printlogo


کد خبر: 230965تاریخ: 1399/12/9 00:00
توصیف اکبر‌ترکان از نحوه مدیریت حسن روحانی
یک مقدار اعلیحضرتی!
روحانی به وزرایش وقت می‌دهد اما کم!

گروه سیاسی: «رفتار روحانی کمی اعلیحضرتی است نه زیاد!» این دفاعی است که اکبر ترکان از رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب داشته است.
به گزارش «وطن‌امروز»، از روزگار ابوالمشاغلی در دولت یازدهم تا مصاحبه‌های انتقادی درباره سیاست‌های روحانی در دولت دوازدهم خلاصه‌ای از وضعیت اکبر ترکان و بسیاری از همراهان پیشین رئیس‌جمهور است، آنچنان که حتی اگر این روزها در مقام دفاع از روحانی نیز بلند شوند عملا سخنان منتقدان را تکرار می‌کنند. ترکان در جدیدترین گفت‌وگوی خود با سایت خبری «انتخاب»، ادعاهایی را که درباره رئیس‌جمهور در سال‌های گذشته بارها از سوی منتقدان دولت مطرح شده بود تایید کرد. او در بخشی از این گفت‌وگو و در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پیرامون رفتار اعلیحضرتی روحانی پرسیده بود، گفت: به نظرم در قضاوت زیاده‌روی شده. یه کمی‌اش هست ولی زیاده‌روی‌اش اضافی است. از نگاه، سطح صحبت کردن و راه رفتن آقای روحانی کمی چنین استنتاج‌هایی برمی‌آید. این نیست که قصد دارد این کار را بکند، اصلا رفتار، راه رفتن، حرف زدن و نشستنش در خصوصیات خلقی‌اش است.
رئیس‌‌جمهور خارج از دسترس
ترکان در ادامه این گفت‌وگو و در پاسخ به سوال خبرنگار که در شاهد مثال رفتار اعلیحضرتی روحانی به نوع تعامل رئیس‌جمهور با وزرایش اشاره کرده بود، ادعا کرد که روحانی به وزرایش وقت می‌دهد اما کم وقت می‌دهد!
ادعایی که البته تازگی ندارد و پیش از این از سوی برخی وزرا و نزدیکان به رئیس‌جمهور نیز مطرح شده بود. ۳ ماه پیش بود که الهام امین‌زاده، معاون حقوقی پیشین رئیس‌جمهور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به دشوار بودن ارتباط کابینه با روحانی گفته بود: «من سعی می‌کردم قسمت‌هایی که خلأ وجود دارد که ارتباط بیشتر با مردم بود، چه زمانی که معاونت حقوقی بودم و چه دستیار شهروندی بودم، خلأ این وظیفه را پر کنم. چون گاهی اوقات در کابینه هم دسترسی به آقای رئیس‌جمهور برای ما سخت بود». وی در ادامه و در پاسخ به سوال مجری برنامه که از او پیرامون صحت و سقم ادعای انتظار چندماهه وزرا برای دیدار با روحانی پرسیده بود، گفت: «بله! وقت می‌گرفتیم و گاهی اوقات چند ماه طول می‌کشید. کسی که فرصتی داشت و آن برگ برنده را در دست داشت که در کابینه باشد، روزهای یکشنبه 8-4 بعدازظهر هیات دولت بود یا چهارشنبه‌ها صبح تا ظهر بود، آنجا فرصتی پیش می‌آمد مشکل را بیان می‌کردیم، راهنمایی یا اجازه می‌گرفتیم، اگرنه در غیر این صورت خیلی سخت بود».
این مساله در جریان نامه سرگشاده 4وزیر دولت به رئیس‌جمهور در سال94 نیز مشهود شده بود. مهر94 بود که علی طیب‌نیا، محمدرضا نعمت‌زاده، علی ربیعی و حسین دهقان وزرای وقت اقتصاد، صنعت، کار و دفاع با نگارش نامه‌ای به رئیس‌جمهور که در فضای رسانه‌ای نیز منتشر شد نسبت به تصمیمات اقتصادی دولت هشدار داده بودند. پس از آن احمد توکلی، نماینده وقت مجلس شورای اسلامی گفته بود: نامه وزرا به رئیس‌جمهور و انتشار آن از طریق رسانه‌ها که یکی از آنها وزیر دفاع است و صنعت گسترده‌ای را مدیریت می‌کند، حاکی از آن است که وزرا دسترسی به رئیس‌جمهور ندارند و باید برای دیدار با وی و بیان مسائل و مشکلات‌شان از رئیس‌جمهور وقت بگیرند و معمولا هم موفق نمی‌شوند. وی همچنین در همان برهه خاطره مشابهی را از زبان یکی از معاونان رئیس‌جمهور طرح کرده و گفته بود: «مدتی پیش یکی از مشاوران آقای رئیس‌جمهور را به جهت طرحی که در حال اجرا بود، دیدم و توصیه کردم که برای رفع مشکلات و کاهش انتقادات، اشکالاتی که در اجرای طرح وجود دارد را به رئیس‌جمهور منتقل کنید. اما در کمال تعجب پاسخی که شنیدم این بود: «رئیس‌جمهور به ما وقت ملاقات نمی‌دهد»،
مدتی پیش هم یکی از وزرای مهم دولت می‌گفت که برای کارهایم در حاشیه جلسه هیات دولت با رئیس‌جمهور مسائلم را مطرح می‌کنم، چون رئیس‌جمهور به ما وقت دیدار نمی‌دهد».
آرزوهای ارزی روحانی
فارغ از اقرار ترکان به اعلیحضرتی بودن رفتار روحانی و الگوی رفتاری‌اش در مواجهه با وزرایی که دسترسی محدودی به رئیس دولت دارند، او به باقی سیاست‌های دولت نیز حمله کرد. ترکان که پیش از این سیاست ارز 4200تومانی را تاریک‌ترین نقطه دولت روحانی خوانده بود، این بار با اشاره به نقش جهانگیری در التهابات ارزی سال‌های اخیر گفت: یکهو 5 میلیارد بریزیم در بازار، قیمت ارز بالا می‌پرد. دولت و آقای جهانگیری مواظبند تقاضای غیرواقعی در بازار نیاید. اجازه واردات یعنی تقاضا. همین الان شما بگویید هر کس بخواهد به اروپا برود ۳ هزار دلار می‌دهیم. چقدر تقاضا درست می‌شود؟ این تقاضا به بازار می‌رود. عرضه چقدر هست؟ اگر عرضه از این کمتر باشد قیمت دلار پایین می‌آید. بنابراین درست است که نقش آقای همتی خیلی مهم است اما تنظیم‌کننده این کار دولت است که مواظب باشد تقاضاهای ارزی بیشتر از عرضه نشود. وی در نهایت در پاسخ به سوال خبرنگار که نظرش را درباره منطقی بودن ادعای کاهش نرخ ارز به 11هزار تومان توسط رئیس‌جمهور پرسیده بود، گفت: این آرزوی ایشان است.

Page Generated in 0/0039 sec