printlogo


کد خبر: 236165تاریخ: 1400/5/4 00:00
پارادوکس طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰

سقف خرید کتاب در طرح تابستانه کتاب ۳۰۰هزار تومان تعیین شده؛ این در حالی است که خبری از میزان تخفیف اختصاص‌یافته اعلام نشده است. 
به گزارش «وطن‌امروز»، طرح‌های فصلی مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران چند سالی است که برای حمایت از کتابفروشان در سراسر کشور برگزار می‌شود؛ کتابفروشی‌ها می‌توانند با ثبت‌نام در این طرح کتاب‌های‌شان را با تخفیف بفروشند. جدیدترین دوره برگزاری آن طرح تابستانه کتاب است که بنا بر اعلام مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران قرار است از نهم تا پانزدهم مردادماه در سراسر کشور برگزار شود. 
ثبت‌نام کتابفروشی‌ها از سه‌شنبه ۲۹ تیرماه آغاز شده است و به مدت یک هفته ادامه دارد. با حمایت معاونت فرهنگ و ارشاد اسلامی یارانه اختصاص یافته به این طرح ۵۰ درصد افزایش یافته است و مخاطبان می‌توانند تا سقف ۳۰۰ هزار تومان کتاب تهیه کنند. این در حالی است که سقف خرید کتاب در طرح بهارانه ۲۰۰ هزار تومان بود. این مساله نشان می‌دهد هنوز میزان تخفیف اختصاص یافته به طرح تابستانه کتاب اعلام نشده است. در طرح گذشته کتاب‌ها با تخفیف ۲۰ درصد به مخاطبان فروخته شد.
کتابفروشی‌هایی که در طرح‌های فصلی پیشین مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران شرکت کرده بودند نیاز ندارند دوباره در این طرح ثبت‌نام کنند. این دسته از کتابفروشی‌ها درصورتی که تمایل دارند دوباره در این طرح شرکت کنند می‌توانند با مراجعه به پنل کاربری‌شان ثبت نام‌شان را تایید و اطلاعات‌شان را ویرایش کنند. کتابفروشی‌های دیگر هم می‌توانند با مراجعه به سایت طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ در این طرح ثبت‌نام کنند. در نهایت کتابفروشی‌هایی که شرایط شرکت در طرح را داشته باشند عضو طرح تابستانه کتاب می‌شوند. بنا بر آنچه اعلام شده است، مشاهده می‌کنیم نحوه ثبت‌نام در این دوره اجرای طرح با دوره گذشته تغییری نکرده است. 
به گزارش باشگاه خبرنگاران، کتابفروشان پیشنهاد‌هایی برای اجرای طرح تابستانه کتاب داشتند. از جمله اینکه می‌خواستند در شرایط کنونی بازار نشر گستره کتاب‌هایی که در این طرح فروخته می‌شود نسبت به قبل بیشتر شود و اعتبار اختصاص‌یافته به اجرای نمایشگاه‌های استانی کتاب که در شرایط کنونی امکان برگزاری آن وجود ندارد به اعتبار اختصاص یافته به طرح‌های فصلی کتاب افزایش یابد. این خواسته را با توجه به قیمت بالای کتاب در شرایط کنونی و قدرت خرید مردم مطرح کردند. در نهایت مخاطبان کتاب می‌توانند کتاب‌های بیشتری از طریق طرح تابستانه کتاب تهیه کنند. طرح‌های فصلی کتاب و برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تنها می‌تواند بخشی از مشکلات صنعت نشر را حل کند و تاحدی رکود حاکم بر این صنعت را کاهش دهد. باید برای صنعت نشر کشور و انتشار کتاب فکر اساسی کرد. با اجرای طرح‌هایی از این دست که بیشتر حکم مسکن را دارند گرهی از رکود حاکم بر بازار کتاب باز نمی‌شود. 
بازار نشر از یک سو با گرانی ملزومات صنعت چاپ و کاغذ مواجه است و از سوی دیگر میزان سرانه مطالعه در کشور پایین است؛ باید برای رفع مشکلات حاکم بر صنعت نشر روی قیمت ملزومات صنعت چاپ و کاغذ نظارت کرد تا با نوسان روبه‌رو نباشد در نتیجه آن ناشر می‌تواند برای انتشار کتاب‌هایش در طول سال برنامه‌ریزی داشته باشد. 

Page Generated in 0/0035 sec