printlogo


کد خبر: 237713تاریخ: 1400/6/18 00:00
حالا براحتی ۳ گل به عراق می‌زنیم
تیمی به حقیقت ملی

بعد از پیروزی تیم‌ ملی فوتبال ایران برابر عراق این پرسش مطرح شده که نمایش‌های اخیر تیم‌ ملی محصول دانش سرمربی است یا کیفیت فنی بازیکنانی که در تیم‌های خارجی بازی می‌کنند؟
فاجعه مارک ویلموتس در تیم‌ ملی ایران فضا را برای هر مربی‌ای فراهم کرد که با کمترین دانش و علم مربیگری بتواند نتایجی بهتر از دوره سرمربی بلژیکی بگیرد که تیم ایران را تا آستانه حذف از مرحله اول مقدماتی جام‌جهانی و حتی جام ملت‌های آسیا برده بود. 
دراگان اسکوچیچ مردی بود که با حرف و حدیث زیاد و اتهام اینکه دلال‌ها او را انتخاب کرده‌اند به عنوان سرمربی تیم‌ ملی کارش را شروع کرد و از همان ابتدا هم کارشناسان زیادی علیه او موضع گرفتند و معتقد بودند او دانش و شایستگی نشستن روی نیمکت تیم‌ ملی ایران را ندارد. 
به هر حال او کارش را با تیم‌ ملی آغاز کرد، آن هم در حالی که از اردوهای آماده‌سازی به سبک کارلوس کی‌روش خبری نبود و مدت زیادی هم بازیکنان را در اختیار نداشت اما 4 بازی حساس در بحرین را با پیروزی پشت سر گذاشت و با صعود به مرحله بعد امیدواری‌ها برای موفقیت این تیم را زیاد کرد. زمانی که او به کرونا مبتلا شد و دیدار برابر سوریه را از خانه تماشا کرد، تیم‌ ملی با نمایشی ضعیف و پرحرف و حدیث توانست در ورزشگاه آزادی حریف خود را با یک گل شکست دهد و آماده دیدار با عراق شود. 
برای این بازی فرصت زیادی باقی نبود و تیم‌ ملی راهی قطر شد تا خود را برای بازی با عراق آماده کند. اسکوچیچ هم که دوران قرنطینه را تمام کرده بود، با فاصله کوتاهی به بازیکنان ملحق شد اما این بار هم فرصت زیادی نداشت تا بتواند تفکرات تاکتیکی‌اش را در زمین اجرا و ملکه ذهن بازیکنان کند. 
با وجود اینکه کادر فنی فرصت آماده کردن تیم‌ ملی را نداشت و این تیم تمرینات خوبی را هم انجام نداد اما باز هم به یک پیروزی ارزشمند و این بار با اختلاف گل خوب دست پیدا کرد. بردن عراق با ۳ گل در شرایطی که حریف حرفی برای گفتن نداشت، ابهامات و البته سوالاتی را درباره عملکرد تیم‌ ملی ایجاد کرد. 
این سوالات در شرایطی پررنگ‌تر نزد اهالی فوتبال و کارشناسان مطرح شد که تیم‌ ملی عراق حتی در زمان حضور کارلوس کی‌روش هم یک حریف قدرتمند و دردسرساز برای تیم‌ ملی ایران به شمار می‌رفت اما در دیدار سه‌شنبه شب جز یک گل آفساید، دیگر فشاری روی دروازه ایران نیاورد و حرفی برای گفتن نداشت. 
این ضعیف بودن عراق البته دلیل بر قوی بودن ایران نبود، چرا که ملی‌پوشان ایران از نظر تاکتیکی در شرایط مطلوبی قرار نداشتند و تنها بر اساس توانایی بازیکنان توپ را به گردش درآوردند و روی همین توانایی ۳ گل به حریف زدند. 
بعد از پیروزی برابر عراق تحلیل‌های متفاوتی درباره تیم‌ ملی مطرح شده است. برخی اعتقاد دارند این پیروزی‌ها محصول حضور بازیکنان در تیم‌های مختلف خارجی و حرفه‌ای بودن آنهاست و کادر فنی تاثیری در بردهای این تیم ندارد. 
برخی نیز عنوان می‌کنند اسکوچیچ توانسته شرایط تیم‌ ملی را نسبت به گذشته تغییر دهد و سهم مهمی در موفقیت‌های تیم‌ ملی داشته است اما این ادعا از آنجا می‌تواند رد شود که اسکوچیچ زمان زیادی را در کنار بازیکنان حضور نداشته و اردوهای طولانی هم برای تیم‌ ملی نداشته که بتواند تفکراتش را پیاده کند.  شاید به همین خاطر است که عنوان می‌شود این بردها به واسطه کیفیت فنی بازیکنانی است که همه از «خوب»‌های فوتبال ایران در سال‌های اخیر هستند و حالا به پختگی بالایی رسیده‌اند. 
بازیکنانی مثل مهدی طارمی، علیرضا جهانبخش و سردار آزمون که در پیروزی برابر عراق تاثیر زیاد و مستقیمی داشتند، در اوج پختگی و دوران حرفه‌ای فوتبال خود هستند و حرکاتی که انجام می‌دهند ناشی از حضورشان در سطح اول فوتبال دنیاست و کادر فنی تاثیری روی آنها نداشته است. باید دید تیم‌ ملی ایران که در ۲ دیدار برابر سوریه و عراق محک جدی نخورده و بازیکنانش از سوی حریف تحت فشار قرار نگرفتند، در دیدارهای آینده بویژه برابر کره‌جنوبی هم با همین کیفیت بازی خواهد کرد یا شرایط متفاوت خواهد شد.
***
بازگشت ایران به رتبه نخست رنکینگ آسیا
صدر  را  پس می‌گیریم
کسب پیروزی شیرین ۳ بر صفر مقابل عراق که نهمین برد متوالی تیم‌ ملی ایران با دراگان اسکوچیچ بود، ایران را مقتدرانه به صدر قاره آسیا خواهد برد. 
یک نمایش خوب دیگر از تیم‌ ملی با اسکوچیچ علاوه بر برخی رکوردهای جزئی، یک رکورد مهم به همراه داشت و تیم‌ ملی ایران پس از ماه‌ها بار دیگر صدرنشین قاره آسیا خواهد شد. پس از ناکامی در جام ملت‌های آسیا با شکست ۳ بر صفر مقابل ژاپن و سپس تجربه 2 باخت غیرمنتظره با مارک ویلموتس، صدر آسیا که یکی از مهم‌ترین نکات مورد توجه کی‌روش بود، برای تیم‌ ملی از دست رفت و شاید خوشبین‌ترین هوادار تیم‌ ملی هم فکر نمی‌کرد با حضور دراگان اسکوچیچ که در شرایطی کاملا بحرانی هدایت تیم‌ ملی به او سپرده شد، این رتبه از دست رفته، خیلی زود به‌ رغم توقفی طولانی که در بازی‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا ایجاد شد، بازگردد. 
با این حال اسکوچیچ کارش را با 2 پیروزی پیاپی در 2 بازی تدارکاتی مقابل ازبکستان و بوسنی آغاز کرد و در ادامه تا شروع دوباره بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی و به ‌رغم اینکه مسابقات یک بار دیگر به تعویق افتاد و از فروردین‌ به خرداد موکول شد، فدراسیون تنها موفق به تدارک یک بازی دوستانه شد که آن را هم مقابل سوریه در ورزشگاه آزادی با پیروزی 3 بر صفر پشت سر گذاشتیم. 
برای برگزاری 4 بازی مرحله دوم مقدماتی نگرانی زیادی میان اهالی فوتبال وجود داشت و خیلی‌ها با ناامیدی مطلق از حذف ایران حرف می‌زدند اما شاگردان اسکوچیچ با کسب ۴ پیروزی پیاپی مقابل هنگ‌کنگ، بحرین، کامبوج و عراق مقتدرانه جای شاگردان کاتانچ را در صدر جدول گرفتند و سبب اخراج این مربی هم شدند. در این 4 مسابقه ایران 15 گل زد و تنها یک بار روی غفلت مدافعان در مقابل هنگ‌کنگ گل خورد. 
آمار ثبت شده در 9 بازی اخیر یعنی تیم‌ ملی با دراگان اسکوچیچ در شرایطی که هم در قلب خط دفاعی و هم در دفاع چپ و راست، بازیکنان جدیدی را مورد استفاده قرار می‌دهد، توانسته انسجام بسیار خوبی داشته باشد و طی 9 بازی ثبت 7 کلین‌شیت و تنها 2 گل خورده این موضوع را ثابت می‌کند. جالب اینکه اسکوچیچ با اضافه کردن شجاع خلیل‌زاده و استفاده فیکس از محمدحسین کنعانی‌زادگان در ترکیب تیم ملی، قلب خط دفاعی را آنطور که خودش می‌خواسته آرایش داده و در پست دفاع راست و دفاع چپ نیز شاهد تغییراتی بوده‌ایم. 
علاوه بر اینها حالا با نتیجه‌ای که در دیدار برابر عراق در دیدار دوم مرحله نهایی مقدماتی جام‌جهانی ثبت شد، تیم‌ ملی با بهترین تفاضل گل در ۲ گروه اول و دوم از نظر آماری به تنهایی در صورت مقایسه ۲ گروه اول و دوم مسابقات صدرنشین آسیا به شمار می‌رود. البته استرالیا هم در گروه دوم شرایط کاملا مشابهی از نظر تعداد پیروزی و تعداد گل در پایان بازی‌های دور دوم دارد اما به دلیل اینکه ایران یک بازی خارج از خانه مقابل عراق برگزار کرده و در این مسابقه موفق به زدن ۳ گل شده است، در مقایسه با استرالیا شرایط بهتری پیدا می‌کند. 
در حال حاضر ایران با کسب 2 پیروزی از 2 مسابقه، بالاتر از کره‌جنوبی که با 4 امتیاز تیم دوم گروه اول مسابقات است، با تفاضل گل 4+ صدرنشین جدول است و در گروه دوم نیز استرالیا با شرایط مشابه ایران 6 امتیازی شده و پایین‌تر از این تیم، عربستان قرار دارد که با 6 امتیاز و تفاضل گل 3+ رتبه دوم را از آن خودش کرده است. 
با نتایجی که در دور اول و دوم مرحله نهایی مقدماتی جام‌جهانی 2022 قطر برای ایران و ژاپن رقم خورد، با توجه به فرمولی که فدراسیون جهانی فوتبال برای مسابقات در نظر گرفته است، شاگردان اسکوچیچ جای سامورایی‌ها را در صدر رنکینگ آسیایی خواهند گرفت. اگرچه ژاپن سه‌شنبه موفق به شکست چین شد ولی شکست مقابل عمان در بازی اول به سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ کار دست این تیم داد و سقوطی قابل توجه را در رنکینگ فیفا تجربه خواهد کرد. 
در سوی دیگر ایران با 2 پیروزی پیاپی مقابل سوریه و سپس عراق که از تیم‌های قدرتمند قاره محسوب می‌شوند، سبقت قابل توجهی از ژاپن خواهد گرفت تا بار دیگر به عنوان بهترین تیم‌ ملی فوتبال آسیا معرفی شود. 
بنا بر ابزارهای محاسبه‌گر رنکینگ فیفا، ۲ برد ایران مقابل سوریه و عراق ما را حتی ممکن است به رده 23 رنکینگ برساند و سقوط ژاپن را به رده 35 باعث شود. 
بله! ما تاج و تخت آسیایی را پس گرفتیم. 

 


Page Generated in 0/0036 sec