printlogo


کد خبر: 218449تاریخ: 1399/2/1 00:00
افشای چند سفر محرمانه فرماندار ایلینوی به چین برای تأمین مایحتاج ایالت خود در آمریکا از ترس دزدی دولت ترامپ خبرساز شد
ناامیدی ایالت‌ها از ترامپ؛ فروپاشی فدرالیسم؟
گاردین: کرونا فدرالیسم آمریکا را به چالش کشیده است

گروه بین‌الملل: آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا دیروز 700 هزار نفر را هم پشت سر گذاشت و به 742,459 نفر رسید. تلفات در این کشور هم با نزدیکی به مرز 40 هزار نفر، به 39,651 نفر رسید. 
نکته اینکه آنچه اعلام می‌شود آمار رسمی دولت آمریکاست و آمار واقعی بر اساس آنچه رسانه‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر به آن پرداخته‌اند، بالاتر از این عددهاست. در این شرایط بحران مدیریت کرونا در این کشور هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد. فارغ از دعوت ترامپ از هوادارانش در چند ایالت برای نافرمانی مدنی و وادار کردن فرمانداران به لغو قرنطینه یا ادامه دعوای وی با فرمانداران، آنچه در ایام کرونا بر باد رفت، اعتماد نصف و نیمه ایالت‌ها به دولت مرکزی آمریکا بود. شواهد فراوانی در یک ماه و نیم گذشته برای این موضوع در رسانه‌ها منتشر شده است که جدیدترین آن اعلام پروازهای محرمانه فرماندار یکی از ایالت‌های آمریکا به چین برای خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز کادر درمان ایالتش بوده است. 
اقدام این فرماندار از چشم دولتمردان آمریکایی شاید کاری زشت تلقی شود اما با توجه به اوضاع و احوال مدیریت کرونا در این کشور، وی در چشم مردمش احتمالا به مثابه یک قهرمان خواهد بود. 
به نوشته رسانه‌های آمریکایی، «جی‌بی پریتزکر» فرماندار ایالت ایلینوی برای خرید میلیون‌ها عدد ماسک و دستکش، به انجام یک سلسله پروازهای محرمانه به مقصد چین دست زده و از پکن این اقلام را خریداری کرده است. به نوشته بیزینس اینسایدر، فرماندار ایلینوی به دلیل نگرانی از تصاحب ماسک‌ها و دستکش‌ها توسط دولت دونالد ترامپ، یک سلسله پروازهای محرمانه با هواپیماهای چارتر به مقصد چین را انجام داده است. 
این روزنامه محلی در شیکاگو همچنین از رویت 2 صورتحساب فرمانداری ایلینوی به ارزش 888.275 دلار برای خرید هواپیمای چارتر به مقصد شانگهای چین تحت عنوان «پاسخگویی به بحران کرونا» خبر داد. گفته می‌شود این ایالت ۱۷۴ میلیون دلار صرف خرید دستگاه‌های تنفس مصنوعی، تجهیزات حفاظت شخصی و دیگر اقلام مرتبط با اقدامات لازم برای مقابله با کرونا کرده است.
یک منبع مطلع درباره این خریدها گفته است: ما گزارش‌هایی درباره تلاش ترامپ برای تصاحب تجهیزات حفاظت شخصی بعد از ورودشان به ایالات متحده دریافت کرده بودیم.
دفتر جی‌بی پریتزکر، فرماندار ایلینوی آمریکا ضمن امتناع از پاسخ به رسانه‌ها درباره جزئیات پروازهای انجام شده برای خرید تجهیزات، اذعان کرده این ایالت برای به دست آوردن آنها چالش‌هایی داشته است. سخنگوی فرماندار ایلینوی گفت: زنجیره تامین (تجهیزات حفاظت شخصی) شبیه غرب وحشی شده است و وقتی تجهیزات را خریدید، از اینکه آنها به ایالت برسند هم یک اقدام شاهکار و خارق‌العاده است.
یک مسؤول دیگر این ایالت هم به رسانه‌ها گفته است: با انجام این پروازها میلیون‌ها ماسک و دستکش در اختیار پرسنلی که به آنها نیاز دارند، قرار می‌گیرد و برنامه‌ریزی شده این پروازها طی هفته‌های جاری در ایلینوی به زمین بنشینند و فرمانداری دارد تلاش می‌کند از تامین این تجهیزات بسیار مورد نیاز اطمینان حاصل شود.
بیزینس اینسایدر در بخش دیگری از گزارش خود از تلاش دولت دونالد ترامپ برای تصاحب تجهیزات پزشکی ایالت‌های آمریکا خبر داد. در گزارش آمده است: تعدادی از گزارش‌ها اسناد مربوط به تلاش‌های دولت فدرال برای تصاحب دستگاه‌های تنفس مصنوعی، ماسک‌ها و دیگر تجهیزات حفاظت شخصی از ایالت‌ها را منتشر کردند که در بین آنها مواردی از صدور فرمان تصاحب و انتقال آنها بدون هرگونه توضیحی دیده می‌شود.
فرماندار ایلینوی آمریکا در مصاحبه اخیر خود با شبکه «سی‌ان‌ان» ضمن انتقاد از عملکرد دولت فدرال این کشور گفته بود او به اجرای وعده‌های دولت ترامپ درباره ارسال تجهیزات به این ایالت امیدی ندارد. خبرها درباره خریدهای محرمانه ایالت‌ ایلینوی از چین از ترس تصاحب تجهیزات مورد نیاز این ایالت برای مقابله با کرونا توسط دولت آمریکا در حالی منتشر شده که پیش از این متحدان اروپایی آمریکا هم از روش‌های مافیایی واشنگتن در ربایش تجهیزات پزشکی بشدت انتقاد کرده بودند.
 
* ادامه کشمکش بر سر قرنطینه
اینکه مسؤول اعلام پایان قرنطینه چه کسی است همچنان محل دعوای ترامپ با فرمانداران ایالت‌هاست. اگرچه پنجشنبه گذشته ترامپ به صورت صوری شأن قانونی فرمانداران ایالت‌ها را به رسمیت شناخت اما چراغ سبز وی به لشکرکشی هوادارانش در خیابان‌های ایالاتی که فرمانداران‌شان ساز مخالف با وی می‌زنند، نشان از تمایلش برای ادامه این تنش دارد. در تازه‌ترین اتفاق در این ارتباط، کار به نامه‌نگاری حامیان وی با مقامات قضایی آمریکا رسیده است. بر همین اساس گروهی از سران محافظه‌کار آمریکایی از سراسر آمریکا با نام اختصاری «سی‌اِی‌پی» در نامه‌ای به «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا، از وی خواستند وزارت دادگستری این کشور علیه فرمانداران ایالت‌ها به دلیل آنچه سوءاستفاده بی‌حدوحصر از اختیارات بر مبنای قانون اساسی خواندند، شکایت کند.
پایگاه خبری «هیل» نزدیک به کنگره آمریکا گزارش داد این گروه خطاب به بار نوشتند: ما از شما می‌خواهیم همه دستوراتی را که از سوی ایالت‌ها و دولت‌های محلی در سراسر کشور صادر شده است، سریعا بررسی کنید. اگرچه این دستورات با هدف کاهش سرعت شیوع کروناویروس صادر شده‌، ماهیت و نحوه اجرای آنها، نگرانی‌هایی جدی را درباره  نقض حمایت‌ها و حقوقی که قانون اساسی آمریکا آنها را تضمین می‌کند، ایجاد کرده است.
در این نامه تعدادی از اقداماتی که درباره قانونی بودن آنها ابراز تردید شده مانند ممنوعیت خرید سلاح گرم فهرست شده و همچنین مقررات مربوط به خانه‌نشینی برای ممانعت از شیوع کرونا غیرضروری و اعتراض به آن جزو حقوق شهروندان خوانده شده است. 
 
* روایت گاردین از آینده تاریک فدرالیسم در آمریکا
آنچه بین فرمانداران و دولت آمریکا می‌گذرد از نگاه رسانه‌های غربی پنهان نمانده است و بسیاری این روزها از ناکارآمدی فدرالیسم می‌گویند و می‌نویسند. روزنامه انگلیسی گاردین دیروز در یادداشتی نوشت: کرونا فدرالیسم آمریکا را به چالش کشیده است.
این روزنامه افزود: شیوع ویروس کرونا در آمریکا منازعه میان دولت فدرال و ایالت‌ها را افزایش داده و فدرالیسم را در این کشور به چالش کشیده است. در این یادداشت آمده است، مطابق اصول فدرالیسم در آمریکا، مقامات هر ایالت مسؤول حفظ جان شهروندان خود در برابر ویروس کرونا هستند و دولت فدرال تنها وظیفه هماهنگی و رهبری پاسخ ملی در برابر این بیماری را دارد. ارسال منابع مورد نیاز به مناطق مختلف و اقداماتی نظیر اعمال قرنطینه باید بر اساس برنامه ملی انجام شود و همان‌طور که «اندرو کومو»، فرماندار نیویورک در این‌باره می‌گوید‌ مرزهای ایالتی برای این ویروس معنایی ندارند. این یادداشت می‌افزاید: ترامپ به قدری بی‌پرده بر پایه‌های جمهوری‌خواهی چنگ زده است که فرمانداران ایالت‌های دارای اکثریت جمهوری‌خواه به ناچار حفظ روابط خود با رئیس‌‌جمهوری را بر دیگر اولویت‌ها ترجیح داده‌اند. سیاست‌گذاری‌های محلی به قدری رنگ و بوی ملی گرفته‌ است که فرمانداران جمهوری‌خواه درباره مسائل داخلی خود نیز باید جلب رضایت ترامپ را در اولویت قرار دهند. 
این یادداشت در پایان می‌نویسد: پیام بسیار شفاف است؛ فرمانداران دموکرات باید خودشان فکری به حال ایالت‌شان کنند و فرمانداران جمهوری‌خواه نیز باید خود را به رئیس‌جمهور بچسبانند که بیشتر خود را یک ولی‌نعمت فئودال می‌داند تا رهبر یک ملت. در حال حاضر اوضاع آمریکا دقیقا برعکس چیزی است که بنیانگذاران آن انتظار داشتند. روی هم رفته این تحولات حاکی از این است که فدرالیسم نیز یکی از تلفات بی‌توجهی این ریاست‌جمهوری بی‌سابقه نسبت به تمام چیزهایی است که آمریکا بر آن تکیه دارد. 
 
* ترامپ: تلفات کرونا در اروپا و چین از آمریکا بیشتر است
ترامپ که این روزها بشدت تحت فشار انتقاد رسانه‌های کشورش در ارتباط با مدیریت کروناست و با رهبری کرونایی وی آمریکا طی 50 روز تبدیل به پرتلفات‌ترین کشور دنیا شد، در اظهاراتی تلفات اروپا و چین را بیشتر از تلفات آمریکا دانست. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد دیروز در ادامه لاف‌زنی‌های خود درباره عملکرد خوب دولتش در مقابله با شیوع ویروس کرونا، مدعی شد نقطه اوج این بیماری در ایالات‌متحده به پایان رسیده است. ترامپ در نشست خبری کارگروه کرونای کاخ سفید با ادعای اینکه تاکنون در آمریکا ۴ میلیون تست ابتلا به ویروس کرونا انجام شده، گفت: «تعداد مرگ‌ومیر بر اثر کرونا در آمریکا از کشورهای اروپایی پایین‌تر است». به نوشته رسانه‌های آمریکایی، ترامپ گفت: پیک کرونا در آمریکا تمام شده است. وی ضمن متهم کردن دولت چین به مخفی‌کاری در اعلام آمار جان‌باختگان ویروس کرونا، ادعا کرد: چین نباید عدم انتشار ارقام واقعی قربانیان ویروس کرونا را توجیه کند. آنها از نظر تعداد تلفات بسیار جلوتر از ما هستند. این بیماری را می‌شد در چین متوقف کرد اما جهان اکنون به دلیل ناتوانی آنها در این کار، زجر می‌کشد. ترامپ با ادعای اینکه نشانه‌های مثبتی از بهتر بودن وضعیت آمریکا در مقایسه با کشورهای اروپایی وجود دارد، افزود: ایالت‌های مختلف که توسط دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان اداره می‌شود، اقدامات برای رفع محدودیت‌های تردد را آغاز کرده‌اند. دکتر «دبرا برکس» هماهنگ‌کننده کارگروه کرونای کاخ سفید هم در این نشست خبری با نمایش دادن نمودارهایی از آمار شیوع ویروس کرونا در آمریکا، تلویحا مدعی شد کشورهایی مانند چین در ارائه آمار فریبکاری می‌کنند اما فقط اروپا و آمریکا در این باره حقیقت را می‌گویند. این در حالی است که وی پیش‌تر گفته بود حتی اگر دستورالعمل‌های کنونی فاصله‌گذاری اجتماعی هم رعایت شود، ویروس کرونا می‌تواند ۱۰۰ تا ۲۴۰ هزار قربانی روی دست دولت آمریکا بگذارد. 
 
* مقام ارشد آمریکایی: کرونا در آزمایشگاه چین ساخته نشده است
یکی از چالش‌های خنده‌دار ترامپ در ایام کرونا تفاوت ساختارهای سخنان وی با آنتونی فاوچی، متخصص سرشناس آمریکایی در زمینه بیماری‌های عفونی و یکی از مشاوران اوست. هر چه ترامپ در یک ماه گذشته تلاش کرده کرونا را ساخته و پرداخته چینی‌ها معرفی کند اما حالا مشاور وی می‌گوید کرونا ساخته آزمایشگاه‌های چین نیست. فاوچی مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در آمریکا و یکی از مشاوران دونالد ترامپ است اما موضع‌گیری‌های کارشناسی او و سخنانش که باب میل ترامپ نیست، او را تا مرز اخراج از کاخ سفید پیش برده است. ترامپ چند روز پیش در توئیتر پیشنهاد فردی را که خواستار اخراج فاوچی شده بود بازنشر کرد. یک خبرنگار در کنفرانس خبری از این پزشک پرسید: آیا می‌توانید درباره حرف‌ها یا نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه این ویروس به نوعی ساخته بشر است و احتمالا از آزمایشگاهی در چین به بیرون درز کرده توضیح بدهید؟ فاوچی در پاسخ گفت: اخیرا پژوهشی انجام شده که می‌توانیم آن را در اختیار شما قرار دهیم. در آن مقاله گروهی از ویروس‌شناسان تکاملی به بررسی توالی ژنی این ویروس و تکامل آن در خفاش‌ها پرداخته‌اند. جهش‌های ژنی این ویروس تا نقطه‌ای که الان به آن رسیده کاملا با انتقال ویروس از حیوان به انسان مطابقت دارد. وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد که ژنوم ویروس نشان می‌دهد این ویروس در شرایط آزمایشگاهی ساخته یا تقویت نشده است. 
 
***
[کارزار انتخاباتی ترامپ به پسران او پول می‌دهد!]
چند روز پیش در رسانه‌ها خبرهایی از هزینه ده‌ها میلیون دلاری تامین امنیت سفرهای غیرضروری خانواده ترامپ منتشر شده بود. حالا روزنامه هافینگتون‌پست نوشته: کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به صورت مخفیانه به «کیمبرلی گویل‌فویل» نامزد پسر نخست ترامپ و لارا ترامپ همسر اریک ترامپ دیگر پسر رئیس‌جمهور آمریکا ماهانه ۱۵ هزار دلار پرداخت می‌کرده است. چند مشاور کاخ سفید که از این پرداخت مطلع هستند به هافینگتون‌پست گفتند در واقع هر کدام از پسران ترامپ سالانه ۱۸۰ هزار دلار دریافت می‌کنند. 2 منبع وابسته به حزب جمهوری‌خواه نیز دریافت این مبلغ توسط 2 پسر ترامپ به بهانه مشارکت در کارزار انتخابات مجدد ترامپ برای سال ۲۰۲۰ را تایید کرده‌اند. این پرداختی‌ها از طریق شرکت‌های تحت مالکیت برد پارسکیل، مدیر کارزار انتخاباتی ترامپ پرداخته شده است که این کار نیز با هدف دور زدن کمیسیون انتخاباتی فدرال است که کارزارهای سیاسی باید گزارش جزئیات هزینه‌های خود را اعلام کنند. پارسکیل در پاسخ به سوال روزنامه هافینگتون‌پست درباره این پرداختی‌ها گفت: من می‌توانم به آنها پرداخت کنم؛ من می‌خواهم به آنها پرداخت کنم.

 


Page Generated in 0/0043 sec