printlogo


کد خبر: 232000تاریخ: 1400/1/19 00:00
دولت دموکرات‌های آمریکا پروژه جنجالی ترامپ برای دیوارکشی در مرز با مکزیک را تکمیل می‌کند
بنای دیوار ترامپ

 افکار عمومی آمریکا با شنیدن نخستین خبرها درباره تکمیل دیوار ترامپ توسط بایدن، شوکه شده است. بایدن در کارزار انتخاباتی خود مشخصا وعده داده بود حتی یک وجب به دیوار مرزی جنوبی اضافه نخواهد کرد اما در سومین ماه ورودش به کاخ سفید، کنگره به اشاره دولت او تخصیص بودجه برای تکمیل آن را تصویب کرده است. به دنبال گزارش روزنامه واشنگتن‌تایمز در این باره که رئیس‌جمهور سالخورده دموکرات در حال بررسی «پر کردن خلأ‌ها» در دیوار مرزی جنوبی با مکزیک است، شاهد واکنش شگفت‌زده رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی هستیم، حتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین نیز وقتی در یک گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی با سوالاتی درباره تکمیل دیواری که به «دیوار ترامپ» مشهور شده توسط جانشینش در کاخ سفید مواجه شد، گیج شده بود. سیاست‌های مهاجرتی سخت‌گیرانه ترامپ که از نخستین روز روی کار آمدنش در نخستین ماه سال 2017 تا پایان دوره 4 ساله اعمال می‌شد، توسط مخالفان دموکرات او یکی از مهم‌ترین نقطه ضعف‌هایش برشمرده می‌شد. پروژه‌ دیوار مرزی با مکزیک نیز کلید سیاست‌های مهاجرتی دوره ترامپ بود که جو بایدن و سایر نامزدهای اولیه دموکرات در جریان کارزار انتخاباتی سال گذشته علیه آن موضع می‌گرفتند. این دیوار حدود 740 کیلومتری که بیشتر طول مرز مشترک ایالات متحده با همسایه جنوبی‌اش مکزیک را برای جلوگیری از ورود غیرقانونی پناهجویان در بر می‌گیرد، بارها از سوی دموکرات‌ها‌ به عنوان محلی برای حیف و میل بودجه توسط دولت جمهوری‌خواه معرفی می‌شد. آنها علاوه بر انتقاد شدید از صرف مالیات مردم برای ساخت این دیوار، به نحوه نگهداری پناهجویان در کمپ‌های مرزی نیز اعتراض داشته و آن را غیرانسانی توصیف کرده بودند. 
بایدن بهمن‌ماه گذشته بلافاصله پس از آنکه پایش را به اتاق بیضی کاخ سفید گذاشت، فرمانی مبنی بر تعلیق سیاست‌های مهاجرتی رئیس‌جمهور قبلی امضا کرد. به نظر می‌رسید این رویه درباره دیوار مرزی جنوبی هم ادامه یابد، چرا که بایدن در سومین هفته آغاز کارش به عنوان رئیس‌جمهور جدید با ارسال نامه‌ای به «نانسی پلوسی» رئیس وقت خانه نمایندگان کنگره، «کامالا هریس» معاون خود و رئیس مجلس سنا، پایان حالت فوق‌العاده در مرزهای جنوبی ایالات متحده با مکزیک را اعلام کرده بود. 
در کمال شگفتی اما این هفته وزیر امنیت داخلی دولت بایدن اعلام کرد وزارتخانه او احتمالا با تکمیل فواصل موجود در دیوار مرزی مکزیک موافقت خواهد کرد. در وهله اول به نظر می‌رسد این تصمیم شوک‌برانگیز واکنشی است از سوی دولت بایدن به روند وحشتناک افزایش هجوم مهاجران لاتین به مرزهای آمریکا. در ماه گذشته میلادی (مارس)، رکورد ۲دهه‌ای بازداشت مهاجران در مرز با مکزیک برای دومین ماه متوالی پس از فوریه شکست و پلیس مرزی آمریکا از دستگیری بیش از 171 هزار مهاجر در این ماه خبر داد و بلافاصله دولت دموکرات به این بهانه که مرزهای آمریکا با هجوم گسترده یک میلیون مهاجر تا انتهای سال 2021 روبه‌رو است، اعلام کرد کاخ سفید در حال سنجش مزایای شروع مجدد ساخت‌و‌ساز دیوار مرزی زمان ترامپ است.
حقیقت اما چیز دیگری است و گزارش‌های ماه ژانویه (بهمن‌ماه گذشته) توسط مقامات گمرک و محافظت از مرزها نشان می‌دهد دولت بایدن از همان ابتدا تصمیمش را درباره نهایی کردن طرح ساخت 480 کیلومتر باقیمانده از این دیوار گرفته بود. در نهایت اعترافات آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا در جمع کارمندانش، پتکی بود بر سر افکار عمومی. او در جمع کارمندان اداره مهاجرت و گمرکات آمریکا وقتی با این پرسش روبه‌رو شد که چه برنامه‌هایی برای دیوار مرزی دارد، گفت: «هر چند رئیس‌جمهور بایدن فوریت آن را برداشت و انتقال بودجه پنتاگون برای این دیوار را متوقف کرد اما هنوز امکان اتخاذ تصمیماتی درباره اتمام «فواصل دیوار» وجود دارد». وزیر امنیت داخلی همچنین به منابع مالی وزارت دفاع اشاره کرده که به زعم او به صورت مناسبی صرف ساخت این دیوار شده و ادامه داده است: «جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیمش را درباره پایان یافتن اختصاص بودجه دفاعی به ساخت این دیوار مرزی اعلام کرده است اما از آنجا که دولت در برخی حیطه‌های خاص ساخت دیوار به بازسازی یا حتی تکمیل پروژه مذکور نیاز دارد، راه را برای اتخاذ تصمیم‌های بعدی باز گذاشته است». به عبارت دیگر قرار است هزینه ساخت ۶۰ درصد باقیمانده دیوار ترامپ از همان محل بودجه عمومی آمریکا تامین شود که دموکرات‌ها از جمله خود بایدن، ترامپ را از این کار منع کرده بودند!
***
    ترامپ: بایدن، سندرزی است که هورمون ‌زده باشد!     
دونالد ترامپ در یک برنامه تلویزیونی برای نخستین‌بار پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش از خجالت جانشین خود در کاخ سفید درآمد. او سه‌شنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی زنده با شبکه نیوزمکس، به تصمیمات و روش‌های مملکت‌داری جو بایدن حمله کرد. بهانه او برای حضور در این برنامه وابسته به جمهوری‌خواهان محافظه‌کار، گزارش‌هایی بوده است مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور دموکرات قصد تکمیل پروژه ساخت دیوار در مرز‌های جنوبی ایالات متحده با مکزیک را دارد؛ دیواری که در افکار عمومی به «دیوار ترامپ» معروف است.  رئیس‌جمهور پیشین جمهوری‌خواه در این گفت‌و‌گو در پاسخ به سوالی درباره دنباله‌روی بایدن از سیاست‌های مهاجرتی او ابتدا گفت: «جو بایدن دارد کورسوی امیدی نشان می‌دهد! فکر می‌کنم اینکه تغییر نظر داده‌ عالی است اما لطمه زیادی وارد شده. اگر نسبت به تکمیل دیوار مرزی موافقت کنند، خیلی عالی است. این یک گام بسیار مثبت است». با این حال ترامپ حاضر نشد از عملکرد جانشین خود دفاع کند و در پاسخ به اینکه آیا بایدن مناسب ایفای وظایف ریاست‌جمهوری هست یا خیر، گفت: «امیدوارم خوب باشد اما خب! ریاست‌جمهوری کشش می‌خواهد، نیرو و اشتیاق زیاد و هر آنچه تصورش کنید می‌طلبد...۵۰ ساعت کار در روز است و می‌فهمید که منظورم از این حرف چیست. کار سنگینی است و من فکر می‌کنم این دیگر افراد هستند که اکثر تصمیمات را [به جای رئیس‌جمهور فعلی] می‌گیرند اما امکان دارد در این باره اشتباه کنم. خیلی او (بایدن) را نمی‌شناسم اما صادقانه بگویم، فرد دیگری تصمیم‌ها را می‌گیرد». پس از این حرف‌ها بود که ناگهان لحن ترامپ نسبت به دولت دموکرات تغییر کرد و او بایدن را متهم کرد که در حال تبدیل ایالات متحده به یک کشور سوسیالیستی است و افزود: «کشورداری بایدن مثل این است که برنی سندرز استروئید (داروی هورمونی بدنسازی) مصرف کرده باشد». پس از برنامه نیز در توئیتر شبکه نیوزمکس این جمله به نقل از او توئیت شد: «فکر می‌کنم این سایر افراد هستند که اکثر تصمیم‌ها را می‌گیرند اما امکان دارد در این باره اشتباه کنم».

Page Generated in 0/0040 sec