printlogo


کد خبر: 236197تاریخ: 1400/5/4 00:00
دستور فوری اژه‌ای برای بررسی مجدد پرونده محکومان آبان98 جهت بخشودگی
عدالت با چاشنی رأفت

گروه سیاسی: رئیس دستگاه قضا در برنامه دیروز ملاقات مردمی خود و دیدار تعدادی از خانواده‌های محکومان ناآرامی‌های آبان ۹۸، از دادستان تهران خواست با بررسی فوری پرونده این نوع محکومان، زمینه آزادی و بخشودگی افراد واجد شرایط را فراهم کند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه ‌قضائیه روز گذشته با تعدادی از مردم و همچنین خانواده‌های محکومان ناآرامی‌های آبان ۹۸ در محل کار خود دیدار و گفت‌وگو کرد. 
رئیس قوه‌ قضائیه در پایان این دیدار‌ها به غلامحسین اسماعیلی، رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه و القاصی مهر دادستان تهران مأموریت داد پرونده افرادی را که در جریان ناآرامی‌های آبان ۹۸ دستگیر شده‌اند مورد بررسی مجدد قرار دهند تا افرادی که شرایط قانونی آزادی مشروط یا عفو و بخشودگی را دارند، مشمول عفو، بخشودگی یا آزادی شوند. 
وی گفت: تعدادی از خانواده‌هایی که امروز در این دیدار مردمی با آنها ملاقات کردیم و کسانی که پرونده آنها مشابه است، شرایط برخورداری از عفو و بخشودگی را دارند. 
محسنی‌اژه‌ای خطاب به دادستان تهران دستور داد پرونده‌های این نوع محکومان را با فوریت بررسی کند و چنانچه در طول دوره محکومیت حسن رفتار داشته‌اند و این اطمینان وجود دارد که در صورت آزادی مرتکب جرم نمی‌شوند، نسبت به آزادی مشروط و قرار گرفتن آنها در لیست مشمولان عفو اقدام شود. 
رئیس دستگاه قضا همچنین در حاشیه این دیدار در تماس تلفنی با رئیس کل دادگستری استان خوزستان دستور داد هر چه سریع‌تر زمینه آزادی کسانی را که در جریان اتفاقات روز‌های اخیر در این استان، صرفاً به خاطر اعتراض تحت بازداشت قرار گرفته‌اند فراهم کند. 
در جریان این ملاقات، همسر یکی از محکومان اقتصادی که از مهرماه سال ۹۶ تاکنون به جرم تحصیل مال نامشروع در زندان به سر می‌برد، با اشاره به اطاله رسیدگی و برخی ابهامات در رسیدگی به این پرونده بانکی، خواستار دستور رئیس دستگاه قضا برای تعیین‌تکلیف آن شد. محسنی‌اژه‌ای با صدور دستورات لازم به دادستان تهران و رئیس مرکز ارتباطات مردمی قوه‌ قضائیه برای بررسی فوری این پرونده، تأکید کرد: باید با بررسی دقیق موضوع مشخص شود چه زمانی صرف تردد پرونده بین محاکم و دیوان عالی شده و مشکل کار کجا بوده تا از بروز موارد مشابه جلوگیری شود. رئیس قوه ‌قضائیه تاکید کرد: این بررسی‌ها تا فردا (امروز) صبح به نتیجه برسد تا درباره این گونه پرونده‌هایی که مشمول اطاله دادرسی شده‌اند در جلسه شورای عالی قوه ‌قضائیه فردا بحث و تصمیم‌گیری شود. 

Page Generated in 0/0032 sec