printlogo


کد خبر: 238114تاریخ: 1400/6/25 00:00
بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد تل‌آویو از توافق هسته‌ای آمریکا با ایران استقبال می‌کند
اسرائیل برجام می‌خواهد!

گروه سیاسی: توسعه برنامه هسته‌ای ایران بیش از همه رژیم صهیونیستی را به هراس انداخته است، به شکلی که به احیای برجام راضی شده‌اند. مقامات این رژیم که پیش از این تصور می‌کردند با اقدامات ایذایی شامل ترور دانشمندان هسته‌ای و عملیات خرابکارانه در تاسیسات ایران، برنامه هسته‌ای کشورمان را متوقف خواهند کرد، با شتاب فزاینده پروژه هسته‌ای ایران مواجه شده‌اند، آن هم در شرایطی که ایران با کنار گذاشتن تمام محدودیت‌های مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک، اقدامات جبرانی را در پاسخ به امتناع اعضای برجام به عمل به تعهدات خود، در پیش گرفته است. 
به گزارش «وطن‌امروز»، سران رژیم اسرائیل پس از اقدام خرابکارانه انفجار در تاسیسات نطنز، پاسخ محکمی دریافت کردند که رساندن سطح غنی‌سازی به 60 درصد از سوی ایران بود. دولت ائتلافی و تازه‌کار نفتالی بنت که وضعیت لرزانی در سرزمین‌های اشغالی دارد، این روزها علاوه بر مشکلات حاد داخلی، با ترتیبات امنیتی جدیدی پیرامون منطقه پس از کاهش حضور نظامیان آمریکایی در خاورمیانه متعاقب خروج دولت بایدن از باتلاق افغانستان مواجه شده که کفه معادلات آن به نفع ایران و متحدانش سنگینی می‌کند. در چنین شرایطی مقامات اسرائیلی شامل نفتالی بنت، نخست‌وزیر و بنی گانتس، وزیر جنگ که طی 3 ماه گذشته روزی را بدون تهدید مستقیم و خط و نشان کشیدن برای ایران آغاز نمی‌کردند، حالا با درک واقعیت‌های جدید در منطقه، از تهدیدات خود- که حتی در فلسطین اشغالی نیز از آنها به عنوان بلوف یاد می‌شد- تنزل کرده‌اند. بر همین اساس پس از آنکه نفتالی بنت، نخست‌وزیر این رژیم در سفر اخیرش به آمریکا، به واشنگتن قول داد مخالفت علنی با توافق هسته‌ای با ایران نداشته باشد، وزیر جنگ اسرائیل در مصاحبه جدید خود با فارین‌پالسی اعلام کرد تل‌آویو حاضر به پذیرش توافق هسته‌ای ایران که طرف‌های برجام و ایالات متحده و جمهوری اسلامی در حال مذاکره درباره آن هستند، است اما در عین حال مقام‌های رژیم صهیونیستی همچنان به اعمال فشار خود به واشنگتن برای آماده‌سازی یک «نمایش قدرت» جدی در شرایط شکست مذاکرات با تهران ادامه می‌دهند. گانتس در این مصاحبه درباره موضع تل‌آویو درباره بازگشت دولت آمریکا به برجام گفت: «رویکرد فعلی ایالات متحده برای بازرسی و کنترل برنامه هسته‌ای ایران را می‌پذیریم». وزیر جنگ رژیم صهیونیستی سپس در ادامه بار دیگر بر لزوم فشار اقتصادی آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و گفت: تل‌آویو خواهان مشاهده «یک طرح (B‌جایگزین) قابل اجرا که تحت رهبری آمریکا باشد»، است و از آن حمایت می‌کند و این طرح شامل فشار گسترده اقتصادی به ایران در شرایطی می‌شود که مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای برجام به شکست بینجامد. او همچنین به «طرح C (سوم)» رژیم صهیونیستی اشاره کرد که شامل اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌شد. 
گانتس همچنین در بخشی از مصاحبه‌اش گفت: ایران ۲ تا ۳ ماه تا دستیابی به مواد و توانمندی‌های مورد نیاز برای ساخت یک بمب اتم فاصله دارد. او همچنین خواستار حمایت جامعه جهانی از جمله اروپا، روسیه و ایالات متحده و به طور ویژه چین از طرح اعمال فشار دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی به تهران شد و گفت: «ما باید چین را نیز به این [زنجیره] وصل کنیم. آسیا باید ایفای نقش کند. اسرائیل توانمندی هدایت یک طرح واقعی B را ندارد. ما نمی‌توانیم یک نظام تحریم اقتصادی بین‌المللی را گرد هم آوریم و این طرح باید توسط ایالات متحده هدایت و رهبری شود. ایران باید از اینکه آمریکا و شرکایش جدی هستند، بهراسد». وی ادعا کرد در عین حال، ارتش رژیم صهیونیستی اقدامات خود برای متوقف کردن پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را آماده‌سازی می‌کند. گانتس توضیح داد: «اگر فشارها افزایش یابد، به آن نقطه می‌رسیم. ما آمریکا نیستیم اما توانمندی‌های خود را داریم». وزیر جنگ اسرائیل با ابراز ناراحتی از خروج ایالات متحده از افغانستان تصریح کرد ایران نباید برداشت کند غرب متزلزل خواهد شد. 

Page Generated in 0/0037 sec