printlogo


کد خبر: 148027تاریخ: 1394/8/9 00:00
جواد ظریف در حاشیه گفت‌وگوهای سوریه 2 بار با جان کری دیدار کرد
برجام یا برشام؟

گروه سیاسی: نشست بین‌المللی «سوریه» روز گذشته  با حضور وزیران خارجه ایران، لبنان، عراق، روسیه، آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، قطر، امارات عربی متحده، عربستان، اردن، عمان، ترکیه و مصر، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، قائم‌مقام وزیر خارجه چین و نماینده سازمان ملل در امور سوریه در هتل امپریال وین آغاز شد.  به گزارش «وطن امروز»، در این میان و در شرایطی که به دلیل پیروزی‌های مکرر و بزرگ جبهه مقاومت در نبرد نظامی در سوریه، انتظار آن رفته و می‌رود که هیات دیپلماتیک ایرانی در این نشست از موضوع برتری نظامی ایران استفاده کنند اما باز هم وزیر امور خارجه دولت روحانی حاشیه‌ساز شد! او روز پنجشنبه ایران را به قصد وین ترک کرد و در شرایطی که در کشور موضوع مذاکره با آمریکا یک موضوع ممنوع تلقی می‌شد، با جان کری دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف البته دیروز و در خاتمه نشست سوریه نیز برای بار دوم با جان کری دیدار و گفت‌وگو کرد! در ایران رسانه‌های داخلی این دیدارهای ظریف را مغایر دستورالعمل رهبر حکیم انقلاب مبنی بر ممنوعیت مذاکره با آمریکا دانستند. سایت رجانیوز در این‌باره نوشت: «گفت‌وگوی ظریف با جان کری نه تنها به معنای نادیده گرفتن تاکیدات مکرر رهبر حکیم انقلاب مبنی بر ممنوعیت مذاکره با آمریکا در موضوع‌های غیرهسته‌ای است، بلکه به معنای نقض رسمی دستورالعمل ایشان در تاریخ ۱۵ مهر ۹۴ مبنی بر ممنوعیت هر گونه مذاکره با آمریکا نیز محسوب می‌شود». در همین راستا وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد دیدار ظریف و کری علاوه بر موضوع برجام درباره مسائل غیر هسته‌ای از جمله «وضعیت بازداشتی‌های آمریکا در تهران» بوده است و خبرگزاری دولتی ایرنا نیز طی خبری اعلام کرد ظریف برای مذاکره درباره سوریه به دیدار جان کری می‌رود. در کنار موضوع ممنوعیت دیدار با وزیر خارجه آمریکا، محتوای مذاکرات نیز مورد توجه بود با این حال پس از دیدار نخست ظریف و کری، وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد در گفت‌وگوهای این دو، درباره موضوع سوریه گفت‌وگو نشد!  به گزارش «وطن امروز»، البته این موضوع که دیدار ظریف و کری با هماهنگی مقامات ارشد نظام بوده یا نه، مورد سوال است اما در این میان 2 نکته اساسی وجود دارد:
1- مذاکرات هسته‌ای به پایان رسید و برجام در هر 2 طرف مجوز اجرا گرفت. بنابراین اکنون چه الزامات دیگری برای دیدار رسمی طرفین و در مقابل دوربین‌ها برای موضوع برجام وجود دارد؟ در واقع موضوع اساسی و مهمی باقی نمانده که طرفین بخواهند در مقابل دوربین‌ها قرار گیرند و خبر مذاکره درباره آن را مخابره کنند! اگر مقداری ناهماهنگی نیز برای اجرای برجام وجود داشته باشد، می‌توان در سطوح پایین‌تر درباره آنها مذاکره کرد و نیازی به ملاقات‌ها در این سطح نیست. ضمن اینکه دیگر مذاکرات میان ایران و 1+5 برگزار نمی‌شود و این به معنای حل شدن مسائل و موضوعات فی‌مابین است! در این میان دیدارهای مکرر جواد ظریف با وزیر خارجه آمریکا چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟
2- جواد ظریف بعدازظهر دیروز نیز با جان کری دیدار کرد! یعنی در فاصله 24 ساعت او 2 بار به صورت رسمی با وزیر خارجه آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد! قطعا هیچ الزام و ضرورتی برای انجام این دیدار دوم در حوزه رسیدگی به موضوع برجام نمی‌تواند وجود داشته باشد و بیشترین گمانه‌ها درباره موضوع سوریه است. یعنی در حالت عادی، وقتی نشستی با موضوع سوریه برگزار می‌شود، دیدارهای قبل از این نشست و بعد از آن قاعدتا درباره این موضوع است. یعنی افکار عمومی در ایران باید بپذیرد که دیدار جواد ظریف با جان کری قبل از نشست مهم سوریه که ایران برای نخستین بار به آن دعوت شده است و همچنین دیدار آنها پس از این نشست، درباره برجام بوده است؟!


Page Generated in 0/0034 sec