printlogo


کد خبر: 237831تاریخ: 1400/6/21 00:00
واردات لوازم خانگی کره‌ای و نگرانی برای تولید داخل

علی جدی*: صنعت لوازم خانگی در کشورمان گستره خوبی یافته و نمایندگان مجلس هم به نیابت از مردم بارها از مراکز تولید لوازم خانگی بازدید کرده‌اند. 
در سال‌های اخیر که تحریم‌ها باعث عدم ورود لوازم خانگی شده بود، صنعت لوازم خانگی ایران تلاش زیادی کرد و تا حد بالایی خلأ بازار را برطرف کرد و نباید از نظر دور داشت که لوازم خانگی تولیدی در کشورمان از نظر کمی و کیفی در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی داشته است. 
دانش فنی بسیار خوبی در صنعت لوازم خانگی ایران وجود داشته و تولیدکنندگان از طراحی مدار تا نرم‌افزارهای مختلف را انجام داده و طراحی‌های به روزی را در انواع و اقسام لوازم خانگی دارند و همین موضوع باعث شده لوازم خانگی ایرانی از نظر نوآوری حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. 
حال این نگرانی وجود دارد که با وجود کم شدن فشار تحریم‌ها شاهد سیل لوازم خانگی به کشورمان باشیم. این در حالی است که نباید اجازه دهیم لوازم خانگی کره‌جنوبی در بازار ایران مجددا سر و کله‌‌اش پیدا شود چرا که هم کارگر ایرانی آسیب می‌بیند و هم تولید ایرانی و هم اینکه کره‌ای‌ها با وجود پیروی از تحریم‌های ناعادلانه آمریکایی‌ها، تنبیه نمی‌شوند. 
کره‌جنوبی که بخش بزرگی از بازار لوازم خانگی ایران را در دست داشت، متأسفانه به بهانه تحریم‌ها تعهداتش را زیرپا گذاشت و به یکباره از ایران خارج شد و نباید اجازه دهیم هم‌اکنون که ظرفیت تولید لوازم خانگی ایرانی افزایش چشمگیری پیدا کرده مجددا بازار ایران را در اختیار بگیرد. لوازم خانگی تولیدی کشورمان قیمت کمتری نسبت به مشابه خارجی دارد و رضایت مردم از کمیت و کیفیت آن هم بالاست ولی اینکه حتما باید لوازم خانگی خارجی باشد تفکری آسیب‌زاست که مربوط به دهه‌های گذشته است.  بیش از یک میلیون اشتغال مربوط به صنعت لوازم خانگی ایران است و نباید اجازه دهیم این صنعت از سوی خارجی‌ها مورد تهدید قرار گیرد. این در حالی است که سرمایه در گردش بسیار زیادی در این صنعت از قطعه‌سازان تا تولیدکنندگان انبوه وجود دارد. هر سال ۹ میلیون قطعه لوازم خانگی در ایران تولید می‌شود که آمار بسیار بالایی است و وقتی تنوع تولید لوازم خانگی ایرانی را مشاهده می‌کنیم به خود می‌بالیم لذا حمایت وزارت صمت از این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است. 
اگر قرار است لوازم خارجی به ایران وارد شود، باید با مشارکت تولیدکنندگان ایرانی و تولید قطعات و محصول نهایی در کشورمان چنین مجوزی داده شود، ضمن اینکه دانش تولید هم باید به ایران منتقل شود. به هیچ وجه پذیرفتنی نیست جنس آماده از طریق گمرکات وارد کشورمان شود اما متأسفانه برخی افراد متصل به مافیا به دلیل منافع‌شان اعلام می‌کنند واردات لوازم خانگی خارجی آسیبی به صنعت لوازم خانگی ایرانی وارد نمی‌کند(!)
وقتی صنعت لوازم خانگی کشورمان طی سال‌های اخیر با وجود فشار تحریم‌ها توانسته خود را رشد دهد نباید اجازه دهیم این صنعت زمین بخورد. 
*عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

Page Generated in 0/0046 sec