printlogo


کد خبر: 227757تاریخ: 1399/9/18 00:00
به خاطر تصویب قانون راهبردی لغو تحریم‌ها مطرح شد
تقدیر رئیسی از مجلس

گروه سیاسی: رئیس قوه ‌قضائیه در جلسه روز گذشته شورای عالی این قوه، از نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی به خاطر تصویب قانون راهبردی کاهش تحریم‌ها و وادار کردن دشمن به پایبندی و انجام وظایف و تعهداتش در توافقات و قرارداد‌های بین‌المللی تقدیر کرد. 
به گزارش «وطن امروز»، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی با بیان اینکه بیگانگان باید بدانند هر گونه فشار بر ملت بزرگ ایران اسلامی برای آنها هزینه‎ خواهد داشت، تاکید کرد: هر چه دست ما در برخورداری از اهرم‌ها و مؤلفه‌های قدرت پر باشد، هزینه‎های دشمن برای دشمنی و اعمال فشار بر ملت افزایش می‌یابد. 
 رئیس قوه ‌قضائیه در ادامه افزود: در شرایطی که آلمان با موضع سخیف خود نشان داد اروپایی‌ها از آمریکا پیروی می‌کنند، آنچه با مقاومت ملت ایران تناسب دارد، تولید قدرت در عرصه‎های اقتصادی، علمی، امنیتی و دفاعی است تا همراهان و همگامان آمریکا متوجه شوند به جای فشار بر ملت ایران باید به تعهدات خود عمل کنند. 
قانون راهبردی لغو تحریم‌ها که سه‌شنبه 11 آذرماه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، قانونی است که به موجب آن دولت مکلف می‌شود غنی‌سازی 20 درصد اورانیوم را ظرف یک ماه پس از ابلاغ این قانون از سر بگیرد. همچنین در صورت عدم پایبندی طرف غربی به تعهداتش، بر اساس تصویب مجلس، ایران از پروتکل الحاقی خارج خواهد شد. این قانون که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس پنجشنبه‌شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد مجلس برای تدوین آن با شورای عالی امنیت ملی هماهنگی‌های لازم را انجام داده است، مورد توجه ویژه طرف‌های غربی برجام قرار گرفته است. روز گذشته فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه مشترک به ایران نسبت به اجرای این قانون هشدار دادند. این در حالی است که رئیس قوه‌قضائیه روز گذشته اعلام کرد آنچه با مقاومت ملت ایران تناسب دارد، تولید قدرت است تا همگامان آمریکا متوجه شوند به جای فشار بر ملت ایران باید به تعهدات خود عمل کنند. 
 
* جنس آرمانخواهی دانشجویان با مطالبات احزاب سیاسی تفاوت دارد
آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت روز دانشجو، بر نقش دانشجویان در تولید علم و جنبش نرم‌افزاری تأکید کرد و اظهار داشت: دانشگاه باید در تحقق پیشرفت و عدالت در گام دوم انقلاب اسلامی پیشگام بوده و نقشی فعال و مؤثر در این زمینه داشته باشد. 
 رئیس قوه‌قضائیه با بیان اینکه عدالتخواهی و اجرای عدالت در همه لایه‎های کشور مهم است، تصویب قوانین عادلانه در نهاد تقنین و اجرای عادلانه قوانین توسط دستگاه‎های اجرایی و همچنین داوری عادلانه در دستگاه قضا را از الزامات حکمرانی شایسته دانست.  آیت‎الله رئیسی از دانشجویان به عنوان جوانان بانشاط، آرمانخواه، صادق و دغدغه‎مند یاد کرد و با بیان اینکه آرمانخواهی دانشجویان از جنس مطالبات احزاب و گروه‎های سیاسی نیست، تصریح کرد: روحیه انقلابی دانشجویان ایجاب می‌کند فضای دانشگاه‎ها هم انقلابی باشد و بنا بر تأکید رهبر معظم انقلاب، دانشجویان هم در تحقق پیشرفت و هم در مطالبه اجرای عدالت باید پیشگام باشند. 
وی با اشاره به آثار و برکات تعامل دستگاه قضا با نخبگان جهت تبیین اقدامات و برنامه‎های عدلیه و اطلاع از نظرات و دیدگاه‎های آنها، بر لزوم ارتباط مستمر همکاران مجموعه قوه ‌قضائیه و سازمان‌های تابعه با دانشجویان و طلاب و سایر اقشار جامعه تأکید کرد. 
***
[تأکید رئیس قوه قضائیه بر اجرای کامل سند تحول قضایی پیش از سال 1403]
آیت‌الله رئیسی عصر روز یکشنبه در دیدار نمایندگان تشکل‌های دانشجویی درباره برنامه‌های تحولی قوه قضائیه اظهار داشت: اجرای سند تحول قضایی از روز نخست تصدی مسؤولیت دستگاه قضا توسط بنده آغاز شد و بیش از ۷۰ دستور‌العمل و آیین‌نامه‌ای که تاکنون صادر شده، بر بستر همان سند تحول ارائه شده به مقام معظم رهبری است. رئیس قوه قضائیه در عین حال گفت: در هفته قوه قضائیه امسال سند تحول قضایی ارتقا یافت که مبنا و مستند اقدامات تحولی جدید خواهد بود، چرا که ما معتقدیم سند تحول هر ۲ سال لازم است با توجه به شرایط به روز شود. آیت‌الله رئیسی با اعلام اینکه این سند بزودی برای اطلاع همگان منتشر می‌شود، گفت: همه هم‌ و ‌غم من اجرایی شدن این سند تا پایان دوره پنج ساله مسؤولیتم در دستگاه قضایی است تا ان‌شاءالله تحول مدنظر رهبر انقلاب در بستر گام دوم در قوه قضائیه محقق شود.

Page Generated in 0/0038 sec