printlogo


کد خبر: 145222تاریخ: 1394/6/19 00:00
عراقچی منکر شد، شمخانی و صالحی تأیید کردند
سند چهارم توافق چرا انکار شد؟

حسین علوی: روز سه‌شنبه پس از جلسه‌ای که کمیسیون برجام با آقایان شمخانی و صالحی برگزار کرد، مهرداد بذرپاش از فاش شدن یک سند جدید مربوط به برجام خبر داد.
به گزارش «وطن امروز»، بذرپاش گفت در کنار متن جمع‌بندی برجام، قطعنامه
2231 و نقشه راه میان ایران و آژانس درباره بازرسی‌ها، سند چهارمی نیز وجود دارد که مربوط به توافق ایران و آژانس درباره فرآیند غنی‌سازی ایران در بلندمدت است. به گفته بذرپاش، این سند در جلسه روز سه‌شنبه توسط علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی مطرح شد. بذرپاش افزود: در این سند فرمول جدیدی درباره میزان و دامنه غنی‌سازی در ایران مطرح و مورد توافق قرار خواهد گرفت. بذرپاش البته به موضوع انکار دولتی‌ها درباره این سند نیز اشاره کرد و گفت پیش‌تر مقامات دولتی وجود چنین سندی را تکذیب می‌کردند!
افشای ماجرای سند چهارم مربوط به برجام که مسیر غنی‌سازی ایران را در درازمدت مشخص می‌کند از چند جهت قابل بررسی است.
اول اینکه توافق درباره مختصات غنی‌سازی ایران در یک دوره زمانی طولانی‌مدت، بسیار نگران‌کننده است، چراکه برخلاف حقوق مصرح ایران در ان‌پی‌تی، ممکن است این سند همانند برجام که در یک دوره طولانی‌مدت حقوق هسته‌ای ایران را از ان‌پی‌تی مستثنا می‌کند؛ حق غنی‌سازی ایران را نیز استثنا کند. یعنی اینکه ایران درباره غنی‌سازی خود تا مدت‌ها از حقوق هسته‌ای خود عقب‌نشینی کرده و محدودیت‌های جدیدی را بپذیرد. نکته دوم درباره پنهان کاری صورت گرفته درباره این سند چهارم است. چرا تاکنون درباره این سند اطلاع‌رسانی نشده بود؟ و چرا وجود چنین سندی از افکار عمومی مخفی شده بود؟ شاید یکی از دلایل این پنهانکاری، محتوای احتمالی این سند باشد. اما به هر حال این پنهانکاری اگر در کنار موضوعاتی مانند ارائه ترجمه‌های اشتباه از برجام به جامعه و نیز امتناع از ارائه لایحه برجام قرار گیرد؛ متاسفانه یک پیام واحد را به جامعه ارسال خواهد کرد.
اما نکته سوم درباره متن چهارم، مربوط به انکار این سند است. کدام مقام دولتی این سند را انکار می‌کرد؟ نام آن مسؤول دولتی که مهرداد بذرپاش به آن اشاره نکرد؛ البته روز گذشته اعلام شد! حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان، عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام در شرح این ماجرا به توجه اعضای کمیسیون برجام به استناد مکرر برجام به برنامه بلندمدت تحقیق و توسعه اشاره کرد و گفت این استناد باعث حساسیت اعضا نسبت به این بند شده بود که در نهایت علی‌اکبر صالحی ناچار به توضیح آن شد. نبویان به فارس گفت: آقای عراقچی به کلی منکر وجود چنین سندی شد در حالیکه آقای شمخانی در جلسه‌ روز سه‌شنبه که میهمان کمیسیون بود عنوان کرد که علاوه بر برجام، قطعنامه شورای امنیت و نقشه‌راه آژانس، سند چهارمی نیز وجود دارد. در ادامه جلسه آقای صالحی هم عنوان کردند متن چهارمی نیز وجود دارد. نبویان درباره ماهیت سند چهارم نیز گفت: آقای صالحی پاسخ داد از سال سیزدهم براساس برنامه بلندمدت تحقیق و توسعه دست ایران برای تولید سانتریفیوژ و غنی‌سازی باز خواهد بود که این خود، اذعانی به وجود سند چهارم است در حالی که آقای عراقچی به کلی منکر آن شده است. براساس اظهارات حجت‌الاسلام نبویان، این عباس عراقچی بود که منکر سند چهارم شده بود! در واقع ضمن اینکه در ماجرای پنهانکاری با جواد ظریف شریک بوده، مرتکب یک اقدام نادرست دیگر نیز شده و آن انکار این سند است!
البته پیش از این نیز برخی مواضع و توضیحات عراقچی درباره مذاکرات و نیز متن برجام با انتقادات وسیعی مواجه شده بود که متاسفانه نوعی تناقض را در اظهارنظرهای وی ایجاد کرد. بویژه اینکه او در نشست با تعدادی از طلاب مدرسه معصومیه قم، صراحتا گفت اظهارات آقای روحانی پس از توافق ژنو مبنی‌ بر به‌رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی ایران اشتباه بود. عراقچی اما پس از انتشار اظهاراتش، بشدت این گفته‌های خود را تکذیب و به منتشرکنندگان حمله کرد. به هر حال به نظر می‌رسد در اعتبار آقای عراقچی با توجه به این پنهانکاری مهم درباره سند چهارم مذاکرات، خدشه وارد شده است.


Page Generated in 0/0038 sec