printlogo


کد خبر: 234355تاریخ: 1400/3/19 00:00
نژادپرست کانادایی با حمله خودرویی به خانواده مسلمان ۴ نفر را کشت
جنایت جدید علیه اقلیت‌ها در کانادا

گروه بین‌الملل: در روزهایی که بومیان کانادایی با افشای راز نسل‌کشی سازمان‌یافته در مدارس مذهبی این کشور، خواستار پاسخگویی و عذرخواهی دولت و مقامات رسمی هستند، روز گذشته رسانه‌ای شدن خبر مربوط به حمله عامدانه یک نژادپرست کانادایی به یک خانواده 5 نفره مسلمان که منجر به کشته شدن 4 نفر از اعضای این خانواده شد، سوالاتی جدی را درباره وضعیت حقوق بشر در کانادا و امنیت اقلیت‌های دینی و نژادی در این کشور پدید آورده است.
 
* حمله عامدانه به یک خانواده مسلمان در کانادا
به گزارش «وطن‌امروز»، رسانه‌های کانادا بامداد دیروز (به وقت تهران) گزارش دادند عصر یکشنبه راننده یک کامیون عمدا با خودروی سنگین به 5 عضو یک خانواده مسلمان حمله کرده و 4 نفر از آنها را کشته است. وبگاه «سی‌بی‌سی» کانادا گزارش داد این خانواده هنگام عبور از خیابانی در شهر «لندن» واقع در استان «انتاریو» هدف حمله قرار گرفتند. ضارب با کامیون به این خانواده حمله کرد، ۴ نفر از آنها را کشت و از محل حادثه متواری شد. «استیو ویلیامز» رئیس پلیس شهر لندن استان انتاریو اذعان کرد مسؤولان معتقدند «این حادثه، اقدامی عامدانه» بوده و علت حمله به قربانیان، مذهب آنها بوده است. 3 فرد بزرگسال و یک نوجوان در این حمله کشته شدند. یک کودک ۹ ساله هم به دلیل جراحات جدی در بیمارستانی در لندن بستری است. «ناتانیل ولمان» که گفته می‌شود ۲۰ سال سن دارد، عامل این حمله معرفی شده است. پایگاه «لندن فری‌پرس» این حمله را یکی از موارد خشونت‌های جاری علیه مسلمان‌ها در کانادا توصیف کرده و نوشته است: «شورای ملی مسلمانان کانادا» بین سال‌های ۲۰۱3 تا ۲۰۱۹ موفق شده بیش از 322 حمله نژادی علیه مسلمان‌ها را که بیش از ۳۰ مورد آنها با خشونت‌های شدید فیزیکی همراه بوده شناسایی کند. یک مقام دیگر پلیس گفت: «شواهد موجود حاکی است این اقدام، اقدامی از پیش‌طراحی شده بوده است». شهردار لندن در استان انتاریو نیز گفت: «این یک قتل عام بود که علیه مسلمان‌ها -و ساکنان لندن- انجام شد و ریشه‌‌های آن را باید در نفرتی که قابل بازگو کردن نیست جست». وی همچنین درباره قربانیان این حادثه گفت: «آنها آدم‌های بی‌گناهی بودند که تنها به این دلیل که مسلمان بودند کشته شدند». 
شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در واکنش به قتل‌عام این خانواده با نژاد پاکستانی در کانادا، این اقدام را تروریستی خواند و افزود: این فاجعه‌ای است که جامعه کانادا را در یک آزمون قرار داده است. وزیر خارجه پاکستان از دولت جاستین ترودو خواست جلوی اقدامات هدفمند از جمله اسلام‌هراسی در کانادا و خدشه‌دار شدن اعتماد جامعه مسلمانان این کشور را بگیرد. قریشی، قتل‌ عام این خانواده مسلمان را یک اقدام تروریستی عنوان کرد و گفت: این حمله با هدف ترویج اسلام‌هراسی و تخریب جایگاه مسلمانان در کانادا انجام شده و ما از نخست‌وزیر کانادا می‌خواهیم امنیت مسلمانان را تامین کند. 
 
* خشونت ادامه‌دار علیه اقلیت‌های نژادی در کانادا
کانادا در حالی پیش‌تر از اوضاع حقوق بشری برخی کشورهای جهان انتقاد کرده بود که سابقه خدشه‌دار این کشور در حوزه حقوق اقلیت‌ها نشان می‌دهد این کشور نیاز به بهبود وضعیت نامساعد حقوق بشری خود دارد و لازم است جامعه جهانی نسبت به توقف نقض حقوق اقلیت‌ها در کانادا اقدام فوری انجام دهد. نکته قابل تامل اینکه خشونت علیه مسلمانان در کانادا سابقه داشته است. ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۷، مردی در مسجدی در شهر کبک به سوی افراد تیراندازی کرد که منجر به کشته شدن 6 و زخمی شدن 5 نفر شد. سپتامبر گذشته نیز «محمد اسلیم ظفیس» در حالی ‌که کنار مسجدی در تورنتو نشسته بود، به ضرب چاقو کشته شد. اوایل سال جاری نیز چند دختر و زن مسلمان و سیاه‌پوست هدف برخی حملات و تهدیدات با انگیزه نفرت در منطقه «کلگری» و «ادمونتون» قرار گرفتند. تارنمای سی‌بی‌سی کانادا نیز در گزارشی عنوان کرد: کارمندان سیاه‌پوست در بخش خدمات عمومی انتاریو به دلیل رفتارهای ناشی از تبعیض نژادی از سوی کارفرمایان و همکاران سفیدپوست، احساس نارضایتی گسترده دارند. در یک تحقیقات ۱۷۵ صفحه‌ای درباره وضعیت کارمندان سیاه‌پوست در انتاریو مشخص شد این تبعیض نژادی علیه آنها مداوم بوده که باعث شده تاثیر منفی بر فعالیت کاری آنها در محل کارشان بگذارد. 
 
* نسل‌کشی بومیان کانادا
واقعیت این است که اکنون کانادا در جایگاهی قرار ندارد که درباره وضعیت حقوق بشر دیگر کشورها اظهارنظر کند. هفته قبل بود که افشای کشف یک گور دسته‌جمعی کودکان بومی در کانادا نه تنها جنجال بسیاری در داخل این کشور به راه انداخت، بلکه واکنش‌های گسترده بین‌المللی را نیز به دنبال داشت و بسیاری از نهادهای حقوق بشری از جمله کارشناسان مستقل مرتبط با سازمان ملل خواستار تحقیقات شفاف دولت تورنتو برای مشخص شدن ابعاد مرتبط با فعالیت مدارس کودکان بومی شدند. از ابتدای قرن 19 تا سال ۱۹۷۰میلادی، بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی از جمله سرخ‌پوستان بومی مجبور به شرکت در مدارسی با بودجه دولتی مسیحی به عنوان بخشی از یک برنامه برای انطباق با جامعه کانادا شدند. در همین راستا مدرسه شبانه‌روزی «کملوپس» سال ۱۸۹۰ میلادی توسط کلیسای کاتولیک روم تاسیس و سال ۱۹۷۸ تعطیل شد. این مدرسه بخشی از شبکه مدارس شبانه‌روزی در سراسر کانادا بود که با هدف یکپارچه‌سازی اجباری کودکان بومی از طریق جدا کردن کودکان از خانواده و جامعه آنها و تحت فشار قرار دادن آنها به خودداری از صحبت کردن به زبان مادری یا انجام اقدامات خاص فرهنگی تاسیس شد. کمیسیون حقیقت و آشتی سال ۲۰۱۵ آن را «فرهنگ نسل‌کشی هدفمند بومی‌ها در کانادا» توصیف کرد. این کودکان مجبور بودند به دین مسیحیت رو آورند و اجازه نداشتند زبان مادری‌شان را صحبت کنند. بیشتر آنها ضرب و جرح شده و با الفاظ رکیک مورد سوء‌رفتار قرار می‌گرفتند. گزارش شده است طی این دوره بیش از 6 هزار نفر از این کودکان جان باخته‌اند.

Page Generated in 0/0032 sec