printlogo


کد خبر: 236186تاریخ: 1400/5/4 00:00
«نشست ویژه بررسی مسائل صنعت برق» با حضور رئیسی، مدیران و کارشناسان برگزار شد
تأکید بر توسعه صنعت برق

سیدابراهیم رئیسی دیروز در نشست ویژه «بررسی مسائل صنعت برق کشور» با حضور مدیران و کارشناسان تراز اول صنعت برق با اشاره به اینکه تامین آب و برق مردم از آن دست اقداماتی است که شب و روز نمی‌شناسد و باید با یک روحیه و مدیریت جهادی در این زمینه عمل کرد، گفت: امروز به لحاظ تامین انرژی در وضعیت خاصی قرار داریم و این جلسه برای بررسی اقدامات فوری و کوتاه‌مدتی است که می‌توان برای برون‌رفت از وضعیت فعلی تمهید کرد. 
حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه این نشست پس از شنیدن نظرات و راهکارهای مدیران و کارشناسان حاضر در جلسه اظهار داشت: بر اساس جمع‌بندی نظرات کارشناسان، نخستین نکته قابل برداشت این است که باید با فوریت نسبت به ارتقای بهره‌وری نیروگاه‌های موجود و افزایش ظرفیت تولید آنها برای رفع ناترازی در تولید و مصرف برق اقدام شود. 
رئیسی با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر وجود استرس تابستانی و زمستانی تامین برق مورد نیاز کشور خاطرنشان کرد: وقتی این استرس هر سال در تابستان و زمستان تکرار شود، به این معناست که سازوکار مناسب برای برطرف کردن کمبود برق اندیشیده نشده است. عدم پیش‌بینی و لحاظ احتمالات در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات مدیریتی، قابل قبول نیست. افزایش مصرف و دمای هوا در تابستان و نیاز نیروگاه‌ها به تعمیر و نگهداری از مسائل قابل پیش‌بینی است. 
رئیسی بر لزوم توسعه زمینه‌های واردات و صادرات برق توسط دولت و بخش خصوصی به تناسب بازه‌های کم‌مصرف و پرمصرف سال تاکید کرد و گفت: وزارت نیرو باید از ظرفیت دانشگاهی و نخبگانی کشور برای ارائه راهکارهای نو و دانش‌بنیان برای حل مسائل صنعت برق کشور به نحو احسن استفاده کند. رئیسی اتخاذ تدابیر مناسب برای عملیات تعمیر و نگهداری سالانه نیروگاه‌ها بویژه نیروگاه‌های حرارتی را از موضوعات مهمی دانست که باید در یک پروسه زمانی دقیق مطابق نظرات کارشناسان در بازه‌ای که کمترین بار مصرف برق در کشور وجود دارد، مورد توجه قرار گیرد و تاکید کرد: پایان دوره مسؤولیت برخی مدیران و جابه‌جایی در دولت و مسؤولان به هیچ‌وجه نباید این اقدام را به تاخیر بیندازد. قراردادهای لازم برای تعمیرات و به روز‌آوری نیروگاه‌ها باید بدون فوت وقت و تعلل و ملاحظات جابه‌جایی مدیران انجام شود. 
رئیس‌جمهور منتخب بر لزوم تسریع در فرآیند افزایش ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت برق که به گفته مدیران بخش نیرو آماده بهره‌برداری است‌، تاکید و اضافه کرد: هر اقدامی که برای بهره‌برداری سریع‌تر از این ظرفیت لازم است، انجام دهید تا این بخش هر چه زودتر وارد مدار شود. 
رئیسی با تاکید بر اینکه اعمال قانون تعارف‌بردار نیست و وزارت نیرو باید مدیریت مصرف را توأمان با مدیریت تولید اعمال کند، تصریح کرد: فرهنگسازی برای بهینه‌سازی مصرف برق نیز از جمله اقدامات اساسی است که باید با کمک رسانه‌ها انجام شود. باید الگویی جامع برای بهینه‌سازی مصرف در بخش‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی طراحی و اجرا شود. 
وی اظهار امیدواری کرد در مدت باقیمانده از زمان خدمت مدیران فعلی بتوان بر اساس فوریت‌ها برای حل مشکلات مردم اقدامات راهگشا انجام داد و اضافه کرد: هر جا قانون راهکاری پیش روی شما قرار داده است، با قدرت اجرا کنید و از سوی دیگر از امکان گفت‌وگو و اقناع‌سازی مردم نیز غافل نشوید. مردم ایران اسلامی، مردمی قانونمدار و فهیم هستند که اگر درباره اقتضائات و مشکلات با آنها صراحتا صحبت کنید، با دولت همراهی لازم را خواهند داشت. 
رئیسی تاکید کرد: آنچه در این جلسه از سوی مدیران و کارشناسان مطرح شد نشان می‌دهد با وجود همه مشکلات و تحریم‌ها می‌توانیم با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی نه در یک فاصله زمانی ۱۰ ساله، بلکه بسیار کوتاه‌تر بر مشکلات فائق شویم و آینده بسیار روشنی را در پیش داشته باشیم. 
این چهارمین جلسه ویژه رئیس‌جمهور منتخب درباره مسائل اولویت‌دار کشور، پیش از آغاز به کار رسمی دولت سیزدهم است. پیش از این جلساتی به منظور بررسی راهکارهای ریشه‌کنی بسترهای فسادزا در دولت، واکسیناسیون عمومی کرونا و مسائل استان خوزستان برگزار شده بود. 

Page Generated in 0/0041 sec