printlogo


کد خبر: 237916تاریخ: 1400/6/22 00:00
رئیسی‌ در نشست خبری با مصطفی کاظمی از موافقت عراق با افزایش تعداد زائران ایرانی اربعین خبر داد
لغو روادید بین ایران و عراق

گروه سیاسی: رئیس‌جمهور در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر عراق از لغو روادید میان ۲ کشور خبر داد. 
به گزارش «وطن‌امروز»، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق روز گذشته میهمان سیدابراهیم رئیسی بود؛ سفری که البته طی هفته گذشته گمانه‌زنی‌های متعددی درباره آن مطرح شده بود و برخی منابع، موضوعات محل بحث دومین سفر نخست‌وزیر عراق به ایران را پرونده واردات انرژی از ایران، امنیت و مقابله با تروریسم و پیگیری میانجیگری‌ بغداد برای بهبود روابط تهران - ریاض دانسته بودند. با این حال سفر چندی پیش وزیر امور خارجه کشورمان به بغداد به منظور شرکت در اجلاس همکاری و مشارکت برای بازسازی و توسعه عراق و حمله سپاه پاسداران به برخی مواضع گروه‌های تروریستی ساکن اقلیم کردستان عراق بر اهمیت این دیدار سایه انداخته بود. 
 
* ارتباط ایران و عراق تنها یک ارتباط همسایگی نیست
پس از دیدار خصوصی حجت‌الاسلام رئیسی و الکاظمی در محل اجلاس سران، طرفین در نشست مشترک خبری بر گسترش مناسبات ایران و عراق تاکید کردند. رئیسی در این نشست با بیان اینکه مناسبات بین ایران و عراق بسیار خوب است، گفت: مناسبات ۲ کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌تواند توسعه بیشتری یابد. وی افزود: آنچه مطرح شد، اراده ۲ کشور برای توسعه مناسبات است. امروز ارتباط ما با عراق فقط یک ارتباط همسایگی نیست، بلکه ارتباط در باورها، قلب‌ها و ارتباط عمیق ۲ کشور و ۲ ملت و ۲ دولت با یکدیگر است. رئیس‌جمهور با بیان اینکه معتقدیم مناسبات ۲ کشور به‌رغم دشمنی دشمنان می‌تواند در حوزه‌های مختلف توسعه یابد، اظهار داشت: توسعه این روابط بین ۲ کشور خلاصه نمی‌شود و نقش‌آفرینی ۲ کشور در منطقه و جهان و ارتباط بین‌المللی نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. رئیسی تاکید کرد: آنچه در نشست‌های تخصصی بین وزرا مطرح شد و آنچه بین بنده و نخست وزیرعراق مطرح شد، همه در جهت توسعه این مناسبات است و تصمیماتی گرفته شد که امیدواریم سریعا اجرایی شود. وی اعلام کرد: خبر نخست‌وزیر عراق برای لغو روادید بین ۲ کشور خبر خوبی بود؛ همچنین اراده ایران و عراق برای توسعه کریدور ریلی و ارتباط شلمچه با بصره که با سرعت قرار است انجام بگیرد و با دستور او و پیگیری وزرای مربوط دنبال شود. رئیس‌جمهور همچنین همکاری‌های مالی بین ۲ کشور را از دیگر محورهای مذاکرات خود با نخست‌وزیر عراق دانست و اظهار داشت: نکته مهم دیگری که مورد بحث قرار گرفت اینکه در آستانه اربعین حسینی هستیم، وضعیت کرونایی نه‌تنها برای ۲ کشور بلکه برای جهان شرایطی به‌وجود آورده و حفظ و صیانت زائران مساله بسیار مهمی است. رئیسی تاکید کرد: شرایط کرونایی برای کشور عراق محدودیت ایجاد کرده اما در عین حال نخست‌وزیر عراق برای اینکه عزیزان عاشق اباعبدالله الحسین بتوانند از زیارت امام حسین(ع) استفاده کنند، قول داد تعداد زائران به میزانی که امکان دارد، افزایش یابد. وی گفت: امیدواریم روز‌به‌روز روابط بین ۲ کشور افزایش یابد و به‌رغم خواست دشمنان ۲ کشور، همواره شاهد روابط خوب بین ایران و عراق باشیم. 
 
* ملت عراق قدردان جمهوری اسلامی هستند
الکاظمی نیز در این نشست خبری با تأکید بر اینکه عراق برای گسترش و تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای قائل است، اظهار داشت: امروز مجموعه‌ای از پرونده‌های مربوط به توسعه روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و مصمم هستیم سطح روابط خود را در راستای منافع و مصالح 2 ملت هر چه بیشتر گسترش دهیم. نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: در نشست امروز (دیروز) افزایش و توسعه بیش از پیش تبادلات تجاری بین ۲ کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. الکاظمی با قدردانی از حمایت‌های ایران از دولت و ملت عراق در مقابله با تروریسم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از لحظه نخست برای مقابله با تروریست‌های داعش در کنار ملت عراق قرار گرفت و ملت عراق همواره قدردان این حمایت‌ها خواهد بود. نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: موضع عراق نسبت به رابطه با جمهوری اسلامی ایران پایدار و ثابت است و حکومت و ملت عراق در همه عرصه‌ها در کنار ملت و حکومت ایران خواهد بود.
***
    تأکید شمخانی بر خلع سلاح فوری و اخراج سریع گروه‌های تروریستی از عراق   
دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار نخست‌وزیر عراق تحرکات فزاینده گروه‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق را نگران‌کننده و مخل امنیت مرزهای ۲ کشور خواند و بر لزوم خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان از عراق تاکید کرد.
علی شمخانی دیروز با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دیدار و درباره مسائل دوجانبه و آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه گفت‌وگو کرد. در این دیدار دریابان شمخانی تحرکات فزاینده گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق را نگران‌کننده و مخل امنیت مرزهای ۲ کشور خواند و بر لزوم خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان از عراق تاکید کرد.وی با بیان اینکه ملت‌های منطقه برای پایان دادن به حضور آمریکا در منطقه تاکنون هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند، تصریح کرد: پیگیری پرونده ترور سرداران بزرگ مقاومت شهیدان حاج‌قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و مجازات عاملان آن همچنان در صدر مطالبات ۲ ملت ایران و عراق و جبهه مقاومت قرار دارد و باید با همکاری ۲ کشور این خواسته بحق جامه عمل بپوشد.

Page Generated in 0/0045 sec