printlogo


کد خبر: 148006تاریخ: 1394/8/9 00:00
نگاهی به 7 نامزد ریاست فیفا و بررسی شانس آنها

انتخابات ریاست فدراسیون بین‌المللی فوتبال 26 فوریه در شهر زوریخ سوییس برگزار می‌شود تا جانشین سپ بلاتر بعد از کش و قوس‌های زیاد مشخص شود. اعلام زمان نامزدی شرکت‌کنندگان در این انتخابات به پایان رسید و کمیته‌ انتخاباتی فیفا 7 نامزد را برای ریاست فیفا تایید کرد. به نقل از شفقنا، شاهزاده علی بن حسین اردنی، ژروم شامپاینی، موسی حسن بلیتی، جیانی اینفانتینو، میشل پلاتینی، شیخ سلمان بن ابراهیم و توکیو سیکسوال 7 نامزدی هستند که از سوی کمیته اخلاق فیفا نام آنها تایید شده است و در نهایت یکی از آنها به کرسی ریاست فیفا تکیه خواهد زد تا کشتی‌ای را که در حال غرق شدن است نجات دهد.  انتخابات فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) 26 فوریه 2016 (7 اسفند 94) در شهر زوریخ سوییس با حضور 209 اتحادیه عضو این نهاد برگزار خواهد شد تا جانشین سپ بلاتر مشخص شود.
پلاتینی
این چهره سرشناس فرانسوی 60 سال سن دارد و تا ماه قبل جدی‌ترین گزینه برای جایگزینی بلاتر بود تا اینکه او هم متهم به دریافت رشوه شد و تا 90 روز نمی‌تواند هیچ‌گونه فعالیت ورزشی داشته باشد با این حال کمیته اخلاق فیفا نام او را برای حضور در انتخابات اسفندماه تایید کرد. پلاتینی به دریافت 2 میلیون دلار از فیفا اعتراف کرده است اما هنوز نتوانسته است دلیل قانع‌کننده‌ای برای دریافت این پول بیاورد. اگر او بتواند بی‌گناهی خود را ثابت کند شانس زیادی برای نشستن بر کرسی ریاست فیفا خواهد داشت در غیر این صورت چه‌بسا حتی شانس حضور در انتخابات را هم نداشته باشد.
جیانی اینفانتینو
اینفانتینو دست راست پلاتینی است و یوفا او را به این خاطر نامزد کرده است، چرا که می‌ترسد در نهایت پلاتینی نتواند خود را تبرئه کند. او شانس بالایی برای پیروز شدن در انتخابات ریاست فیفا دارد، چرا که از حمایت کشورهای اروپایی برخوردار است و این می‌تواند زمینه را برای پیروز شدن او در انتخابات مهیا کند. او از جدی‌ترین گزینه‌های پیروز شدن در انتخابات است.
شیخ سلمان بن ابراهیم
هر چند نهادهای حقوق بشری تبلیغات گسترده‌ای را علیه این گزینه بحرینی شروع و او را به نقض حقوق بشر و آزار و شکنجه متهم کرده‌اند با این حال رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت در انتخابات ریاست فیفا خود را نامزد کند. شیخ سلمان 49 سال دارد و یکی از جدی‌ترین حامیان پلاتینی بود اما شرایط پیچیده رئیس یوفا باعث شد خود او هم وارد این انتخابات شود. رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در نخستین سخنان خود تاکید کرد اگر به‌عنوان رئیس فیفا انتخاب شود هیچگونه حقوقی را دریافت نخواهد کرد و هدف او تنها خدمت کردن به فوتبال است.
توکیو سیکسوال
سیاستمداری از دوران آپارتاید که هم‌بند نسلون ماندلا در زندان بوده است و پیشینه‌ای طولانی در مبارزه با نژادپرستی در قاره آفریقا دارد. او 62 سال سن دارد و یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های حاضر در انتخابات ریاست فیفاست. سیکسوال در اظهارنظری اعلام کرد وضعیت فیفا کابوس‌وار است و این نهاد فوتبالی بزرگ‌ترین جرائم را مرتکب شده است و همین باعث شده او وارد کارزار انتخاباتی شود، چرا که اطمینان دارد می‌تواند احترام را به فیفا بازگرداند.
شاهزاده بن حسین اردنی
سومین پسر ملک حسین پادشاه فقید اردن و دومین فرزند او از ملکه علیا زن سومش است. او از ۶ ژانویه ۲۰۱۱ نایب رئیس فیفا برای آسیا بوده است. وی همچنین برنده جوایزی همچون لژیون دونور شده است.  این شاهزاده اردنی تنها رقیب سپ بلاتر در انتخابات قبلی فیفا بود و در نهایت هم نتوانست به پیروزی برسد و رقابت را به پیرمرد سوییسی واگذار کرد. او توانست در رقابت با بلاتر انتخابات را به دور بعد بکشاند اما در نهایت با تصمیمی غافلگیرکننده کنار کشید و اجازه نداد انتخابات به دور دوم کشیده شود.
ژروم شامپاینی
او یک فرانسوی است و 57 سال سن دارد. شامپاینی از سال 1999 تا 2010 در فدراسیون بین‌المللی فوتبال به فعالیت مشغول شد و به‌عنوان مدیر روابط عمومی و معاون دبیرکل فعالیت کرد. این چهره فرانسوی رابطه بسیار خوبی با پلاتینی دارد و این احتمال زیاد است که در آخرین لحظات به نفع رئیس اتحادیه فوتبال اروپا کناره‌گیری کند.
موسی بلیتی
موسی بلیتی، رئیس 48 ساله اتحادیه فوتبال لیبریاست. او از بین این 7 گزینه کمترین شانس را برای پیروزی در انتخابات ریاست فیفا دارد و حتی کشورهای آفریقایی هم حمایت زیادی از او نکرده‌اند. خود بلیتی اعلام کرده است تا الان توانسته است حمایت 25 کشور را به دست آورد اما حتی در صورت درست بودن این ادعا او کار سختی برای پیروز شدن در انتخابات ریاست فیفا دارد.
 


Page Generated in 0/0037 sec