printlogo


کد خبر: 237746تاریخ: 1400/6/18 00:00
رئیس‌‌جمهور در تماس تلفنی رئیس شورای اروپا:
اقدامات آژانس مخل مسیر مذاکره است
فقدان دولت فراگیر با مشارکت تمام اقوام در افغانستان ضربه بزرگی به آینده این کشور و اروپا وارد می‌کند

گروه سیاسی: حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی درباره همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: همکاری‌های جدی جمهوری اسلامی ایران با آژانس، نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش است. شارل میشل، رئیس شورای اروپا پس از درخواست رسمی برای گفت‌وگوی تلفنی، با رئیس‌جمهور کشورمان گفت‌وگو کرد. حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در این مکالمه تلفنی گفت: جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد مناسبات با اتحادیه و کشورهای اروپایی را در عرصه‌های مورد علاقه ۲ طرف توسعه دهد. رئیس‌جمهور با بیان اینکه استمرار و پایداری روابط دوجانبه با اتحادیه اروپایی و هر کدام از کشورهای عضو، در گرو رعایت اصل احترام متقابل، تمرکز روی مشترکات و جلوگیری از تاثیرگذاری عوامل برون‌زا بر این روابط است، افزود: این موضوع نیازمند اراده عملی طرف اروپایی و وابسته نکردن آن به اراده قدرت‌های یکجانبه‌گرا مثل آمریکاست. 
رئیسی در ادامه این گفت‌وگوی تلفنی درباره تحولات افغانستان اظهار داشت: همه کشورها باید با هم تعامل کنند تا دولتی در افغانستان روی کار بیاید که بتواند صلح، امنیت، آرامش و توسعه را برای این کشور به ارمغان بیاورد و از طرف دیگر مورد اعتماد مردم افغانستان باشد. رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز آشکارتر از هر زمان دیگری اثبات شده است حضور دولت‌های خارجی بویژه آمریکا در افغانستان امنیت‌ساز نبوده و برای این کشور ارمغانی جز جنگ، خونریزی و خرابی نداشته است. با وجود ۲۰ سال حضور مستقیم آمریکا و ناتو، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نه‌تنها متوقف یا حتی کم نشد، بلکه حجم آن بیش از ۴۵ برابر شد. وی با بیان اینکه تجربه حضور ۲۰ ساله آمریکایی‌ها در افغانستان ثابت کرد که راه‌‌حل مسائل افغانستان رویکرد نظامی و ارسال تانک و تجهیزات نظامی نیست، خاطرنشان کرد: رعایت حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان از دغدغه‌های جدی جمهوری اسلامی ایران درباره افغانستان است و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق مسلم ملت افغانستان به کار خواهیم گرفت. رئیس‌جمهور با بیان اینکه تخلیه اتباع اروپایی و آمریکایی از افغانستان، فاز نهایی تحولات این کشور نیست، گفت: به باور جمهوری اسلامی ایران، فقدان دولت فراگیر با مشارکت تمام اقوام در افغانستان ضربه بزرگی به آینده این کشور و امنیت اروپا وارد می‌کند. رئیسی اضافه کرد: همه دنیا شاهد بودند ایران تنها کشوری بود که به شکل جدی و واقعی به مقابله با داعش در عراق و سوریه پرداخت. سردار شهید سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه و جهان بود و انتظار این بود که کشورهای اروپایی نسبت به ترور ایشان توسط حکومت آمریکا موضع عادلانه‌ای جهت محکومیت تروریسم و دفاع از یک قهرمان مبارزه با تروریسم اتخاذ می‌کردند. وی با بیان اینکه امروز نزدیک به ۴میلیون مهاجر افغانستانی در ایران هستند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به میزبانی محترمانه از برادران و خواهران افغانستانی و تلاش برای استقرار امنیت، ثبات، آرامش و صلح و برپایی حکومتی مردمی در افغانستان می‌داند. 
رئیسی با اشاره به سخنان رئیس شورای اروپا مبنی بر تلاش برای استقلال استراتژیک در رابطه این اتحادیه با آمریکا، تصریح کرد: امیدواریم اروپا در مسیر استقلال استراتژیک پیشرفت داشته باشد. رئیس‌جمهور درباره موضوع احیای برجام خاطرنشان کرد: نیک می‌دانید که ایران هرگز ناقض برجام نبوده و نیست. این آمریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شده و آن را نقض کردند. با این وجود انتظار این بود که اروپایی‌ها به تعهدات‌‌شان در برجام عمل کنند اما آنها هم به آنچه در برجام متعهد بودند، آنچنان که باید پایبند نماندند. رئیسی درباره همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: همکاری‌های جدی جمهوری اسلامی ایران با آژانس نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش است. طبیعی است در صورت برخورد غیرسازنده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتظار اینکه ایران واکنش سازنده داشته باشد، منطقی نیست. اقدامات غیرسازنده طبیعتا مخل مسیر مذاکره نیز هست. وی تصریح کرد: نکته مهم در این باره این است که اگر چه در آمریکا دولت ترامپ رفته و دولت بایدن بر سر کار آمده اما در عمل تغییری در سیاست‌های آمریکا درباره ایران رخ نداده و همان رویکرد و اقدامات یعنی تحریم و فشار علیه ایران باقی مانده است. 
«شارل میشل» رئیس شورای اروپا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تاکید بر علاقه جدی اتحادیه اروپایی برای تقویت روابط دوجانبه و گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران، گفت: تحریم‌ها تاثیر نامطلوبی بر روابط اتحادیه اروپایی و ایران گذاشته‌اند و این یکی از دلایلی است که مفهوم استقلال استراتژیک برای اتحادیه اروپایی اهمیت یافته است. وی تاکید کرد: شخصا یکی از حامیان جدی این ایده هستم که اتحادیه اروپایی باید در درجه اول منافع خود را پیش ببرد. اتحادیه اروپایی مایل است شریک صادق ایران بماند تا ثبات بیشتری را در منطقه شاهد باشیم. رئیس شورای اروپا در ادامه اظهار داشت: معتقدم باید درس‌های زیادی از ۲۰ سال حضور ناتو و آمریکا در افغانستان بگیریم. شارل میشل با ابراز نگرانی از سرازیر شدن موج بزرگی از پناهجویان به اروپا، خواستار نقش‌آفرینی ایران و همچنین تلاش برای بازگشت ثبات به افغانستان شد و تصریح کرد: اولویت اول اروپا خروج امن اتباع اروپایی و افغانستانی‌هایی است که در این کشور با ما همکاری داشته‌اند. 

Page Generated in 0/0032 sec