printlogo


کد خبر: 145203تاریخ: 1394/6/19 00:00
معاون ستاد مبارزه با موادمخدر‌ هشدار داد
افزایش ۳۳ درصدی مرگ‌ومیر زنان معتاد

گروه اجتماعی: معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به افزایش ۳۳ درصدی مرگ‌ومیر زنان معتاد، اصلی‌ترین علت این افزایش را تشریح کرد. پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با اشاره به آمار مرگ‌ومیر معتادان اظهار کرد: در سال 93 نسبت به سال 92 شاهد افزایش قابل توجه مرگ و میر زنان معتاد به نسبت جمعیت آنها بودیم و این در حالی است که میزان مرگ‌ومیر مردان معتاد در سال 93 با افزایش قابل توجهی روبه‌رو نبوده است. معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر به تسنیم گفت: در آمارهای منتشرشده متاسفانه شاهد افزایش 33 درصدی مرگ‌ومیر زنان نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن بودیم. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مرگ‌ومیر در میان زنان، بیشتر به دلیل «چندمصرفی» رخ می‌دهد. افشار افزود: متاسفانه در 5 سال گذشته، زنان از طریق تبلیغات اغواگرانه در کلوپ‌ها یا آرایشگاه‌های زنانه و به بهانه کاهش وزن، افزایش تمرکز یا زیبایی بیشتر، به سمت و سوی مصرف مواد محرک سوق داده شدند. معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر بیان داشت: استفاده از مواد محرک توسط زنان باعث تغییرات زیادی در خلق‌وخوی آنها می‌شود و از این رو مجبورند برای تثبیت خلقیات خود به سمت استفاده از «ترامادول» سوق پیدا کنند. افشار یادآور شد: همچنین در کیس‌های مطالعه شده، استفاده از «الکل»، «بنزودیازپین» یا «دیازپام» مشاهده می‌شود که این «چند مصرفی» باعث اوردوز و مرگ و میر در میان زنان معتاد می‌شود.
هشدار درباره افزایش مصرف روانگردان‌ها
این در حالی است که قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر نیز درباره افزایش مصرف ترامادول و قرص‌های روانگردان در کشور هشدار داده است.  علیرضا جزینی، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در همایش تجلیل از بهبودیافتگان موادمخدر و خانواده‌های آنها تصریح کرد: در 5 ماه گذشته  بیش از
267 تن موادمخدر کشف و ضبط شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته
21 درصد افزایش نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه 246 میلیون نفر در دنیا معتاد هستند و 24 میلیون نفر از این تعداد در ارتباط با مصرف موادمخدر دوره سختی را پشت‌سر می‌گذارند، افزود: 170 کشور دنیا با مشکل اعتیاد درگیر هستند. جزینی با یادآوری اینکه ضررهای زیادی توسط قاچاقچیان به کشورمان وارد می‌شود، گفت: سالانه 3 میلیارد دلار قاچاقچیان ایران از این معامله سود می‌برند. قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: در 5 ماه اول امسال 2 میلیون و 700 هزار قرص و آمپول مواد‌مخدر در کشور توسط ماموران مبارزه با موادمخدر کشف شده که این آمار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اظهار اینکه درکشورمان مصرف ترامادول و قرص‌های روانگردان افزایش یافته است، تصریح کرد: بیش از 88 میلیون قرص ترامادول و روانگردان در کشور کشف شده که امسال کنترل خوبی در این زمینه داشته‌ایم. وی خاطرنشان کرد: مصرف شیشه در کشور به خاطر گران شدن کاهش یافته، چرا که قیمت شیشه از کیلویی 20 میلیون تومان به بیش از 80 میلیون تومان افزایش یافته است.


Page Generated in 0/0038 sec