printlogo


کد خبر: 145173تاریخ: 1394/6/19 00:00
داوری بلای جان سوریان شد
روز بد کشتی فرنگی

علی هنرمنش: رقابت‌های 4 وزن دوم کشتی فرنگی قهرمانی جهان درحالی به پایان رسید که حذف 3 نماینده ایران را در پی ‌داشت. در کنار این اتفاق ناخوشایند باید نگرفتن سهمیه المپیک توسط حمید سوریان را ناکامی بزرگ نامید. در حالی که تمام اهالی کشتی چشم به رقابت‌های 4 وزن دوم داشتند و از مدعیانی همچون حمید سوریان و افشین بیابانگرد بیش از دیگر ملی‌پوشان انتظار مدال می‌رفت، حذف این 2 مدعی و همچنین مهدی علیاری، روز سیاهی را برای احد پازاج و همکارانش در کادر فنی تیم‌ملی رقم زد.
سوریان قربانی تغییرات داوری شد
حمید سوریان پرافتخارترین کشتی‌گیر کاروان ایران در دور اول با قرعه استراحت روبه‌رو شد و دور دوم را توفانی آغاز کرد. وی توانست در زمان یک دقیقه و ۲۳ ثانیه، روبیر رودریگوئز ونزوئلایی را با نتیجه ۸ بر صفر شکست دهد و برای تمام رقبا خط و نشان بکشد اما خبر نداشت اتفاقات عجیب و ناگوار زیادی در انتظار او است.  سوریان در دور سوم هم از حریف فنلاندی خود ابتدا ۵ بر صفر جلو افتاد و در نهایت او را ضربه فنی کرد تا با روحیه‌ای مضاعف راهی یک‌چهارم نهایی شود اما در این دیدار مقابل روشن بایراموف نایب‌قهرمان المپیک و قهرمان جهان از آذربایجان گرفتار ناداوری و همچنین اسیر برخی تغییرات قوانین شد که داوران را مجاز به سختگیری بیشتر می‌کند. وی در حالی که از لحاظ فنی از حریف پیش بود داوران ابتدا به دلیل ضربه سر زدن یک اخطار به سوریان و۲ امتیاز به حریف آذربایجانی دادند و در ادامه در حالی که در حال مبارزه عادی بود رئیس تشک یک بار دیگر مسابقه را قطع و به دلیل آنچه ضربه زدن به صورت حریف خواند، سوریان را دیسکالیفه کرد.  بدین ترتیب مرد عنوان‌دار کشتی فرنگی جهان به گروه شانس مجدد رفت تا شاید با کسب مدال برنز بتواند کسب سهمیه کند. سوریان در گروه شانس مجدد هم به نوعی گرفتار عدم کنترل مناسب ذهنی و روحی شد و در حالی که با نتیجه ۵ بر صفر از یون چول وون از کره‌شمالی پیش بود، در لحظات پایانی با نتیجه ۵ بر ۶ کشتی را باخت و ناباورانه با رقابت‌ها وداع کرد.
انتظارات از بیابانگرد بیشتر بود
اهالی کشتی و همچنین کادر فنی از نماینده وزن ۷۱ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران هم انتظار مدال داشتند اما او هم از کسب مدال و حتی سهمیه بازماند تا بخش دیگری از ناکامی ایران در روز دوم رقابت‌های جهانی باشد. افشین بیابانگرد در دور نخست مقابل الکساندر ماکسی موویچ از صربستان با نتیجه ۵ بر صفر به برتری دست یافت اما در دور دوم برابر ماتیاس از آلمان در حالی که با نتیجه ۳ بر صفر پیش بود، در دقیقه پایانی با نتیجه ۳ بر ۵ شکست خورد و در انتظار فینالیست شدن این حریف آلمانی نشست. کمی بعد حریف آلمانی هم با ناکامی از راهیابی به فینال بازماند تا افشین هم نتواند در گروه شانس مجدد برای مدال برنز بجنگد. بدین ترتیب یک مدال و یک سهمیه دیگر از دست کادر فنی پرید.
برنز قادریان می‌توانست طلا باشد
نخستین حضور نماینده وزن ۸۰ کیلوگرم ایران در رقابت‌های جهانی با کسب یک مدال برنز و سهمیه المپیک همراه شد تا از این پس یوسف قادریان بتواند در جمع مدعیان این وزن در جهان محسوب شود. قادریان توانست با این مدال، سهمیه المپیک را نیز کسب کند اما اگر کمی تجربه و شانس بیشتر داشت هیچ بعید نبود رنگ مدالش دلچسب‌تر از برنز می‌شد.
علیاری پای تصمیم غلط کادر فنی سوخت
فرنگی‌کار وزن ۱۳۰ کیلوگرم تیم‌ملی ایران از همان ابتدا با اما و اگر در ترکیب تیم اعزامی قرار گرفت و تقریبا تمام اهالی کشتی و کارشناسان، موفقیت او در رقابت‌های جهانی را یک معجزه پیش‌بینی می‌کردند. به هر حال مهدی علیاری با وزنی بسیار پایین‌تر از حریفان خود از ۹۸ کیلو به ۱۳۰ آمده بود و در همان ابتدا مشخص شد او از هر نظر از دیگر رقبای خود پایین‌تر است.  علیاری که با تصمیم غیرمنطقی کادر فنی برای اولین بار در این وزن و با کیلوهای بسیار کمتر وارد کارزار جهانی شده بود در دور نخست مقابل بالینت لام مجار حرفی برای گفتن نداشت و به سادگی با نتیجه ۵ بر صفر شکست خورد. در ادامه با توجه به ناکامی حریف علیاری در رسیدن به فینال او هم شانس ادامه مسابقات در گروه بازنده‌ها را از دست داد و او نیز همچون سوریان و بیابانگرد موفق به کسب مدال و سهمیه نشد.
 


Page Generated in 0/0035 sec