printlogo


کد خبر: 237892تاریخ: 1400/6/22 00:00
عزم مجلس و دولت برای ساخت سالی یک میلیون مسکن

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی*: حق داشتن مسکن موضوعی است که در قانون اساسی کشورمان وجود داشته و چنین حقی برای هر ایرانی وجود دارد که از سرپناه مناسب برخوردار باشد؛ نظام مقدس اسلامی هم مکلف است این حق و نیاز را برای جوانان و نیازمندان فراهم کند اما متأسفانه در سال‌های اخیر به دلایل مختلف نسبت به این موضوع کوتاهی‌هایی شده است. 
امروز ما شاهد هستیم در شهری مانند تهران میانگین اجاره‌بها از ۵ و نیم میلیون تومان در ماه هم فراتر رفته است، ضمن اینکه در جای‌جای کشور و حتی استان‌ها و شهرستان‌های محروم هم‌ اجاره‌بها و قیمت مسکن به حدی افزایش یافته که دیگر تهیه آن از آرزو هم گذشته است. این در حالی است که ما شاهد هکتار‌ها زمین بایر در کشور هستیم که در صورت برنامه‌ریزی برای ساخت مسکن، امکان برای سرپناه‌دار شدن جوانان و نیازمندان وجود خواهد داشت. 
به هیچ وجه قابل پذیرش نیست در شهرهای کوچک و مناطق کویری یک زمین 200 متری مثلا 500 میلیون تومان باشد، در حالی که مسأله مسکن و اجاره‌بها و خرید آن یکی از دغدغه‌های بزرگ و بسیار جدی بخش عمده‌‌ای از خانواده‌های ایرانی است. شأن مردم و جوانان کشورمان و خانواده‌های نیازمند، آن نیست که سرپناه‌دار شدن آنها تبدیل به یک آرزو شده باشد. 
وقتی زمین‌های زیادی در کشورمان داریم، فقر مسکن قابل پذیرش نیست. ما نیازمند فکر و تصمیم انقلابی بودیم که مجلس یازدهم این موضوع را با فوریت دنبال کرد و این کار را در همان ابتدای فعالیتش بخوبی در دستور کار قرار داد که مصوبه آن نیز با تأیید چند هفته پیش شورای نگهبان تبدیل به قانون شده و عملا وارد مرحله اجرا از سوی قوه مجریه خواهیم شد. 
 طبق این قانون باید سالی یک میلیون واحد ساخته شود. در دوران تبلیغات انتخاباتی آیت‌الله رئیسی بخوبی مشخص شد موضوع مسکن برای ایشان از اولویت ویژه‌ای برخوردار است و امیدوارم هر چه سریع‌تر اجرای این قانون ساماندهی شده و تدبیر و آیین‌نامه اجرایی آن هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد. 
متأسفانه در سال‌های اخیر جوانان و خانواده‌های نیازمند مسکن، درگیر عبارت نامفهومی با عنوان «مسکن ملی» شده‌اند، این در حالی است که این طرح بشدت خام بوده و سر و تهی ندارد و عملا خانواده‌های زیادی را گرفتار خود کرده است؛ انتظار از دولت فعلی تعیین‌تکلیف مسکن ملی‌هایی است که در دولت سابق اجرایی شده است و باید هر چه سریع‌تر واحدهای تکمیل نشده، آماده شده و تحویل مردم شود. 
با توجه به اینکه مصوبه مجلس یازدهم درباره مسکن تبدیل به قانون «جهش تولید و ساخت مسکن» شد، نظارت بر اجرای آن وظیفه نظارتی ما است و قوه مجریه هم باید آن را به صورت کامل اجرایی کند. البته خوشبختانه دولت انقلابی به صورت جدی پای اجرای این قانون ایستاده است و امیدواریم بزودی خبرهای خوشی در موضوع مسکن جوانان و خانواده‌های نیازمند داشته باشد تا هر چه سریع‌تر از بلاتکلیفی در حوزه ساخت مسکن خارج شویم. 
* نماینده مردم فردوس در مجلس

Page Generated in 0/0038 sec