printlogo


کد خبر: 145169تاریخ: 1394/6/19 00:00
خط‌ونشان نایب‌رئیس کفاشیان برای منتقدان فدراسیون‌نشین کی‌روش
نوش نیستید نیش نباشید

مهدی طاهرخانی:  سرانجام پس از ماه‌ها سکوت، فردی که از او به عنوان جانشین احتمالی کفاشیان یاد می‌شود برای دبیر کل فدراسیون و رئیس کمیته اخلاق، خط‌ونشان کشید. محمود اسلامیان که به اندازه وزیر ورزش در بدنه دولت قدرت دارد، به تازگی در پست مدیریت تیم‌ملی انتخاب شده و حالا صریحا به همه اهالی فدراسیون هشدار می‌دهد صدایی غیر از حمایت از تیم‌ملی نباید از این نهاد بلند شود. در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال، اینک خط‌ونشان رقبا برای هم پر رنگ‌تر از قبل می‌شود. از همان روز نخست که وزیر ورزش شروع به اعمال‌قدرت در فدراسیون فوتبال کرد و به صورت روشن و بدون لاپوشانی مهدی محمدنبی را برداشت تا مهره خودش، علیرضا اسدی را دبیرکل فدراسیون فوتبال کند، مشخص بود علی کفاشیان بی‌تفاوت نمی‌نشیند. او سراغ فردی رفت که اولا در بدنه ورزش و فوتبال مدیری کارنامه‌دار است ثانیا در دولت فعلی از مردان تصمیم‌ساز به شمار می‌رود. محمود اسلامیان گزینه شماره یک کفاشیان بود برای روزی که خودش بخواهد از فدراسیون برود، برخلاف نظر محمود گودرزی که علیرضا اسدی را به خاطر سابقه فوتبالیست بودنش، مدیر بهتری می‌داند. اینک دوستان و نزدیکان وزیر ورزش هم صریحا می‌گویند وزارت ورزش علاقه دارد فردی مثل دکتر اسدی، رئیس بعدی فدراسیون فوتبال باشد تا مدیری که خودش فوتبالیست نبوده است. برای نخستین بار در طول چند ماه اخیر محمود اسلامیان، مهر سکوتش را شکست و درباره اتفاقات فدراسیون و تیم‌ملی مصاحبه‌ای را انجام داد. او بدون آنکه اسمی از اسدی یا محمدزاده، رئیس کمیته اخلاق ببرد صریحا گفت این درست نیست که از داخل فدراسیون ما صدایی غیر از حمایت از تیم‌ملی فوتبال و کی‌روش شنیده شود. اسلامیان که اینک با دستور کفاشیان به عنوان مدیر تیم‌ملی نقش رابط مستقیم فدراسیون و کی‌روش را ایفا می‌کند قبل از ترک تهران و عزیمت به هند برای پیوستن به اردوی تیم‌ملی، حرف آخر را به منتقدان کی‌روش زد. او خواستار سکوت منتقدان کی‌روش در فدراسیون فوتبال شد و با توجه به نایب‌رئیسی امروزش و به احتمال زیاد ریاستش در فدراسیون فوتبال پس از کفاشیان، باید صحبت‌هایش را جدی گرفت. اگر دبیرکل فدراسیون فوتبال تنها به واسطه نزدیکی با وزیر بخواهد این مشی را ادامه دهد قطعا برنده این نبرد نخواهد بود، چرا که در بدنه فوتبال زور رئیس و نایب‌رئیس فدراسیون به مراتب بیشتر از هر فرد دیگری است. بویژه حالا که قرار است اعضای مجمع، رئیس بعدی فدراسیون را انتخاب کنند. مهره‌چینی کفاشیان تا امروز هوشمندانه بوده و قطعا مصاحبه اسلامیان و خط‌ونشانش برای دبیرکل فدراسیون فوتبال، خودجوش نبوده است. فعلا جبهه حامیان کی‌روش از قدرت بیشتری برخوردار است و این دقیقا همان چیزی است که فوتبال ما به آن نیاز دارد.
دلخوری کفاشیان از رئیس کمیته اخلاق
علی کفاشیان صریحا از رسانه‌ای شدن خبر احضار دژاگه و سردار آزمون به کمیته اخلاق دلخور شده و به رئیس این کمیته گفته در این برهه چه لزومی به این کار بود؟ رئیس فدراسیون فوتبال برای کنترل اوضاع تیم‌ملی، کار سختی را پیش‌رو دارد. از یک سو باید مراقب کی‌روش و حملات ناگهانی‌اش به منتقدان باشد و از سوی دیگر مراقب گل به خودی فدراسیون‌نشین‌ها. پس از آنکه کارلوس کی‌روش به حکم محرومیت مهرداد خانبان بی‌اعتنایی کرد و دستور داد به‌رغم محروم بودن آنالیزور تیم‌ملی توسط کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، او در بازی ایران و گوآم روی نیمکت بنشیند، علی‌اکبر محمدزاده با دلخوری شکایتش را پیش علی کفاشیان برد و مدعی شد این کار کی‌روش باعث از بین رفتن اقتدار کمیته متبوع او خواهد شد. 2 روز پس از این شکایت بود که رئیس فدراسیون فوتبال شخصا به اردوی تیم‌ملی رفت و پس از صحبت با کی‌روش و افشین پیروانی از آنها خواست در بازی ایران و هند مانع از حضور آنالیزور تیم‌ملی روی نیمکت شوند. اتفاقی که افتاد و سرانجام خانبان به خاطر محرومیت، از روی نشستن روی نیمکت تیمی‌ملی فوتبال کشورمان محروم شد. اما درست در وضعیتی که کفاشیان تلاش می‌کرد اصطکاک موجود را کم کند ناگهان رئیس کمیته اخلاق در مصاحبه‌ای عجیب مدعی شد کاسه صبرش لبریز شده و به خاطر تتو، اشکان دژاگه و سردار آزمون را حتما به کمیته اخلاق فرا می‌خواند. پس از اینکه محمدزاده طی چند مصاحبه روی این موضع
پا فشاری کرد، علی کفاشیان در گفت‌وگویی تند با یکی از خبرگزاری‌ها به این تصمیم خرده گرفت و گفت در آستانه بازی ایران و هند لزومی نداشت رئیس کمیته اخلاق بخواهد چنین حرفی را بزند. کفاشیان حتی با عصبانیت گفت: هرگز قرار نیست این 2 بازیکن به خاطر تتو به کمیته اخلاق بیایند. پس از این حادثه ناگهان همان رسانه‌ای که مصاحبه با کفاشیان را به صورت اختصاصی کار کرده بود، خبر از استعفای رئیس کمیته اخلاق داد. وقتی این خبر به گوش محمدزاده رسید، او چندان تعجب نکرد و به صورت کدوار فقط اشاره کرد می‌داند منبع این خبر کیست! همواره افرادی که مورد غضب رئیس فدراسیون فوتبال قرار می‌گیرند در ابتدا خبر استعفای‌شان توسط بعضی از رسانه‌ها مخابره می‌شود و سپس بعد از مدتی این اتفاق رخ می‌دهد. درست مثل خروج اجباری مهدی محمد‌نبی، فریده شجاعی، حسین عسگری و هادی آیت‌اللهی. اینک بر سر مساله اصرار محمدزاده مبنی بر پوشاندن تتوی بازیکنان تیم‌ملی به نظر می‌رسد علی کفاشیان همانند او کاسه صبرش لبریز شده است.
7 ماه بیشتر به پایان عمر مدیریت 4 ساله دوم آقای رئیس باقی نمانده  و او می‌خواهد در این مدت با کمترین چالش ممکن کار را به پیش ببرد. حالا باید منتظر ماند و دید پس از بازگشت تیم‌ملی به ایران و جلسات مدیریتی فدراسیون فوتبال واقعا رئیس کمیته اخلاق به زور استعفا می‌دهد یا ترجیح می‌دهد با تمکین از دستور رئیس فدراسیون، بی‌خیال پروژه مبارزه با خالکوبی ملی‌پوشان شود.
رئیس کمیته اخلاق خودش را ممنوع‌المصاحبه کرد
درحالی که خبرها درباره اختلاف بین محمد‌زاده و فدراسیون دهان‌به‌دهان شود، رئیس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال اعلام کرد کلامی در این رابطه حرف نخواهد زد. علی‌اکبر محمدزاده، رئیس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال که این روزها شایعه شده از حوزه کاری خود در فدراسیون فوتبال استعفا داده،  اعلام کرد فعلا خودش، خودش را ممنوع‌المصاحبه کرده و نمی‌خواهد پیرامون مسائل جاری و اختلافاتش با کفاشیان حرفی بزند. وی با این توضیح که کفاشیان فردی سالم و مومن است، تاکید کرد: اینگونه مسائل در حوزه رسانه حل نمی‌شود و ترجیح می‌دهم کلامی در این رابطه صحبت نکنم، ان‌شاءالله آنچه صلاح است اتفاق خواهد افتاد. محمدزاده شایعه ارتباط محل اختلافش درباره خالکوبی دژاگه با فدراسیون را هم رد کرد. باید دید در نهایت فدراسیون فوتبال و البته محمد‌زاده چه تصمیمی برای ادامه فعالیت خواهند گرفت. طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر اختلاف بین کمیته اخلاق و کفاشیان درباره رأی صادره برای توبیخ آنالیزور تیم‌ملی شنیده می‌شد که منجر به استعفای محمدزاده شده است.


Page Generated in 0/0041 sec