printlogo


کد خبر: 145181تاریخ: 1394/6/19 00:00
آناتولی

تجاوز ترکیه به خاک عراق
مداخلات ترکیه در خاک همسایگانش به بهانه مبارزه با تروریسم شکل جدی‌تری به خود گرفت و نیرو‌های ویژه ارتش این کشور در تعقیب شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک وارد خاک عراق شدند، اگرچه آنکارا این تجاوز را کوتاه‌مدت دانسته است. در پی مرگ
15 سرباز ترکیه در حمله این هفته شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) به یک کاروان نظامی و سپس و نوع انفجاری توسط این پیکارجویان که باعث کشته شدن 14 پلیس شد، آنکارا عملیاتی ویژه برای سرکوب کردها را آغاز کرده است. در همین راستا روز سه‌شنبه 2 یگان از نیروهای ویژه ارتش ترکیه با پشتیبانی جنگنده‌ها، در تعقیب 2 گروه 20 نفری پ‌ک‌ک وارد خاک عراق شدند.  

حمله پان‌ترک‌ها به مقر حزب کردها
جنگ داخلی ترکیه لحظه به لحظه ابعاد خطرناک‌تری پیدا می‌کند به طوری که پس از درگیری‌های مرگبار پیکارجویان پ‌ک‌ک و نیروهای دولتی، حالا طیف‌های اجتماعی پان‌ترک و کرد هم وارد خصومت با یکدیگر شده‌اند. شامگاه سه‌شنبه معترضان ملی‌گرای ترک به مقر حزب دموکراتیک خلق کرد در آنکارا، پایتخت حمله کردند. آنها که بدنه اصلی جنبش پان‌ترکی را تشکیل می‌دهند ابتدا مقابل مقر این حزب در آنکارا تجمع کرده و با سر دادن شعارهای ملی‌گرایانه به سمت ساختمان آن سنگ پرتاب کردند اما در ادامه مستقیما به ساختمان حمله برده و برخی دفاتر مهم‌ترین حزب کردها را به آتش کشیدند به طوری که دود ساختمان را فراگرفت. حزب دموکراتیک خلق کرد ضمن تایید این حمله از کوتاهی پلیس ترکیه در عمل به وظیفه خود و حفاظت از این محل انتقاد کرده است.

حمله حامیان اردوغان به حریت
همچنین در ادامه تحرکات گروه‌های فشار، حامیان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، به دفتر روزنامه مطرح «حریت» در استانبول حمله کردند. به گزارش پایگاه اینترنتی این روزنامه، معترضان با پرتاب سنگ به سوی ساختمان سعی در وارد شدن به محل را داشتند که در لحظه آخر توسط پلیس ترکیه متوقف شدند. سدات ارگین، سردبیر حریت، گفت: «اگر آنها وارد ساختمان می‌شدند، ممکن بود الان اینجا نباشم. مطمئن نیستم فردا که وارد این ساختمان می‌شوم، امنیت دارم یا خیر».  این تحولات در حالی است که ترکیه قرار است در ماه نوامبر انتخابات زودهنگام برگزار کند.


Page Generated in 0/0030 sec