printlogo


کد خبر: 235919تاریخ: 1400/4/26 00:00
آمار مرگ‌و‌میر روزانه در کشور؛ نزدیک به 200 نفر
کرونا گر گرفت

آمار جان‌باختگان و مبتلایان به ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور روند افزایشی به خود گرفته است. طبق اظهارات مسؤولان بهداشتی، سویه کرونای دلتا که این روزها در کشور به صورت گسترده پخش شده است، همه افراد با هر سن و سالی را درگیر کرده به طوری که بیمارستان‌های اطفال در تهران مملو از کودکانی است که به این ویروس مبتلا شده‌اند. به گزارش «وطن‌‌امروز»، متخصصان عفونی، کرونای دلتا را بیماری خطرناکی عنوان می‌کنند که به نسبت سایر سویه‌های کرونا از قدرت 60 برابری سرایت برخوردار است. به گفته آنها، چنانچه پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود در روزها و هفته‌های آینده شاهد افزایش میزان بستری و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا خواهیم بود؛ بیماری خطرناکی که کوچک و بزرگ نمی‌شناسد و حتی افرادی که واکسن کرونا را نیز تزریق کرده‌اند از تیررس این ویروس مصون نخواهند ماند. طبق گزارش‌های موجود 25 درصد افرادی که به ویروس کرونای دلتا در تهران مبتلا شده‌اند در بخش ICU بستری می‌شوند و این زنگ خطری است که آمار جان‌باختگان در صورت بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی در آینده بیشتر شود، چرا که شمار قربانیان کرونا پس از مدت‌ها روز پنجشنبه به بالای 200 نفر در یک شبانه‌روز رسید و دیروز نیز آمار جان‌باختگان در کشور در آستانه 200 نفر قرار گرفت. روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دیروز اعلام کرد، در شبانه‌روز گذشته ۱۹۹ بیمار «کووید-۱۹» جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸۶ هزار و ۷۹۱ نفر رسید. بر این اساس، از ظهر روز پنجشنبه تا ظهر دیروز ۲۵ تیرماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۱ هزار و ۸۸۵ بیمار جدید مبتلا به «کووید-۱۹» در کشور شناسایی شدند که ۲۴۱۰ نفر از آنها بستری شدند. متاسفانه در طول این مدت ۱۹۹ بیمار «کووید-۱۹» جان خود را از دست دادند تا مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸۶ هزار و ۷۹۱ نفر برسد. خوشبختانه تاکنون 3 میلیون و ۱۰۱ هزار و ۶۱۸ نفر از بیماران کرونایی بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و ۴۱۳۵ نفر از بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، تاکنون ۵ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۴۵۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۲۴۹ هزار و ۸۱۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۷ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۲۶۳ دوز رسیده است. همچنین در حال حاضر ۱۶۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. 
 
* ابهام در بازگشایی مدارس با خیز پنجم کرونا
کم‌توجهی خیلی از افراد به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برای چندمین بار داد وزیر بهداشت را درآورد. سعید نمکی در حاشیه بازدید سرزده از مرکز واکسیناسیون ایران‌مال در غرب تهران، با بیان اینکه به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها بسیار نگرانیم، درباره تکلیف بازگشایی مدارس با توجه به خیز پنجم کرونا توضیحاتی داد و تاکید کرد بازگشایی مدارس اکنون قابل پیش‌بینی نیست. وی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها بسیار نگرانیم، همکارانم در بخش سلامت بسیار تحت فشار هستند. وی تاکید کرد: عدم رعایت پروتکل‌ها ما را گرفتار کرده و اگر مردم رعایت نکنند گرفتارتر خواهد کرد. وزیر بهداشت افزود: وقتی جایی را قرمز اعلام می‌کنیم، گویی شرایط آبی است و کسی گوش به حرف نمی‌دهد. مردم همیشه همراه بودند و ما از باقی بخش‌ها که باید کمک‌مان کنند انتظار داریم بیشتر از این کمک کنند و ما را در این معرکه تنها نگذارند. نمکی در خاتمه درباره تکلیف بازگشایی مدارس با توجه به خیز پنجم کرونا و سفرهای تابستانی احتمالی هموطنان، گفت: بازگشایی مدارس اکنون قابل پیش‌بینی نیست، امیدواریم بتوانیم با واکسیناسیون معلمان به عنوان یک گروه آسیب‌پذیر و رعایت پروتکل‌ها مدارس را باز نگه داریم. این گفته‌های وزیر بهداشت در حالی است که وزارت آموزش و پرورش و دولت اخیرا از آمادگی مدارس برای بازگشایی درمهر ماه خبر دادند. وزیر بهداشت همچنین ضمن بازدید از روند واکسیناسیون، با شهروندان حاضر در این مرکز گفت‌وگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت. وی اظهار داشت: امروز از مراکز خودرویی و تجمیعی واکسیناسیون بازدید شد و مقرر شد تعداد ایستگاه‌های واکسیناسیون در تهران افزایش یابد و امیدواریم طی روزهای آتی روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد. نمکی همچنین بر ضرورت افزایش تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون و نیروی انسانی مورد نیاز تاکید کرد و گفت: همکاران بنده با تمام توان در گرمای طاقت‌فرسای تابستان مشغول خدمت به هموطنان هستند اما برای اینکه بتوانیم روند واکسیناسیون را سرعت بیشتری بدهیم، لازم است تعداد پایگاه‌ها و نیروی انسانی مورد نیاز این مراکز افزایش یابد. 
 
* بیمارستان‌های اطفال هم پُر شد
کودکان در مقابل ویروس جهش‌یافته کرونا با سویه دلتا بسیار آسیب‌پذیرند. فوق‌تخصص عفونی اطفال و رئیس بخش عفونی بیمارستان کودکان مفید با اشاره به وضعیت ابتلای کودکان به گونه هندی کرونا یا همان کرونای دلتا که این روزها در کشور شیوع پیدا کرده است، گفت: کودکان بیشتر ممکن است به ویروس کرونای دلتا مبتلا شوند و به تبع آن در زنجیره انتقال هم قرار گرفته و براحتی می‌توانند بیماری را به دیگران نیز منتقل کنند. دکتر عبدالله کریمی در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره وضعیت ابتلای کودکان به کرونای دلتا یا همان واریانت هندی ویروس کرونا گفت: کرونای دلتا نسبت به ویروس اصلی و همچنین ویروس آلفا (واریانت انگلیسی ویروس کرونا) چند ویژگی دارد؛ یکی از ویژگی‌هایش این است که سرعت انتقال آن بسیار بیشتر بوده و قدرت سرایتش ۶۰ درصد نسبت به ویروس آلفا بالاتر است. وی افزود: در عین حال باید توجه کرد که در واریانت انگلیسی کرونا یا ویروس آلفا، یک نفر می‌توانست بین ۲ تا ۴ نفر را مبتلا کند اما در ویروس دلتا یک نفر مبتلا می‌تواند ۸ نفر دیگر را هم مبتلا کند. کریمی با بیان اینکه کودکان نیز می‌توانند با ویروس دلتا درگیر شوند و ابتلا به این ویروس در کودکان هم ممکن است اتفاق بیفتد، گفت: کودکان ممکن است بیشتر به ویروس کرونای دلتا مبتلا شوند و به تبع آن در زنجیره انتقال هم قرار گرفته و براحتی می‌توانند بیماری را به دیگران هم منتقل کنند، بنابراین هم سرعت انتقال ویروس کرونا، هم شدت آن و هم تعداد افرادی که درگیر می‌کند، در گونه دلتا بیشتر است. وی درباره علائم کرونای دلتا در کودکان اظهار کرد: به طور کلی علائم ویروس کرونا شبیه به هم است اما علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به کرونای دلتا دیده شود، البته سرفه کمتر دیده شده است. 
 
* میزان مرگ‌و‌میر کرونا در کودکان کم است 
کریمی با بیان اینکه کرونا می‌تواند در کودکان هم منجر به بیماری شدید و حتی مرگ‌و‌میر شود، گفت: در یک سال و نیم گذشته از زمان آغاز پاندمی کرونا ۷۷ مرگ در کودکان ناشی از کرونا در بیمارستان مفید داشتیم که البته ۹۲ درصد آنها بیماری زمینه‌ای داشتند اما ۸ درصدشان بیماری زمینه‌ای نداشتند. وی تاکید کرد: البته باید توجه کرد میزان مرگ‌و‌میر کرونا در کودکان کم است اما مساله مهم این است که کودکان در زنجیره انتقال قرار می‌گیرند. در حال حاضر اگر وضعیت را مشابه سال ۱۳۹۹ در نظر بگیرید، بیمارستان‌های اطفال ما تعداد موارد بستری بیشتری دارند، بنابراین در حال حاضر بخش‌های اطفال‌مان پر است و کمبود بخش هم داریم. در حالی که سال قبل چنین موضوعی درباره بیمارستان‌های کودکان مطرح نبود. کریمی درباره وضعیت تزریق واکسن به کودکان در جهان نیز گفت: در حال حاضر فایزر تزریقش تا ۱۲ سال هم رسیده و بتدریج به سنین پایین‌تر هم می‌آورند اما در سایر واکسن‌ها فعلا تزریق در سنین بالای ۱۸ سال است. 
 
* درخواست برای واکسیناسیون رانندگان از مرداد
بیش از 700 نفر از رانندگان تاکسی در سراسر کشور قربانی بیماری «کووید-۱۹» شده‌اند. مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: از شروع شیوع ویروس کرونا تاکنون بالغ بر ۱۰هزار نفر از رانندگان تاکسی به این ویروس مبتلا و متاسفانه بیش از ۷۰۰ راننده تاکسی فوت شده‌اند. مرتضی ضامنی گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، سهم حمل‌و‌نقل عمومی در انتقال و توسعه چرخه کرونا ویروس بیش از ۲۶ درصد است. وی افزود: به‌رغم رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی در این بخش، به علت تماس مستمر رانندگان با مسافران، شاهد افزایش ابتلای فعالان این عرصه به کرونا و متاسفانه فوت رو به رشد شماری از رانندگان مبتلا هستیم. وی افزود: رانندگان فعال در ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی بر اساس اعلام وزارت بهداشت در اولویت سوم دریافت واکسن کرونا قرار گرفته‌اند اما با توجه به روند صعودی ابتلای آنها در موج پنجم کرونا و همچنین موافقت رئیس‌جمهور با آغاز واکسیناسیون رانندگان این حوزه، در خواست ما از وزارت بهداشت و ستاد مقابله با بیماری کرونا، تسریع در اجرای طرح واکسیناسیون رانندگان از اوایل مردادماه است. 
***
    واریانت دلتا مانند برق سرایت می‌کند   
ویروس جهش‌یافته دلتا بسیار سرسخت است طوری که انواع واکسن‌ها بر آن اثر کامل ندارد. متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌ها و استفاده از ماسک از سوی هموطنان حتی بعد از تزریق واکسن کرونا، گفت: واریانت دلتا در تجمع مانند برق سرایت می‌کند و هر تجمعی اشتباه است. دکتر مینو محرز در حاشیه هشتمین انتخابات نظام پزشکی گفت: هنوز در واکسیناسیون کرونا خیلی عقب هستیم و ان‌شاءالله هر چه زودتر واکسیناسیون مردم افزایش یابد. با توجه به واریانت‌های جدید، واکسن بخوبی جلوی مرگ‌ومیر و بیماری شدید را می‌گیرد. وی با بیان اینکه باید بدانیم جهش دلتا خیلی بد است، تاکید کرد: درباره ویروس دلتا انواع واکسن‌ها بر آن اثر کامل ندارد و آمار نشان می‌دهد واکسن‌های MRNA‌ حدود ۶۰ درصد در مقابل این ویروس اثر دارد، بنابراین خواهش می‌کنم هموطنان حتی اگر واکسن زده‌اند هم همچنان از ماسک استفاده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند. وی با اشاره به جمعیت حاضر در محل برگزاری انتخابات نظام پزشکی ادامه داد: من وحشت می‌کنم که امروز همه اینجا جمع هستیم. این واریانت جدید در تجمع مانند برق سرایت می‌کند و هر تجمعی اشتباه است. 
***
سازمان جهانی بهداشت:  گونه‌های خطر نا‌تر کرونا در راه است
کمیته اضطراری سازمان جهانی بهداشت، نسبت به احتمال بالای پیدایش گونه‌های جدید ویروس کرونا که ممکن است خطرناک‌تر باشند، هشدار داد. کارشناسان این کمیته که به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت مشاوره می‌دهند در بیانیه‌ای یادآور شدند: پایان بیماری همه‌گیر کرونا دور است. آنها اضافه کردند: احتمال پیدایش و شیوع گونه‌های نگران‌کننده جدید که احتمالا خطرناک‌تر هستند و حتی مهارشان دشوارتر است، وجود دارد. دیدیه اوسین، رئیس فرانسوی این کمیته در یک نشست خبری تاکید کرد: روندهای اخیر نگران‌کننده است. ۱۸ ماه پس از اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی بهداشت عمومی، ما همچنان به دنبال ویروس هستیم و ویروس همچنان ما را دنبال می‌کند. در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت ۴ گونه ویروس کرونا را در دسته گونه‌های «نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده است که شامل گونه‌های آلفا، بتا، گاما و دلتا می‌شود. گونه دلتا که منشأ آن از هند است، بسیار مسری‌تر از بقیه گونه‌ها معرفی شده که در برابر واکسن‌ها کمی مقاوم‌تر است. 
پروفسور اوسین تاکید کرد که این کمیته ۲ توصیه اصلی را ارائه داده است که یکی از آنها دفاع از دسترسی عادلانه به واکسن‌ است. وی درباره دومین موضوع هم گفت: با توجه به نابرابری در دسترسی به واکسن، تزریق دوز سوم که برخی از شرکت‌های داروسازی مانند بیون‌تک و فایزر اشاره کرده‌اند، توصیه نمی‌شود. 
***
۲۵ درصد بیماران کرونایی تهران در ICU بستری می‌شوند
تعداد بیماران کرونایی در تهران روند افزایشی به خود گرفته است. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی ایران از افزایش تعداد بیماران کرونایی در شهر تهران خبر داد و گفت: ۲۵ درصد بیماران در بخش ICU بستری هستند. جلیل کوهپایه‌زاده گفت: واکسیناسیون در مراکز تجمیعی به سرعت در حال افزایش است، در مجموعه استان تهران، ۸۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون اعم از خودرویی و غیرخودرویی فعال است که از این تعداد ۳۲ مرکز در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی ایران قرار دارد و بر اساس دسترسی مردم جانمایی شده است. وی با بیان اینکه با فراخوان گروه‌های جدید شاهد بیشتر شدن مراجعه مردم هستیم و خوشبختانه واکسن هم نسبت به هفته‌های گذشته بسیار بیشتر شده است، ادامه داد: خرید و ذخیره‌سازی واکسن‌های وارداتی بیشتر شده و واکسن داخلی «کوو ایران برکت» به سبد واکسیناسیون اضافه شده که امیدواریم با سرعت عقب‌افتادگی‌ها را در این زمینه جبران کند. کوهپایه‌زاده افزود: بر اساس سند ملی واکسیناسیون تا اول مهر گروه‌های هدف را مثل معلمان، اساتید، کارمندان دانشگاهی، دانشجویان و محصلان با واکسنی مناسب واکسینه می‌کنیم تا زودتر به شرایط عادی برگردیم. کوهپایه‌زاده با اشاره به وضعیت قرمز بیشتر شهرهای کشور افزود: بیمارستان‌های شهر تهران ۷۵۰۰ بستری «کووید-۱۹» دارند که ۲۵ درصد بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و متأسفانه این وضعیت در روزهای آینده شدت می‌گیرد. 

Page Generated in 0/0049 sec