printlogo


کد خبر: 235909تاریخ: 1400/4/26 00:00
از آرامشی که مدیریت استقلال به فرهاد داد تا مدیریت خوب مجیدی روی بازیکنان
فتح داربی مزد یکدلی

فتح داربی پایتخت در ضربات پنالتی آن هم در جام حذفی برای دومین مرتبه طی 2 سال متوالی در کارنامه فرهاد مجیدی ثبت شد. این به آن معناست که این بردها به هیچ عنوان بر پایه شانس و اقبال نبوده و نیست و اگر باز هم ۲ تیم در جام حذفی به تور هم بخورند باید شانس آبی‌ها را بیشتر دانست، چون می‌دانند اگر در 120 دقیقه کار به تساوی بکشد، تیم بهتری را درضربات پنالتی نسبت به حریف دارند. 
اما چه شد که استقلال بحران‌زده در طول یک ماه گذشته ناگهان پوست انداخت و در اکثر دیدارها جز تقابل با آلومینیوم در اراک، برنده از زمین بیرون آمد؟
از مدیریت اعضای جدید هیات‌مدیره گرفته که اجازه ندادند حاشیه به جان این تیم رخنه کند تا راهکارهای فنی و روانشناسانه مجیدی، همه و همه روی این پوست‌اندازی مثبت نقش داشت. 
مجیدی زاویه تندی با مدیریت باشگاه پیدا کرد اما عوض آنکه مدیرعامل و اعضای جدید هیات‌مدیره بخواهند با حضور در رسانه‌ها به نوعی هیزم در این آتش بریزند، با سکوت و حمایت تمام‌قد از تیم، وضعیت مطلوبی را خلق کردند. تنها تصور کنید در یک ماه اخیر مددی و ملکیان قرار بود در رسانه‌ها شروع به مصاحبه کنند؛ آیا آن وقت باز هم استقلال آرامش امروز را داشت؟ پس نباید بی‌تفاوت از حمایت دلسوزانه آنها عبور کرد و آن را کار بی‌ارزشی دانست. 
شاید عده‌ای بگویند برد در ضربات پنالتی تا حدودی بر پایه شانس و اقبال است اما باید پرسید آیا در طول 120 دقیقه، استقلال بر پایه اقبال کار را به تساوی کشاند؟ آنها مقابل بهترین تیم چند سال اخیر لیگ برتر فوتبال ایران، فوتبال هوشمندانه‌ای ارائه دادند و باید به همین علت، فارغ از نتیجه پنالتی، نمره قبولی را به مجیدی و پسرانش داد. آنها مزد جسارت و درایت خود را گرفتند و حالا تنها ۲ قدم با فتح جام حذفی فاصله دارند. 
 
* تاکتیک فرهاد چگونه باعث برتری آبی‌ها شد؟
تیم‌های استقلال و پرسپولیس در مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی به مصاف هم رفتند و این بازی با پیروزی شاگردان فرهاد مجیدی در ضربات پنالتی به پایان رسید. باید قبل از هر بحث فنی، اشاره‌ای به فشار بازی و مسائل روحی - روانی داربی کنیم که حذفی بودن بازی نیز این فشار را بیشتر کرده بود و حتی باعث شد ۲ تیم بسیار محتاطانه‌تر عمل کنند. 
از آنجا که بخش زیادی از حملات استقلالی‌ها بر پایه نفوذ پیستون‌هاست، سیستم عریض ۳ دفاعه این تیم برای تقابل با سیستم 2-4-4 انتخابی مناسب به نظر می‌رسید و فرهاد مجیدی در این دیدار هم ترک عادت نکرد و دست به ترکیب تیمش نزد. در واقع استقلال در این بازی به سیستم بازی خودش دست نزد و تنها کمی در شرح وظایف برخی بازیکنانش تغییر ایجاد کرد. 
 
* برتری عددی تیم‌ها در مناطق مختلف زمین
عرض ۳ نفره خط دفاع استقلال تغییر خاصی نکرده بود و تنها در جریان بازی بود که فرهاد مجیدی مجبور شد به دلیل مصدومیت عارف غلامی یک تغییر را در ترکیب به وجود آورد. در خط هافبک استقلال فرشید اسماعیلی نسبت به دیدار‌های قبلی جلوتر از حد معمول جاگیری می‌کرد و گاه خط حمله استقلال را به یک خط حمله ۳ نفره تبدیل می‌کرد و استقلال فرم‌ 3-4-3 به خود می‌گرفت، اگر چه در حالت استاندارد فرشید پشت ۲ مهاجم آبی‌ها قرار داشت و استقلال آرایش 2-1-4-3 به خود می‌گرفت. 
همین اتفاقات باعث می‌شد تعداد نفرات استقلال در میانه میدان نسبت به سرخ‌ها کم باشد و پرسپولیسی‌ها بدون دردسر و روی یک انتقال سریع، توپ را به دروازه استقلال برسانند، چرا که ریگی و رضاوند به تنهایی نمی‌توانستند این وضعیت را کنترل کنند و فضای خوبی به تیم پرسپولیس داده می‌شد. البته سرخ‌ها غیر از چند صحنه، خیلی نتوانستند از این برتری استفاده کنند و این اقدام استقلالی‌ها هم هدفدار بود. اگر این اتفاق مقابل تیمی جز استقلال رخ می‌داد، گل‌محمدی و کادر فنی‌اش محافظه‌کاری را کنار می‌گذاشتند و بهتر از این فرصت استفاده می‌کردند. 
فرهاد مجیدی در کنفرانس خبری خود گفت که تیمش را به میدان فرستاده بود تا در همان 90 دقیقه کار را تمام کند و بخش‌هایی از بازی استقلال نیز همین قضیه را نشان می‌داد. استقلالی‌ها سعی در ایجاد برتری عددی پشت محوطه جریمه پرسپولیس داشتند و همان‌طور هم که در جریان بازی دیدیم در دقایق زیادی از بازی مالک توپ و میدان بودند و تمام خطراتی هم که پرسپولیسی‌ها روی دروازه خلق کردند، روی ضد حمله بود. استقلال در مجموع 51 درصد مالکیت توپ را در این بازی در اختیار داشت. 
بزرگ‌ترین خلأ آبی‌ها در این بازی نبود یک مهاجم بلند قد مثل آرمان رمضانی یا شیخ دیاباته بود. آبی‌های تهران وقتی توپ را به گوشه‌ها می‌بردند و فضایی هم برای نفوذ نداشتند، نمی‌توانستند توپ را با خیال راحت ارسال کنند، چرا که عملا هیچ بازیکن سرزنی در محوطه جریمه پرسپولیس نداشتند و غیر از یکی، دو صحنه، تمام دوئل‌های هوایی در محوطه جریمه پرسپولیس را باختند. استقلال با یک مهاجم بلندزن به احتمال زیاد می‌توانست در همان 90 دقیقه کار را تمام کند. 
 
* خط دفاعی استقلال ساختارمندتر شده است
زمانی که فرهاد مجیدی وارد استقلال شد، در تحلیل بازی‌های این تیم انتقادات بسیاری از ساختار دفاعی تیم می‌شد اما در داربی حذفی به غیر از چند صحنه، خط دفاعی استقلال نشان داد ساختارمند شده و همین ترکیب ثابت ظاهرا تاثیر خودش را گذاشته و اوضاع را برای خط دفاع استقلال بهتر کرده است. مدافعان استقلال روی چند صحنه از لحاظ فردی هم فوق‌العاده ظاهر شدند و اشتباهات موجود را هم جبران کردند. 
پس از بازی استقلال مقابل سایپا حضور بابک مرادی در پست پیستون چپ طراوت خاصی را به ترکیب این تیم بخشیده و همان‌طور که پنجشنبه‌شب هم دیدیم، پس از خروج نادری، عمده حملات استقلال از همان جناح چپ بود و بابک مرادی با سرعت بالایی که داشت خط دفاعی پرسپولیس را عقب نگه می‌داشت و آنها را آزار می‌داد. 
 
* برتری آبی‌ها در مالکیت توپ، تعداد پاس و شوت در چارچوب
در وقت‌های اضافه نیز پرسپولیس تمام عناصر هجومی‌اش را وارد زمین کرد اما نتوانست راهی به دروازه آبی‌ها پیدا کند و حتی موقعیت‌ها و مالکیت استقلال در این مقطع از بازی بیشتر بود و آبی‌ها مثل یک تیم بالغ در وقت‌های اضافه بازی را کنترل کردند و فاصله‌ای هم تا گل زدن نداشتند. پس از مدت‌ها ما شاهد بازی‌ای به دور از احساس یا بی‌انگیزگی از استقلالی‌ها بودیم. سرخ‌ها البته در این بازی هیچ شوت در چارچوبی نداشتند و از هیچ‌یک از موقعیت‌های‌شان که روی ضدحملات خلق شده بود، استفاده نکردند. 
فرهاد مجیدی جز سید‌صالح مصطفوی، ‌فرد فنی دیگری روی نیمکت نداشت اما در طول بازی از لحاظ بازیخوانی و حتی چینش پنالتی‌زن‌های تیمش عملکرد خوبی داشت. از همه مهم‌تر روحیه و عملکرد فوق‌العاده حسینی در این روز‌ها مدیون میدان‌هایی است که فرهاد به این دروازه‌بان داد و به او اعتماد کرد. 
آبی‌های تهران در شرایطی پا به این مسابقه گذاشتند که این روز‌ها در لیگ سهمیه خود را قطعی کرده‌اند و امیدی برای قهرمانی ندارند و اگر در بازی حذفی حذف می‌شدند، فصل برای‌شان به اتمام می‌رسید اما با یک نمایش دلچسب و پیراهنی ایتالیایی، رقیب سنتی را در ضربات پنالتی شکست دادند تا پس از مدت‌ها ناکامی، خونی تازه در رگ‌های این تیم جریان پیدا کند و فرهاد مجیدی انتقام داربی برگشت این فصل را بگیرد. 
***
اصغر ملکیان: صبوری کادر فنی و بازیکنان جبران می‌شود
می‌توانیم قهرمان آسیا شویم
رئیس هیات‌مدیره باشگاه استقلال می‌گوید با انجام حمایت‌های لازم، تیم فعلی استقلال توانایی و شایستگی قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را دارد. اصغر ملکیان با تبریک پیروزی استقلال برابر پرسپولیس در داربی جام حذفی به هواداران و قدردانی از بازیکنان و کادر فنی، اظهار کرد: این پیروزی متعلق به هواداران، بازیکنان و کادر فنی است. بازیکنان و کادر تیم با تلاشی خستگی‌ناپذیر این برد مهم را رقم زدند و هیات‌مدیره و مدیریت باشگاه به نحو شایسته صبوری، خویشتن‌داری و همچنین تلاش کادر فنی و بازیکنان را جبران خواهد کرد. رئیس هیات‌مدیره استقلال با بیان اینکه بازیکنان و کادر فنی استقلال کیفیت خود را نشان دادند، اظهار کرد: جدا از عملکرد موفق استقلال در داربی، باید بگویم این تیم با این نفرات ارزشمند، توانایی و شایستگی قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را دارد اما لازمه رسیدن به این موفقیت بزرگ، حمایت و پشتیبانی ما و همچنین دوستداران واقعی استقلال از این تیم است. ملکیان با اشاره به حضورش در تمرین استقلال پیش از دیدار برابر سایپا گفت: در تمرین روز جمعه به بازیکنان وعده دادم بخشی از مطالبات تیم را اوایل هفته پرداخت می‌کنیم که پس از تلاش و پیگیری بسیار و البته کمی تاخیر روز سه‌شنبه چک بازیکنان از سوی کارگزار آماده شد. همان روز آقای مظلومی در تمرین تیم حاضر شد و پس از گفت‌وگو با سرمربی تیم و برخی بازیکنان تصمیم گرفته شد به منظور جلوگیری از بهم ریختن تمرکز بازیکنان، درصدی از مبالغ قرارداد بعد از داربی به صورت مستقیم به حساب بازیکنان واریز شود که این کار در هفته پیش رو انجام خواهد شد. وی با اذعان به وجود برخی مشکلات و نارسایی‌ها در باشگاه استقلال گفت: همه باید کمک کنیم تا هر چه سریع‌تر موانع و کاستی‌ها برطرف شود تا به امید خدا هواداران عزیز و متعصب استقلال روزهای خوبی را شاهد باشند. بنده به جد به آیه شریفه‌ «فان مع العسر یسرا» که می‌فرماید «در پی هر سختی و دشواری، آسانی و آسایش است» اعتقاد و ایمان دارم و بدون تردید وعده پروردگار حق است. رئیس هیات‌مدیره باشگاه استقلال خاطرنشان کرد: استقلال در این برهه حساس نیازمند حمایت مادی و معنوی است و باید این مساله از ناحیه تمام هواداران دلسوز و واقعی تیم انجام شود. در این راه باید حاشیه‌ها از تیم دور شود و هواداران واقعی استقلال با افراد مغرض و خبیث که به اسم هوادار اما در واقعیت «هوادارنما» به دنبال حاشیه‌سازی و جوسازی هستند برخورد کنند. ضمن اینکه لازم است این افراد شناسایی و به مراجع قانونی معرفی شوند. یقین بدانید با این اتفاق، استقلال می‌تواند روی آرامش و پیشرفت به خود ببیند و به موفقیت‌های بیشتری هم دست پیدا کند. کسب ستاره سوم و قهرمانی در آسیا به هیچ وجه دور از انتظار نیست و قطعا با امید به خدا و حمایت، همدلی و نقش‌آفرینی بازیکنان بزرگ و ارزشمند استقلال در مصاف با حریفان آسیایی، این امر محقق خواهد شد.

Page Generated in 0/0037 sec