌های ایرانی شاغل در فوتبال اروپا، موفق به گلزنی مقابل لیورپول نشده بودند. گل‌های لیورپول در این بازی توسط فیرمینو (۲ گل)، محمد صلاح (۲ گل) و سادیو مانه به ثمر رسید و شاگردان یورگن کلوپ یک شب درخشان را مقابل پورتو رقم زدند و در طرف مقابل، تیم پرتغالی عملکردی بسیار ضعیف را از خود بر جا گذاشت تا مشخص شود خط دفاعی این تیم تا چه حد متزلزل است. 
 
* طارمی در تعقیب آزمون
مهدی طارمی با گلزنی مقابل لیورپول، حالا تبدیل به دومین گلزن ایرانی برتر لیگ قهرمانان اروپا شده است. گل طارمی به لیورپول، سومین گل مهاجم ایرانی پورتو در لیگ قهرمانان بود؛ او پیش از این به یوونتوس و چلسی گل ‌زده بود. طارمی با این آمار، حالا در کنار علی دایی، دومین گلزن برتر ایرانی لیگ قهرمانان محسوب می‌شود. شهریار فوتبال ایران در دوران حضورش در فوتبال اروپا توانسته بود ۳ گل در لیگ قهرمانان به ثمر برساند. هر ۳ گل دایی مربوط به زمانی است که او در هرتابرلین توپ می‌زد و در فصل 2000-1999 لیگ قهرمانان اروپا، او توانست مقابل چلسی دبل کند و به میلان هم گل بزند. بهترین گلزن ایرانی لیگ قهرمانان اروپا، سردار آزمون است که تا امروز ۴ گل در این تورنمنت ‌زده است. ۲ گل سردار در لیگ قهرمانان به دوران حضور این بازیکن در روستوف بازمی‌گردد که در فصل 17-2016 لیگ قهرمانان توانست به اتلتیکومادرید و بایرن‌مونیخ گل بزند. مهاجم زنیت در فصل‌ 20-2019 لیگ قهرمانان هم در ۲ بازی ابتدایی مرحله گروهی توانست به المپیک لیون و بنفیکا گل بزند. بعد از آزمون، دایی و طارمی، مهدی مهدوی‌کیا 2 گل در لیگ قهرمانان اروپا‌ زده و علی کریمی هم یک گل در این تورنمنت به ثمر رسانده است.
 مهدی طارمی مهاجم تیم ‌ملی فوتبال ایران و تیم پورتو پرتغال در آماده‌ترین روزهای خود برای درخشش در فوتبال باشگاهی اروپا و همچنین تیم ‌ملی در سطح آسیا قرار دارد. 
مهدی طارمی با گلی استثنایی هفته گذشته در رقابت‌های لیگ برتر فوتبال پرتغال بار دیگر اسم خود را در رسانه‌های فوتبالی اروپا و ایران بر سر زبان‌ها انداخت تا هواداران فوتبال ایران را همچنان به ادامه درخشش خود در خط حمله تیم ‌ملی امیدوار نگه دارد. 
طارمی که در دیدار مقابل عراق توانست یکی از ۳ گل تیم ‌ملی را به ثمر برساند، به جمع شاگردان دراگان اسکوچیچ برای بازی با امارات و کره‌جنوبی در ادامه رقابت‌های گروه A انتخابی نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ اضافه می‌شود تا گلزنی‌های باشگاهی خود را در رده ملی ادامه دهد. 
طارمی مسیر درخشش خود در تیم همواره مدعی قهرمانی فوتبال پرتغال را در حالی ادامه می‌دهد که مسیری پرفراز و نشیب برای آن طی کرده است. 
 
* بچه شاهین!
متولد ۲۷ تیر ۱۳۷۱، فوتبال را در زادگاه خود، بوشهر شروع کرد. مهدی با پیگیری‌های پدرش در شاهین و سپس ایرانجوان بازی کرد. او پس از حضور در ایرانجوان توسط علی دایی در لیگ برتر فوتبال به کار گرفته شد تا پس از چند روز حضور در تمرینات بتواند با پرسپولیس قرارداد ببندد. 
 
* کوه انگیزه در داربی
طارمی در دوران علی دایی کم و بیش به میدان رفت اما درخشش واقعی او بعد از جدایی دایی از پرسپولیس شروع شد. طارمی در داربی ۷۹ پایتخت به عنوان بازیکن تعویضی وارد میدان شد تا تنها چند دقیقه برای معروف شدن نیاز داشته باشد. طارمی با ضربه برگردانی که به تیرک دروازه استقلال تهران اصابت کرد، دوربین‌های تلویزیونی را به خود جلب کرد و وقتی کارگردان همچنان روی چهره او بود، ضربه سر قدرتمندانه این بازیکن به محمد نوری رسید تا پرسپولیس گل تساوی را به ثمر برساند. 
در ادامه پرسپولیس توانست روی دروازه استقلال فشار مضاعفی بیاورد و گل دوم را به ثمر برساند تا نه تنها سرخ‌ها در فصلی پر فراز و نشیب به بردی ارزشمند برسند، بلکه ستاره‌ای را به فوتبال ایران معرفی کنند. 
 
* شروع آقای گلی
طارمی خیلی زود توانست خودش را به عنوان یک مهاجم پرتلاش در خط حمله پرسپولیس جا بیندازد. او تبدیل به بازیکن گلزن تیمی شد که برانکو ایوانکوویچ هدایتش را بر عهده گرفته بود. طارمی نه تنها گلزنی می‌کرد، بلکه برای هم‌تیمی‌هایش موقعیت گل هم می‌ساخت. 
 
* پوشیدن پیراهن تیم ‌ملی
او با اعتماد کارلوس کی‌روش، سرمربی وقت تیم ‌ملی ایران در اردوها حضور و رفته رفته جایگاه خود را به عنوان زوج سردار آزمون در خط حمله پیدا کرد و توانست تبدیل به چهره‌ای تأثیرگذار برای فوتبال ملی شود. 
 
* تصمیم بد و تاوان سخت
مهدی طارمی در سومین فصل حضورش در پرسپولیس تصمیمی غیرمنتظره برای لژیونرشدن گرفت. او در اوج محبوبیت در پرسپولیس به «ریزه اسپور» ترکیه رفت تا فوتبال خود را در این کشور ادامه دهد. جدایی او به همراه رامین رضاییان باعث شد مدیران پرسپولیس زیر بار تندترین انتقادات بروند. 
در ادامه طارمی از حضور در ریزه اسپور پشیمان شد و بدون انجام بازی رسمی برای این تیم، مجددا به پرسپولیس بازگشت. این تصمیم با شکایت باشگاه ریزه اسپور همراه بود تا طارمی بعد از چند ماه دچار محرومیت شود. این مساله طارمی را در مهم‌ترین بازی پرسپولیس مقابل الهلال عربستان در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان محروم کرد تا سرخ‌ها با شکست سنگین 4 بر صفر از حضور در فینال آن رقابت‌ها محروم شوند. 
 
* منتقدان خودنمایی کردند
محرومیت طارمی سبب شد منتقدان او و مدیران وقت پرسپولیس لب به سخن بگشایند. او که «خیریت» در محرومیتش را بر سر زبان‌ها انداخت، در روزهای عدم حضور در مستطیل سبز عزم رفتن دوباره از فوتبال ایران کرد. بازیکنی که به خاطر پشیمانی از یک انتقال از سوی فیفا محروم شده بود، با وجود اصرارهای برانکو ایوانکوویچ و حمیدرضا گرشاسبی، مدیرعامل وقت پرسپولیس، قید ماندن در این تیم را زد تا به الغرافه قطر برود. 
این جدایی بار دیگر صدای اعتراض هواداران پرسپولیس را درآورد اما مهاجم تیم ‌ملی ایران مسیر خود را انتخاب کرده بود تا فوتبال خود را در حاشیه حوزه خلیج‌فارس دنبال کند. 
 
* اشک برای از دست دادن رؤیای یک ملت
همه چیز به شوت او در ثانیه‌های پایانی بازی با پرتغال بستگی داشت. شاگردان کارلوس کی‌روش در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه برای صعود از گروه خود به 3 امتیاز دیدار با هم‌تیمی‌های کریستیانو رونالدو نیاز داشتند. توپ در واپسین ثانیه‌ها زیر پای طارمی افتاد اما مهاجم بوشهری فوتبال ایران آن را به بیرون زد تا قلب فوتبالی‌های کشور برای چند ثانیه بایستد و دوباره شروع به تپیدن کند؛ قلب‌هایی که با گل نکردن توپ توسط طارمی شکسته شد تا او در مقابل چشمان میلیون‌ها طرفدار فوتبال در جهان اشک بریزد و اشک هواداران را در شهر «سارانسک» روسیه ببیند. 
 
* شروع سوپراستار شدن در پرتغال
طارمی با توصیه کارلوس کی‌روش به باشگاه ریوآوه پرتغال رفت. او که در گشودن دروازه تیم‌ ملی پرتغال در جام جهانی ناکام مانده بود، این بار توانمندی کم‌نظیر خود در گلزنی را در ورزشگاه‌های مختلف این کشور به رخ کشید. 
طارمی هر کار می‌کرد، تیتر رسانه‌ها می‌شد. او که آتش حاشیه‌هایش در تهران فروکش کرده بود، در پرتغال به قدری درخشید که نظر تمام کارشناسان را به خود جلب کرد و در همان سال نخست در تیم گمنام ریوآوه، مسیرش را برای انتقال به پورتو، یکی از پرافتخارترین تیم‌های پرتغال و جهان هموار کرد. 
 
* انگلیسی با لهجه ناب بوشهری
طارمی راهش را پیدا کرد. او پول پاداش‌های یورویی و دلاری‌اش در فوتبال قطر و بازی‌های تیم ‌ملی ایران را صرف یادگیری زبان انگلیسی کرد. او زندگی آرامی در قلب اروپا برای خودش ایجاد کرد. گویی طارمی نیاز به فضایی جدید داشت. بازیکنی که گهگاه با اشتباهات خنده‌دار در انتشار پست و نوشتن مطلب در اینستاگرام سوژه کاربران می‌شد، تبدیل به ستاره امید‌بخش همان‌ها در مستطیل سبز شد. 
 
* بدصدا اما همیشه آوازخوان
مروری بر جشن‌های طارمی در پیراهن پرسپولیس و تیم ‌ملی ایران بیندازید. او بی‌شک هیچ استعدادی در آوازخوانی ندارد. نخستین قهرمانی پرسپولیس با برانکو کافی بود تا او میکروفن ورزشگاه آزادی را به دست گیرد و با جیغ‌هایی که در میانه‌هایش چند کلمه هم می‌آمد، برای هواداران پرسپولیس بخواند؛ خواندنی که باز هم سوژه شد اما طارمی را هم خنداند تا خیلی زود بفهمد او برای اینستاگرام زندگی نمی‌کند. او به قدری درخشید که با همان صدا بارها فریاد موفقیت پس از گل سر داد و سرود خوشحالی را با هم‌تیمی‌هایش در ریوآوه و تیم ‌ملی ایران خواند. 
 
* انتقال بزرگ با اسم پورتو
مهدی فقط یک فصل نیاز داشت تا تیم‌های بزرگ او را بخواهند اما مهاجم موفق تیم ‌ملی ایران تصمیم به ماندن در فوتبال پرتغال گرفت و با انتقال به تیم فوتبال پورتو تبدیل به مهم‌ترین بازیکن ملی ایران شد. طارمی در پورتو آنقدر تلاش کرد تا سرجیو کونسیسائو، سرمربی پورتو را نیز مجاب به استفاده از او در ترکیب اصلی کند. 
 
* آقای پوشکاش
بدون شک یکی از استثنایی‌ترین لحظات حضور طارمی در تیم پورتو، گلزنی به تیم چلسی در لیگ قهرمانان اروپاست. مهدی طارمی در این رقابت‌ها، قیچی برگردان زیبایی را مقابل چلسی زد؛ توپی که بر خلاف دیدار با استقلال، مقابل چلسی به تور دروازه چسبید تا صحبت از دریافت جایزه پوشکاش شود. این گل عنوان بهترین گل لیگ قهرمانان و بهترین گل فصل فوتبال اروپا را هم از آن خود کرد. 
طارمی در بازی هفته گذشته مقابل ژیل ویسنته هم گلی استثنایی از میانه میدان به ثمر رساند تا بار دیگر اسمش تیتر درشت رسانه‌های فوتبال اروپا شود؛ تیتری واضح به اسم مهدی طارمی که تنها لقب پوشکاش را پسوند نام خانوادگی‌اش قرار داده بود. 
جواهر، فرصت‌طلب، تانک، قلدر و هزاران صفت دیگر نمی‌تواند طارمی را بخوبی توصیف کند. بچه بوشهر حالا در رختکن تیم ‌ملی ایران فریاد غرور سر می‌دهد و هم‌تیمی‌هایش را به وجد می‌آورد تا برای اعتلای نام ایران بجنگند و برای رسیدن دوباره به جام جهانی، ملت فوتبال‌دوست ایران را خوشحال کنند؛ بازیکنی که بی‌شک خود توصیف خود است: مهدی طارمی.  

Page Generated in 0/0040 sec