printlogo


کد خبر: 212898تاریخ: 1398/8/29 00:00
راهپیمایی‌های پرشور و خود‌جوش مردمی در اعتراض به آشوب‌های اخیر، طی 2 روز گذشته در چند شهر کشور برگزار شد
مردم علیه اشرار

گروه سیاسی: سوءاستفاده آشوبگران از اعتراضات مردمی به بی‌تدبیری دولت در نحوه اجرای طرح افزایش قیمت سوخت و آسیب گسترده به اموال عمومی در برخی شهرها موجب شد در 2 روز گذشته تظاهرات خودجوش و گسترده‌ای در محکومیت اغتشاشگران برگزار شود. راهپیمایان در این تجمعات مردمی همچنین بر حمایت از فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب تاکید کردند. به گزارش «وطن امروز»، اعتراضات به افزایش ناگهانی و بدون اعلام قبلی قیمت بنزین که از روزهای جمعه و شنبه گذشته آغاز شده بود خیلی زود و با ورود اغتشاشگران به عرصه، تغییر مسیر داد و طی 3- 2 روز اخیر موجب خسارات گسترده به اموال عمومی و همچنین سلب آرامش و امنیت مردم شد به گونه‌ای که برخی گزارش‌های غیررسمی حجم خسارات آشوب‌های اخیر را تا 20 هزار میلیارد تومان نیز برآورد کردند. آشوبگران به بهانه مخالفت با گرانی بنزین، صدها شعبه بانک، دستگاه خودپرداز، جایگاه سوخت، ساختمان‌های عمومی همچون شهرداری و وسایل نقلیه شخصی و عمومی را به آتش کشیدند؛ صدها فروشگاه زنجیره‌ای و مغازه‌های شخصی مردم را غارت کرده و برخی مسیرهای اصلی معابر عمومی را مسدود کردند. هر چند فرمایشات رهبر حکیم انقلاب در جلسه درس خارج صبح یکشنبه ایشان به‌عنوان فصل‌‌الخطاب اعتراض‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش داد اما ادامه برخی تحرکات آشوبگرانه موجب شد توده‌های عظیم مردمی در 2 روز گذشته در مخالفت با اغتشاشگران به پا خاسته و فریاد حمایت از رهبر انقلاب را سر دهند. شروع این تظاهرات عصر دوشنبه در استان زنجان بود.مردم ولایت‌مدار شهر زنجان عصر دوشنبه با برگزاری راهپیمایی، حمایت خود را از مواضع مقام معظم رهبری اعلام کردند. این راهپیمایی به دعوت اقشار مختلف از چهار‌راه امیرکبیر تا میدان انقلاب زنجان برگزار شد. در این راهپیمایی مردم شعارهایی در حمایت از رهبر انقلاب سر دادند و انزجار خود را از اغتشاشگران و برهم‌زنندگان امنیت مردم بویژه تخریب‌کنندگان اموال عمومی و شخصی مردم اعلام کردند. در پایان این راهپیمایی نماینده ولی فقیه در استان زنجان طی سخنانی با محکوم کردن اقدام اشرار در بر هم زدن امنیت مردم، اظهار کرد: همه مطالباتی داریم ولی راه اعلام این مطالبات تخریب نیست.آیت‌الله شیخ علی خاتمی در این مراسم با اشاره به اینکه این راهپیمایی یک حرکت خودجوش مردمی است و هیچ گروه و جریان سیاسی نباید آن را به نام خود مصادره کند، گفت: مسؤولان نیز باید بکوشند که مشکلات مردم را حل و مطالبات آنها را اجرایی کنند، البته بخشی از مشکلات مردم به دلیل تحریم‌هاست ولی بخش دیگر به دلیل ندانم‌کاری‌های داخلی است.
 
* حماسه تبریزی‌ها
پس از استان زنجان، نوبت مردم غیور آذربایجان‌شرقی بود تا بار دیگر بیعت خود با نظام اسلامی را تحکیم و از آشوبگران اعلام برائت کنند. مردم تبریز صبح دیروز در حمایت از بیانات مقام معظم رهبری و محکوم کردن اقدام آشوبگران که به بهانه گرانی بنزین در برخی نقاط کشور دست به اغتشاش و آسیب به اموال عمومی زده همچنین اجازه سوءاستفاده به دشمنان ایران اسلامی دادند، راهپیمایی باشکوهی برگزار کردند. راهپیمایان در این مراسم پرشکوه، امنیت و آرامش کشور را خط قرمز مردم آذربایجان دانسته ‌و خواستار اقدام جدی و موثر دولت در رفع نگرانی مردم شدند.شرکت‌کنندگان در راهپیمایی دیروز تبریز شعار «اعتراض حق مردم، اغتشاش کار دشمن»، «تنها راه رهایی اطاعت از رهبری‌ست»، «آذربایجان اویاخدی انقلابا دایاخدی»، «بیزاؤلماغا حاضیروخ، خامنه‌ای سربازیوخ» و... سر دادند. برخی تجمع‌کنندگان نیز در طول مراسم با بر تن کردن کفن و سر دادن شعارهای «مرگ بر آشوبگر»، «آمریکا حیا کن توطئه را رها کن» و «بیر بئله لشکر گلیب به عشق رهبر گلیب» اقدام آشوبگران و فتنه‌گران در تخریب و آسیب به اموال عمومی را محکوم کردند و خواستار برخورد با فتنه‌گران شدند. آیت‌الله آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی طی سخنانی در جمع راهپیمایان با تاکید بر اینکه باید صف مردم دلخور و نگران از قیمت‌ها از صف افرادی که به اموال مردم، بسیج و نیروی انتظامی خسارت زدند جدا شود، تصریح کرد: ما هشدار خود را به مزدوران و جیره‌خواران می‌رسانیم، چراکه امنیت و آرامش مردم کشور خط قرمز آذربایجان یعنی سر ایران است. نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اینکه همانطور که رهبری فرمودند، یقینا در اجرای چنین طرحی برخی مردم یا نگران شده یا ناراحت شده یا به ضررشان است با تاکید بر اینکه توجه به مطالبات بحق مردم از سوی دولت در نظارت جدی و دقیق بر بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها مطلبی است که باید مورد توجه دولت قرار گیرد، افزود: فتنه‌گران و کارفرمایان پشت‌پرده، بارها ملت قهرمان ایران را آزموده‌اند در حالی که آزموده را آزمودن خطاست.  
 
* دولتمردان مردم را محرم بدانند
جمع زیادی از مردم شهرکرد هم در تجمعی پرشمار از آشوبگران و اغتشاشگران اعلام برائت کردند. نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌و‌بختیاری در این گردهمایی علاوه بر محکومیت ناآرامی‌های اخیر، انتقاداتی را هم به دولت مطرح کرد. آیت‌الله نکونام اظهار داشت: باید با شعارهای منطقی و منطبق با انقلاب اسلامی، مطالبات مردم در تجمعات قانونی مطرح و از مسؤولان مطالبه شود. انتظار مردم از دولتمردان این است که با آنها صادقانه رفتار شود و آنها را محرم خود بدانند. نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌و‌بختیاری با تأکید بر اینکه مردم را نباید غافلگیر کنیم، خاطرنشان کرد: اعتماد مردم به مسؤولان یک سرمایه است؛ مسؤولان باید با مردم یک ارتباط صمیمانه داشته باشند و تصمیمات خود را با آنها در میان بگذارند. وی افزود: مردم فشارهای معیشتی را با صبر مثال‌زدنی تحمل می‌کنند؛ قیمت بنزین در کشور ما واقعی نبود اما برای واقعی کردن قیمت بنزین نیازمند ساز‌و‌کار مناسب هستیم تا برای مردم مشکلات معیشتی به وجود نیاید. در همین راستا، امروز هم قرار است تظاهراتی مشابه در استان‌های اردبیل و مرکزی برگزار شود. 
 
* تحرکات نافرجام در 4 استان
با اقدام بموقع مردم و جدا شدن آنها از آشوبگران و اتمام حجت نهادهای امنیتی و انتظامی با اشراری که به بهانه اعتراضات مردم به گرانی بنزین، در روزهای جمعه تا یکشنبه دست به اقدامات تخریبی زده بودند، در روز دوشنبه شرایطی آرام در استان‌هایی که کم و بیش درگیر خشونت بودند، حاکم شده است. در این میان، چند استان که این روزها بیش از سایرین در معرض اقدامات تخریبی بوده‌اند، رو به آرامش رفته‌اند و هر چند در برخی مناطق عده‌ای مترصد اقدامات جدید بودند ولی موفق نشدند.طبق این گزارش در استان اصفهان در 2 روز گذشته اتفاق خاصی رخ نداده و تنها چند مورد حرکت تخریبی توسط اشرار در حومه شهر انجام شد که طی آن چند دستگاه خودروی مردم به آتش کشیده شد. در استان خوزستان هم که طی روزهای شنبه و یکشنبه چند شهر آن از جمله اهواز، آبادان، ماهشهر و شهرک‌های اطراف اهواز درگیر خشونت و آشوب عده‌ای از اغتشاشگران بود اما طی 2روز گذشته اوضاع آرام بوده و درگیری‌ها به مناطقی از ماهشهر محدود شد. در استان فارس و شهر شیراز هم جسته و ‌گریخته حرکت‌های محدود و تخریبی از بعضی نقاط شهر گزارش می‌شد اما در مجموع شیراز از صبح دوشنبه فضایی آرام داشته و اتفاق خاصی مشاهده نشده است. در شهرستان‌های غرب استان تهران هم تجمعات پراکنده‌ای در مناطقی مانند اداره مخابرات ملارد به چشم خورد اما شب آرامی با حضور نیرو‌های انتظامی حاکم بود. در شهرقدس هم که 3 شب شلوغ را سپری کرد، هیچ تجمع یا اغتشاشی دیده نشد. در اسلامشهر نیز شب کاملا آرامی سپری شد. همچنین در بهارستان چند مورد اغتشاش‌های کم‌جمعیت در محدوده جاده ساوه مشاهده شد اما این شهرستان در مجموع در امنیت کامل به سر می‌برد.
***    
[امروز، تشییع پیکر 2 تن از شهدای امنیت استان تهران]     
روابط عمومی سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) استان تهران اعلام کرد مراسم تشییع پیکرهای مطهر پاسدار شهید مرتضی ابراهیمی، فرمانده گردان امام حسین(ع) شهرستان ملارد و شهید مصطفی رضایی، بسیجی شهرستان ملارد، شهیدان امنیت و مدافعان ملت صبح  امروز  با حضور مردم شهیدپرور استان تهران در شهرستان‌های شهریار و ملارد برگزار می‌شود.  پیکر شهید مرتضی ابراهیمی ساعت ۱۰ صبح طی مراسمی از مسجد قائم(عج) شهرستان شهریار واقع در خیابان ولیعصر(عج) به سمت امامزاده اسماعیل تشییع می‌شود. همچنین پیکر شهید مصطفی رضایی ساعت ۱۰ صبح در ملارد تشییع و سپس برای تدفین به رشت منتقل می‌شود. مرتضی ابراهیمی پاسدار ۲۵ ساله و دارای 2 فرزند 7 ساله و 4 ماهه بود و مصطفی رضایی نیز بسیجی ۱۷ ساله است. یکی از این شهدا بر اثر اصابت گلوله و دیگری با سلاح سرد در آشوب‌های اخیر به شهادت رسیدند. بر اساس آنچه سپاه سیدالشهدا(ع) اعلام کرده است، اغتشاشگران با ایجاد کمین و حلقه محاصره، به‌وسیله سلاح سرد و گرم پاسداران امنیت را به شهادت رساندند.
 

Page Generated in 0/0042 sec