printlogo


کد خبر: 224854تاریخ: 1399/7/6 00:00
تردید 55 درصد آمریکایی‌ها درباره سلامت انتخابات ریاست‌جمهوری
ترامپ: اگر تقلب شود انتقال قدرت احمق‌بازی است

گروه بین‌الملل: تاکید سه باره ترامپ در یک هفته اخیر مبنی بر عدم انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و پافشاری‌اش بر ماندن در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا و تکرار ادعای وقوع تقلب در انتخابات و زمانبر شدن چندماهه اعلام نتایج انتخابات، گمانه‌زنی‌ها از احتمال وقوع جنگ داخلی در آمریکای پساانتخابات را از سطح رسانه‌ها و تحلیلگران دانشگاهی به وزارت دفاع کشانده و مقامات نظامی در ارتش و پنتاگون عمیقا نگران فرامین ترامپ برای حضور ارتش در خیابان‌ها پس از انتخابات هستند. در این بین دموکرات‌ها که با حمایت از رای زودهنگام و رأی‌گیری تماما پستی به بهانه کرونا به دنبال این بودند قبل از آغاز مناظره‌ها و تاثیر صحبت‌های ترامپ بر رأی‌دهندگان خاکستری، بیشترین استفاده را از این فرصت ببرند، اکنون در مقابل آمار قابل توجهی از بروز تقلب در ایالت‌هایی هستند که رأی‌گیری زودهنگام را آغاز کرده‌اند. همین مسائل سبب شده مقامات امنیتی از هم‌اکنون به دوران پساانتخابات و چالش‌های امنیتی آن در جامعه آمریکا توجه کنند. 
به گزارش «وطن امروز»، دیروز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: شاید آمریکایی‌ها برنده نهایی انتخابات نوامبر را برای چندین ماه ندانند، آن هم به ‌خاطر مناقشه بر سر صندوق‌های رأی پستی. این تازه‌ترین انتقاد ترامپ از رأی‌گیری پستی به ‌شمار می‌رود، آن هم در شرایطی که حدود نیمی از رأی‌دهندگان آمریکایی احتمالا قصد دارند در رأی‌گیری پستی شرکت کنند. 
اظهارنظر ترامپ نشان می‌دهد او به احتمال زیاد به دنبال استفاده از روندهای قضایی است. یکی از سناریوهای مطرح شده درباره رویکرد ترامپ در انتخابات نوامبر 2020 این است که پس از رأی‌گیری، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا امکان این را دارد که یک قانون مصوب سال ۱۸۸۷ موسوم به «قانون شمارش آرای الکترال» را به نفع دولت ترامپ تفسیر کند.  در این قانون، شرایط مربوط به انتخاب الکتورها (گزینشگران رئیس‌جمهور) برای مجمع گزینندگان شرح داده شده است. این مجمع طبق قانون اساسی باید رئیس‌جمهور را حداکثر تا ۴۱ روز بعد از روز انتخابات انتخاب کند. به عبارت دیگر، این مجمع امسال باید حداکثر تا ۱۴ دسامبر رئیس‌جمهور را انتخاب کند اما امسال بنا به دلایلی مانند اضافه شدن دیرهنگام رأی‌های غیابی، مناقشات بر سر رأی‌های معتبر و نامعتبر و عوامل دیگر، احتمال می‌رود در تاریخ مذکور نتایج رأی‌گیری در برخی ایالت‌ها هنوز نامعلوم مانده باشد. ساده‌ترین قرائت از این قانون این است که در چنین شرایطی، هر فردی که ۱۴ دسامبر جلوتر از رقیبش باشد، رأی الکتورها را خواهد داشت و بالطبع رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود. بسیاری از تحلیلگران معتقدند دونالد ترامپ احتمالا در مراحل اولیه شمارش آرا جلوتر از جو بایدن خواهد بود و او به همین دلیل انگیزه خواهد داشت روند شمارش آرا را تا آنجا که می‌تواند آهسته کند. کارشناسان انتخابات گفته‌اند چند روز پس از انتخابات 3 نوامبر زمان نیاز خواهد بود تا آرای پستی به‌ طور کامل شمارش شود اما ترامپ تاکید دارد مایل است نتایج را شب انتخابات داشته باشد. 
 
* ترامپ: تقلب شود انتقال قدرت انجام نمی‌شود
رئیس‌جمهوری آمریکا بامداد دیروز در یک تجمع انتخاباتی بار دیگر مساله احتمال تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری را مطرح و اظهارات روز پنجشنبه‌اش درباره «عدم انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در صورت باخت» را تایید کرد. ترامپ در جمع هوادارانش گفت: «ما برنده می‌شویم. نمی‌بازیم، مگر اینکه تقلب کنند. نگاه من اینطور است. نمی‌توانیم اجازه دهیم تقلب کنند. کشورمان در خطر است، چون این آدم‌ها کشورمان را نابود می‌کنند». ترامپ اضافه کرد: «نمی‌توانیم اجازه بدهیم این کار را انجام بدهند. خودشان خبر دارند، رسانه‌ها خبر دارند ولی نمی‌خواهند آن را پوشش بدهند. دقیقا می‌دانند چه خبر است من هم می‌دانم ولی دموکرات‌ها بهتر از همه ما می‌فهمند چه خبر است. بنابراین نباید اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد و شما هم اگر چیزی دیدید گزارش کنید».
 رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد: «همه‌مان اوضاع را تحت نظر داریم. پلیس اوضاع را تحت نظر دارد ولی نظارت خیلی سخت است. همان‌طور که می‌دانید صحبت از میلیون‌ها رأی است. نظارت سخت است. تنها راهی که ما ممکن است ببازیم همین است: تخلف؛ و این تخلف باید در مقیاسی بزرگ انجام شود، بنابراین مراقب باشید». ترامپ در ادامه به مساله تحویل قدرت به رقیبش (جو بایدن) در صورت باخت در انتخابات که در روزهای اخیر نگرانی‌هایی را در آمریکا به همراه داشته هم پرداخت. او گفت: «ما خواستار انتقال قدرت به صورتی بسیار دوستانه هستیم ولی نمی‌خواهیم علیه ما تقلب شود و [نمی‌خواهیم] در حالی که می‌دانیم در هزاران هزار رأیی که سرنوشت متفاوتی را رقم می‌زدند تقلب شده، احمق‌بازی دربیاوریم و بگوییم اوه! بیایید قدرت را انتقال دهیم». ترامپ پیش از این، بامداد پنجشنبه هم در پاسخ به سوالی درباره تحویل مسالمت‌آمیز قدرت به رقیبش در صورت باخت در انتخابات گفت: «باید ببینیم چه پیش می‌آید... صندوق‌های رأی فاجعه و خارج از کنترل هستند! صادقانه بگویم، انتقالی در کار نخواهد بود، بلکه تداوم [ریاست‌جمهوری من] را خواهیم داشت». 
 
* نگرانی پنتاگون از کشیده شدن پای ارتش به ناآرامی‌های پس از انتخابات
اظهارات ترامپ سبب شده احتمال بروز جنگ داخلی در این کشور بیش از پیش افزایش یابد. این گمانه‌زنی‌ها فراتر از اظهارنظر روزنامه‌نگاران سرشناسی مثل «توماس فریدمن» و اساتید دانشگاه و تحلیلگران است. تازه‌ترین این نگرانی‌ها در پنتاگون از سوی مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا شنیده شده است. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت مقام‌های وزارت دفاع می‌گویند در صورتی که دونالد ترامپ پس از انتخابات دستور استقرار نظامیان در خیابان‌ها برای سرکوب اعتراضات مردمی را دهد، ژنرال‌های ارشد استعفا خواهند کرد. به نوشته این روزنامه، مقام‌های ارشد پنتاگون مسائل زیادی برای نگرانی دارند اما اصلی‌ترین دغدغه آنها این است که آیا فرمانده کل قوای آمریکا در جریان هر گونه هرج‌و‌مرج مربوط به انتخابات آتی دستوری برای استقرار نیروهای آمریکایی صادر می‌کند یا خیر. این نگرانی زمانی جدی گرفته می‌شود که اقدام قبلی ترامپ در این زمینه را به یاد آوریم. رئیس‌جمهوری آمریکا ماه ژوئن خواستار استفاده از «قانون قیام» (‌۱۸۰۷‌) برای اعزام نیروهای ارتش به خیابان‌های آمریکا در واکنش به اعتراضات ضدنژادپرستی در پی مرگ «جورج فلوید» شد. رهبران ارشد در پنتاگون که خواستند نام‌شان فاش نشود، اذعان کردند در میان خودشان در این باره صحبت می‌کنند که اگر ترامپ پس از انتخابات به قانون قیام متوسل شود و برای اعزام نیروها به خیابان‌ها تلاش کند، هما‌‌ن‌طور که قبلا تهدید به انجام این کار کرده است، چه اقدامی باید انجام دهند. چندین مقام پنتاگون گفته‌اند اگر در صورت بروز ناآرامی پس از انتخابات به نیروها دستور اعزام داده شود، بسیاری از ژنرال‌های ارشد ترامپ از جمله ژنرال میلی استعفا خواهند کرد. ماه گذشته ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پاسخ به قانون‌گذاران مجلس نمایندگان آمریکا گفت: عمیقا به اصل غیرسیاسی ماندن ارتش آمریکا باور دارم. در صورت مناقشه بر سر جنبه‌هایی از انتخابات، طبق قانون، دادگاه‌های آمریکا و کنگره آمریکا باید هر گونه مناقشه را حل‌و‌فصل کنند نه ارتش آمریکا. من هیچ نقشی را برای نیروهای مسلح آمریکا در این فرآیند متصور نیستم. البته این صحبت‌ها هم از شدت‌ گرفتن بحثی در ارتش بر سر اینکه اگر مناقشه در رابطه با انتخابات به ناآرامی مدنی کشانده شود، نقش ارتش چیست، جلوگیری نکرده است. 
 
***
[سابقه تقلب از ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۶]
نکته قابل توجه در موضوع تقلب در انتخابات آمریکا این است که هر دو جریان سیاسی قویا طرف مقابل را به تقلب در انتخابات متهم می‌کنند. در همین ارتباط بررسی آمار و داده‌های «پایگاه تقلب در انتخابات» وابسته به بنیاد هریتیج نشان‌دهنده این واقعیت است که تقلب در انتخابات آمریکا جایگاه ویژه‌ای داشته و انتقادها به سیستم انتخابات و خلأ‌های آن بی‌دلیل نیست. این آمار که تا سال ۲۰۱6 است شامل گزارش‌هایی است که در زمان برگزاری انتخابات غیابی از تجربه رای‌دهندگان از تقلب جمع شده. بیش از 1200 مورد مستند از وقوع تقلب در انتخابات امسال ثبت شده است. در این بین مواردی مثل 2 بار رای دادن پستی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. نتایج جدیدترین نظرسنجی درباره اعتماد جامعه آمریکا به سلامت نتایج انتخابات نوامبر 2020 هم نشان می‌دهد ۵۵ درصد آمریکایی‌ها اطمینانی به برگزاری انتخابات سالم در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) ندارند و این تردید در بین جمهوری‌خواهان و رای‌دهندگان دارای گرایش به حزب جمهوری‌خواه قوی‌تر است. این نتایج اختلافات در خط‌ مشی حزبی را بین آمریکایی‌ها نشان می‌دهد به طوری که ۶۵ درصد افراد بالغ آمریکایی که خود را جمهوری‌خواه یا «دارای گرایش به جمهوری‌خواهان» معرفی کرده‌اند، گفته‌اند درباره نحوه برگزاری انتخابات هیچ اطمینانی ندارند. در مقابل ۴۶ درصد دموکرات‌ها و کسانی که به این حزب گرایش دارند همین حس را نسبت به نتایج انتخابات نوامبر دارند. 

 


Page Generated in 0/0032 sec