printlogo


کد خبر: 230980تاریخ: 1399/12/9 00:00
به دستور رئیس‌جمهور آمریکا جنگنده‌های این کشور مقر نیروهای حشد‌الشعبی در مرز عراق و سوریه را بمباران کردند که طی آن یک نفر به شهادت رسید و 4 نفر زخمی شدند بایدن فرمانده داعش
بایدن فرمانده داعش

گروه بین‌الملل: بامداد دیروز جنگنده‌های آمریکایی با حمله به مناطقی در شرق سوریه، اهدافی را در مرز سوریه و عراق بمباران کردند. این حمله که نخستین عملیات نظامی ارتش آمریکا در دولت جدید آمریکاست، به دستور مستقیم جو بایدن رخ‌داده ‌است. اگر چه پنتاگون این حمله را به تلافی اقدامات نظامی اخیر علیه پایگاه‌های آمریکا در عراق عنوان کرده است اما شواهد امر حاکی از این است که اهداف موردنظر ارزش نظامی چندانی نداشته است. با این حال حمله هوایی به شرق سوریه که در نزدیکی مرز بوکمال- القائم صورت گرفته، بیش از هر چیز برای تروریست‌های داعش مفید خواهد بود. نکته قابل تأمل در این بین اینکه، جریان مقاومت طی هفته‌های اخیر با محکوم کردن حملات راکتی به منطقه سبز بغداد و مناطق غیرنظامی از سوی گروه‌های ناشناس، تحولات اخیر در عراق را اقدامی مشکوک علیه نیروهای مقاومت عنوان کرده بود. 
اقدام نظامی آمریکا در سوریه به دستور بایدن
به گزارش «وطن‌امروز» به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع آمریکا بامداد جمعه اعلام کرد ارتش این کشور به دستور جو بایدن مواضع متعلق به گروه‌های مقاومت را در شرق سوریه در استان دیرالزور (مرز عراق و سوریه در نزدیکی بوکمال) بمباران کرده است. این نخستین حمله نظامی دولت آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری بایدن بود. بر همین اساس «جان کربی» سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: به دستور رئیس‌جمهور بایدن، نیرو‌های ارتش آمریکا حملاتی هوایی علیه زیرساخت‌های مورد استفاده گروه‌های شبه‌نظامی عراقی در شرق سوریه انجام دادند. وی مدعی شد: این حملات در پاسخ به حملات اخیر علیه پرسنل آمریکا و ائتلاف در عراق و تهدید‌های مداوم این افراد انجام شده است. سخنگوی پنتاگون ادامه داد این حملات چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی را که توسط تعدادی از گروه‌های شبه‌نظامی استفاده می‌شد، از بین برد. در بیانیه پنتاگون آمده است: «چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی که مورد استفاده شماری از گروه‌های مورد حمایت ایران از جمله کتائب حزب‌الله و کتائب سیدالشهدا بود» تخریب شد. ساعتی پیش از بیانیه پنتاگون، فرماندهی سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده) در صفحه توئیتر خود بیانیه این ستاد درباره حمله به سوریه را منتشر کرد و نوشت: به دستور «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا، نیرو‌های ارتش این کشور شامگاه پنجشنبه (بامداد جمعه به وقت ایران) حملاتی هوایی علیه زیرساخت‌هایی در شرق سوریه انجام دادند. شبکه خبری «ای‌بی‌سی» مدعی شد ایالات متحده به تلافی حمله راکتی انجام‌ شده در اربیل که به زخمی شدن چند آمریکایی منجر شد، یک حمله هوایی در شرق سوریه در نزدیکی مرز عراق انجام داد. چندین رسانه دیگر نیز به نقل از مقامات ناشناس در دولت ایالات متحده مدعی شدند این حمله در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا در عراق بوده است. این حمله‌ که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد است، نخستین اقدام نظامی دولت جدید آمریکاست. در همین حال کیفیت حمله انجام شده حاکی از این است که این عملیات نظامی به شکل محدود و کنترل شده بوده تا از وقوع درگیری گسترده و اقدامات تلافی‌جویانه شدید جلوگیری شود. 
جاده‌صاف‌کنی دموکرات‌ها برای داعش
یکی از نکات مهم در ارتباط با حمله هوایی آمریکا به شرق سوریه این است که پایگاه‌های مورد حمله در نزدیکی مرز عراق و سوریه و در نزدیک گذرگاه راهبردی بوکمال- القائم است. این گذرگاه از زمان بازگشایی مجدد آن در 4 سال اخیر و بازپس‌گیری از داعش، نقش مهمی در تقویت لجستیکی نیروهای مقاومت داشت. تروریست‌های داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در این مدت بارها اقدامات نظامی متعددی را علیه نیروهای مقاومت در این گذرگاه ترتیب داده‌اند و دولت آمریکا نیز انتقادهای صریحی را نسبت به بازگشایی این گذرگاه داشته است. بر این اساس چنانچه ترامپ پیش از این عنوان کرده بود، با توجه به نقش جریان دموکرات آمریکا در شکل‌دهی و جهت‌دهی به تروریست‌های داعش، به نظر می‌رسد این حمله جدا از اهداف اعلامی از سوی پنتاگون و رسانه‌های غربی، اقدامی در جهت تسهیل‌گری فعالیت‌های داعش است.
هوشیاری یگان‌های اطلاعاتی مقاومت پیش از حمله هوایی آمریکا
کانال خبری صابرین‌نیوز به نقل از منابع رسانه‌ای عراقی اعلام کرد در مجموع 7 هدف مورد حمله قرار گرفته که 6 هدف پیش از حمله به دلیل پرواز پهپادهای جاسوسی و هشدارهای یگان اطلاعاتی مقاومت تخلیه شده بود. این مکان‌ها پس از آنکه هواپیماها و پهپادهای شناسایی آمریکایی بر فراز منطقه مشاهده شده بودند، به صورت کامل تخلیه شده بود و هفتمین نقطه نیز شاهد حضور بسیار جزئی رزمندگان حشدالشعبی بود تا مانع از حملات احتمالی تروریست‌های داعشی و غارت کردن تجهیزات و تسلیحات موجود در این پایگاه شوند. گفته می‌شود این اهداف توسط افرادی که خود را در قالب چوپان جا ‌زده بودند، شناسایی شده بود. نیویورک‌تایمز نیز در گزارشی به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت در این حمله 7 بمب ۵۰۰ پوندی (۲۲۶ کیلوگرمی) که احتمالا از دسته «بمب‌های سنگرشکن جی دام» است بر مجموعه کوچکی از ساختمان‌ها در یک گذرگاه غیررسمی مرزی افکنده شده است. بر اساس گزارش‌ها، جنگنده‌های مورد استفاده در این حمله «اف‌15» بوده که در آسمان استان الانبار عراق اقدام به سوختگیری هوایی کرده‌اند. در حالی که آمار رسمی از تعداد شهدا و زخمی‌های این حمله هوایی منتشر نشده است، برخی منابع تلفات این حادثه را از ۱ تا ۴ نفر متغیر می‌دانند. 
 واکنش‌های بین‌المللی به حمله آمریکا به سوریه
به دنبال حمله جنگنده‌های آمریکایی به شرق سوریه، مقامات کشورهای روسیه و چین ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا خواستار احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه شدند. بر همین اساس «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه ظهر دیروز در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد این کشور حمله هوایی آمریکا به یک منطقه در مرز سوریه و عراق را بشدت محکوم می‌کند. زاخارووا گفت: «ما قاطعانه این قبیل اقدامات را محکوم می‌کنیم و خواستار احترام بدون قید و شرط به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور سوریه هستیم. ما هر گونه تلاش برای تبدیل خاک کشور سوریه به عرصه‌ای برای تسویه ‌حساب‌های ژئوپلیتیکی را غیرقابل قبول ارزیابی می‌کنیم». این دیپلمات همچنین تأکید کرد ایالات‌متحده با نقض حقوق شهروندان آمریکایی، حق خود برای آموزش سایر کشورها به رعایت آزادی شهروندان‌شان را از دست داده است. «دمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز دیروز اعلام کرد مقامات مسکو با دقت وضعیت حمله هوایی آمریکا به خاک سوریه را زیر نظر داشته و در تماس دائم با دمشق هستند. پسکوف در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این باره که واکنش مسکو به این حمله هوایی چیست و آیا این مساله را خطری برای خود می‌داند؟ گفت: «مسلماً ما با دقت بسیار زیاد روند اوضاع پیرامون این حادثه را زیر نظر داریم و در تماس دائم با همتایان خود در دولت سوریه هستیم». سخنگوی کرملین همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مسکو از حمله آمریکا با اطلاع بوده، گفت: «من اطلاعاتی در این زمینه ندارم». وی در عین حال یادآور شد نظامیان روس و آمریکایی، تماس‌های عملیاتی خود در زمینه سوریه را همچنان حفظ کرده‌اند. در همین حال «وانگ ون بین» سخنگوی وزارت خارجه چین هم در سخنانی نسبت به حمله جنگنده‌های آمریکا به شرق سوریه واکنش نشان داد. وی از تمام طرف‌ها خواست به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند. وانگ ون بین در ادامه همچنین از تمام طرف‌ها در سوریه خواست اوضاع سوریه را پیچیده‌تر نکنند. 
 
  طعنه پمپئو به دولت آمریکا درباره حمله نظامی به سوریه     
«مایک پمپئو» وزیر سابق خارجه آمریکا در واکنش به حمله هوایی بامداد جمعه ارتش آمریکا در شرق سوریه به شبکه فاکس‌نیوز گفت: «عملیات هوایی ارتش آمریکا که در شرق سوریه انجام شد باید چیزی که ایالات متحده را تهدید می‌کند را هدف گرفته باشد. شما باید از نیروهای‌تان محافظت کنید و باید بازدارندگی ایجاد کنید. ما این کار را بارها انجام داده‌ایم». وی در ادامه با طعنه به دولت جدید آمریکا گفت: «من نمی‌دانم که آنها به چه چیزی حمله کرده و چه مواضعی را هدف گرفته‌اند اما امیدوارم که دشت و صحرا را بمباران نکرده باشند. 
امیدوارم دقیقا چیزی را‌ زده باشند که تهدیدی برای آمریکا بوده است. این اظهارنظر وزیر سابق خارجه آمریکا در اشاره به اخباری است که پس از حمله هوایی از سوی برخی منابع منتشر شد و در آن اهداف مورد حمله در سوریه را فاقد ارزش نظامی عنوان کرده‌ بودند.
 
لاوروف: حضور آمریکا در سوریه مغایر با تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی است     
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمد حنیف اتمر، همتای افغان خود با اشاره به حملات جنگنده‌های آمریکایی به شرق سوریه، گفت: نظامیان روس تنها ۴ یا ۵ دقیقه پیش از انجام حملات، هشداری را از طرف آمریکا دریافت کردند. وی افزود: حتی اگر درباره اقدامات معمول برای جلوگیری از بروز درگیری در روابط بین نظامیان روسیه و آمریکا صحبت کنیم، چنین ابلاغی که همزمان با اجرای حمله انجام می‌شود، هیچ سودی ندارد. لاوروف ادامه داد: حضور نیرو‌های آمریکا در سوریه غیرقانونی بوده و با تمام کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی از جمله قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت درباره سوریه در تناقض است. وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: طبق برخی اطلاعات به دست آمده، آمریکا به هیچ‌وجه قصد عقب‌نشینی از سوریه را ندارد و مسکو قصد دارد این موضوع را با واشنگتن روشن کند. علاوه بر این وبگاه صهیونیستی «والا» گزارش داد آمریکا پیش از حمله بامداد جمعه در شرق سوریه، رژیم صهیونیستی را از قصد خود باخبر کرده بود. 
 

 


Page Generated in 0/0037 sec