printlogo


کد خبر: 145226تاریخ: 1394/6/19 00:00
اخبار

نظارت‌های برجام امنیت ملی را تهدید می‌کند
رئیس هیأت مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای معتقد است نظارت‌های غیرمتعارف در برجام تهدیدی جدی علیه امنیت ملی کشور است. به گزارش فارس، سعید جلیلی در نشست کمیسیون بررسی برجام در مجلس گفت: براساس برجام دستیابی به 190 هزار سو بعد از 40 سال امکانپذیر است. با پذیرش نظارت‌های غیرمتعارف و فراتر از پروتکل دریچه‌هایی برای آژانس و حتی کشورهای صادرکننده اقلام و مواد ایجاد می‌شود و برای آنها حق راستی‌آزمایی قرار داده است و این تهدیدی جدی علیه امنیت ملی کشور است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در تحریم‌ها متاسفانه ساختار تحریم‌ها حفظ می‌شود و به سازوکار بازگشت‌پذیری فوری شورای امنیت مشروعیت داده می‌شود، عنوان کرد: اگر ایران به عدم پایبندی طرف مقابل به مفاد برجام اعتراض کند، این اعتراض موجب می‌شود تحریم‌ها بازگردد و براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، موضوع ایران تا 10 سال ذیل ماده 41 در شورای امنیت باقی می‌ماند. جلیلی در ادامه به محدودیت‌هایی که ایران در برجام پذیرفته اشاره کرد و به غنی‌سازی
20 درصد پرداخت و گفت: به‌رغم تلاش شهدای ما که غنی‌سازی 20 درصد انجام و صفحات سوخت تولید شد، ما پذیرفته‌ایم دیگر هیچگاه غنی‌سازی 20 درصد نداشته باشیم و حتی برای تامین نیاز داخل، باید سوخت 20 درصد را از خارج خریداری کنیم.

پنتاگون: سپاه روزانه از ما فیلم می‌گیرد
خبرگزاری تسنیم روز هفتم شهریورماه با انتشار گزارشی، از انجام عملیات شناسایی و فیلمبرداری یک فروند هواپیمای گشت دریایی سپاه از یک فروند ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس خبر داده بود. روز گذشته یک مقام آگاه در وزارت دفاع آمریکا به این خبر واکنش نشان داد. این مقام آگاه در وزارت دفاع آمریکا گفت: هواپیما‌ها و کشتی‌های جنگی ایران مرتبا و تقریبا به‌صورت روزانه به نیروهای دریایی آمریکا که در تنگه هرمز فعالیت می‌کنند «نزدیک می‌شوند». سخنان این مقام آگاه در وزارت دفاع آمریکا در پایگاه فری‌بیکن (Freebeacon) منتشر شده است. او درباره تقابل بین نیروهای ایرانی و آمریکایی در خلیج‌فارس نیز گفته است: در تقابل‌هایی که بین‌ نیروهای آمریکایی و ایرانی به‌وجود می‌آید، هواپیماها و کشتی‌های آمریکایی به‌صورت مداوم توسط ایرانی‌ها و برای اهداف شناسایی تحت تصویربرداری قرار می‌گیرند. بخش اعظمی از این تقابل‌ها بین طرفین «به‌صورتی ایمن و حرفه‌ای» صورت می‌گیرند. پایگاه فری‌بیکن نیز در این‌باره توضیح داده است که این اظهارات درباره برخوردهای روزانه، پس از انتشار فیلمی توسط نیروهای نظامی ایران بیان می‌شود که در آن از یک مأموریت شناسایی هوایی بر فراز یک ناو هواپیمابر در تنگه هرمز پرده برداشته شد. این پایگاه خبری در ادامه، زمان دقیق تصویربرداری هواپیمای سپاه را «اواخر ماه آگوست» اعلام کرده و می‌نویسد مقام پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره صحت این کلیپ بدین امر اذعان داشت که ایران مرتبا عملیات‌های شناسایی انجام می‌دهد. هدف اصلی ایرانی‌ها از نزدیک شدن به نیروهای آمریکایی کسب اطلاعات، تجسس و شناسایی است. به همین علت این تقابل‌ها همیشه شامل حضور تصویربرداران ایرانی است که در حال عکسبرداری و تصویربرداری هستند.

حمایت مدیرسابق انرژی اتمی رژیم صهیونیستی ازبرجام
مدیر سابق آژانس انرژی اتمی رژیم صهیونیستی از توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 حمایت کرد. به گزارش تسنیم، اوزی ایلام با اعلام اینکه «درصورت مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای اوضاع به مراتب بدتر می‌شود» از توافق هسته‌ای به‌دست آمده میان ایران و گروه 1+5 حمایت کرد. ایلام گفت: این یک واقعیت است. خاورمیانه ایده‌آلی وجود ندارد، توافق ایده‌آلی با ایران وجود ندارد و این توافق کامل نیست اما درصورتی که کنگره آمریکا با این توافق چندملیتی مخالفت کند، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد، نه بهتر. وی که در دوره نخست‌وزیری رابین، بگین، شامیر و پرز فعالیت داشت اعلام کرد رآکتور اراک با بتن پر خواهد شد، ۹۸ درصد ذخایر خارج شده و تهران با سخت‌ترین رژیم بازرسی‌ها مواجه خواهد شد. مدیر سابق انرژی اتمی اسرائیل در پایان با تاکید بر لزوم حمایت کنگره از این توافق درباره علت این مساله گفت: اگر این توافق تصویب نشود تنها خطر ایران هسته‌ای تشدید خواهد شد.


Page Generated in 0/0038 sec