printlogo


کد خبر: 237805تاریخ: 1400/6/20 00:00
رئیس‌جمهور در سومین سفر استانی دولت سیزدهم راهی خراسان جنوبی شد
سرزده در طبس

گروه سیاسی: رئیس‌جمهور در سومین سفر استانی دولت سیزدهم صبح روز گذشته در سفری از پیش اعلام نشده راهی طبس و استان خراسان جنوبی شد. وزیران کشور، راه‌وشهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و معاون اجرایی رئیس‌جمهور حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی را در سفر به استان خراسان جنوبی همراهی می‌کنند. حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در بدو ورود به این شهر با بیان اینکه سفر به استان‌های مختلف به دور از تشریفات معمول انجام می‌شود، گفت: معادن از ذخایر ارزشمند این استان است که اگر فعال شود، هم مشکل اشتغال، هم مشکل تولید و رونق تولید و هم مسائل اقتصادی حل می‌شود. رئیس‌جمهور مساله کشاورزی را از دیگر موضوعات مهم استان عنوان کرد و افزود: به خاطر کمبود نزولات آسمانی در این منطقه، کشاورزی مردم با مشکلاتی مواجه شده است اما مردم این مناطق نشان داده‌اند تهدید را به فرصت تبدیل می‌کنند. وی با بیان اینکه هدف از سفرهای استانی بررسی مشکلات و محرومیت‌های استان و تصمیم‌گیری برای رفع آن با مشارکت مردم و مدیران استان است، اظهار داشت: نیروهای کارآمد ارزشمند بویژه جوانان برومند را در استان خراسان جنوبی داریم که می‌توانند نقش‌آفرین باشند و با کمک این نیروی انسانی، دولت خواهد توانست در جهت رفع مشکلات استان گام‌هایی بردارد. رئیس‌جمهور درباره درخواست و اشتیاق مردم طبس برای دیدار با رهبر معظم انقلاب گفت: بدون شک ایشان هم همین اشتیاق را برای دیدار با مردم دارند ولی شرایط کرونایی اجازه نمی‌دهد مثل قبل دیدارها انجام شود اما به بنده نیابت دادند سلام‌شان را به مردم عزیز استان خراسان جنوبی و طبس برسانم و ایشان هم همواره برای مردم دعا می‌کنند و همیشه نگران مسائل و مشکلات استان‌های مختلف بویژه استان‌های کمتربرخوردار هستند. 
 
* بنای ما بر سخن گفتن با فعل ماضی است
رئیسی در ادامه طی سخنان در اجتماع مردم طبس در محل امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع) این شهرستان، با بیان اینکه استان خراسان جنوبی و طبس از سرمایه جوانان توانمند، فعال و اندیشمند برخوردار است، اظهار داشت: توسعه و سازندگی کشور در بخش‌های مختلف با پیگیری دولت و همت مردم و دستان توانمند جوانان کشور انجام می‌شود و امروز دولت آمادگی دارد در خدمت فرهیختگان و صاحبنظران باشد و از مشارکت و نظرات کارشناسی آنان استفاده کند. رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان طبس گفت: ۴ فصل بودن محصولات کشاورزی شهرستان از ویژگی‌های این منطقه است و همه محصولات هم متنوع و استراتژیک هستند. رئیسی خاطرنشان کرد: فعال شدن اقتصاد گردشگری در این شهرستان می‌تواند هم اشتغال ایجاد کند و هم وضع موجود را رونق دهد و اینکه مضجع نورانی حضرت حسین ‌بن‌ موسی ‌الکاظم(ع) صدها هزار زائر دارد، می‌تواند اقتصاد گردشگری را در منطقه فعال کند.  رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه وزیر راه‌وشهرسازی برای اصلاح راه‌های استان بررسی‌های خوبی انجام داده و اجرای آنها در دستور کارشان است، گفت: همه این موارد دنبال خواهد شد، البته همه این کارها چه وضعیت راه، چه وضعیت معادن و وضعیت کشاورزی منطقه نیازمند دست توانای شما مردم است. جوان‌های بسیار خوب، فرهیختگان صاحبنظر، حضرات علما، طلاب و افاضل خوب و مردمان پرتلاش و پرامیدی در این منطقه داریم که با امید تلاش می‌کنند و این سرمایه خوبی برای کشور و پشتوانه خوبی برای دولت است. رئیسی خاطرنشان کرد: امیدواریم ان‌شاءالله در این سفر و سفرهای از این دست که بدون تشریفات معمول انجام می‌شود، بتوانیم اصل کار را دنبال کنیم. حضور خارج از تشریفات ما در استان‌ها برای این است که از نزدیک با مسائل استان‌ها آشنا شویم و اولویت‌ها را مشخص کنیم و برای رفع مشکلات با اولویت دست به اقدام بزنیم. رئیس‌جمهور گفت: بنای ما این است که با فعل ماضی با مردم سخن بگوییم، یعنی بگوییم این اقدامات انجام شد، «می‌شود» زیاد گفته شده و ما نمی‌خواهیم خیلی به «می‌شود‌ها» اتکا کنیم ولی چیزی را که برنامه دولت است، دنبال می‌کنیم. رئیسی پس از سخنرانی در جمع مردم طبس، با بالگرد به معدن زغال‌سنگ پروده این شهرستان رفت و از نزدیک در جریان وضعیت کار و فعالیت این معدن قرار گرفت. رئیس‌جمهور در این بازدید با کارگران و مهندسان معدن پروده گفت‌و‌گو کرد و مسائل و مشکلات آنان را شنید. وی همچنین در بازدید هوایی با بالگرد، معادن حاشیه‌ای و ظرفیت‌های شهرستان را بررسی کرد و با توضیحات مدیران استان و شهرستان در جریان توانمندی‌ها، مسائل و مشکلات منطقه قرار گرفت.
 
* فرصت بازارچه‌های مرزی می‌تواند به توسعه صادرات کمک کند
رئیسی پس از طبس راهی بیرجند شد تا ضمن دیدار با نمایندگان اقشار مختلف، علما و اندیشمندان، نخبگان و ایثاگران استان خراسان جنوبی در جلسه شورای اداری این استان شرکت کند. رئیس‌جمهور در بدو ورود به شهرستان بیرجند گفت: برای بنده توفیق است که سومین سفر استانی خودم را به استان خراسان جنوبی قرار دادم تا خدمت مردم عزیز و پرتلاش استان، عرض سلام و ادب داشته باشم و ان‌شاءالله در این سفر بتوانیم بررسی‌هایی که از قبل انجام دادیم و یکسری از اولویت‌ها در استان را دنبال کنیم. 
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی یکی از مسائل و مشکلات استان را جاده‌ها و ارتباطات ریلی دانست و خاطرنشان کرد: از اولویت‌های وزیر راه‌و‌شهرسازی مساله اصلاح جاده‌های مواصلاتی و وسایل ریلی در مناطق مختلف بویژه در همین استان است که پیگیری خواهد شد. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر چه در استان خراسان جنوبی کاهش بارندگی را داریم اما خداوند متعال به این استان ذخایر و معادنی داده است که باید در جهت فعال کردن ظرفیت‌های معطل‌مانده معادن اقدام کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین درباره برنامه‌های دولت برای فعال کردن بازارچه‌های مرزی گفت: بازارچه مرزی یک فرصت است و یکی از فرصت‌های مرز، بهره‌برداری اقتصادی است و فعال شدن بازارچه‌های مرزی می‌تواند به گسترش و توسعه صادرات بینجامد. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: فعال شدن بازارچه‌های مرزی کار بسیار مهمی است و می‌تواند وضع اقتصادی مرزنشینان را سامان دهد و به نحوی به مسائل امنیت مرزها هم کمک کند.

Page Generated in 0/0035 sec