printlogo


کد خبر: 144556تاریخ: 1394/6/9 00:00
چرا چلسی تا این حد ذلیل شده است؟
سقوط بهت‌آور قهرمان

شاید بتوان گفت عجیب‌ترین و غیرمنتظره‌ترین نتیجه هفته چهارم رقابت‌های لیگ برتر انگلیس شکست چلسی در دیدار برابر میهمانش کریستال‌پالاس بود.شاگردان ژوزه مورینیو در این هفته میزبان شاگردان آلن باردو بودند. آنها امید زیادی به پیروزی در این دیدار داشتند و پیش‌بینی هم می‌شد که چلسی در این دیدار با حمایت هوادارانش نخستین پیروزی این فصل خود را به دست آورد اما آبی‌پوشان لندن با مربی سرشناس خود در استمفوردبریج تحقیر شدند و با نتیجه دوبریک بازی را واگذار کردند تا اختلاف آنها با منچسترسیتی صدرنشین تنها بعد از 4 هفته به ۸ امتیاز افزایش یابد. یک سوال برای هواداران این تیم بزرگ انگلیسی وجود دارد و آن اینکه چرا چلسی در فصل جاری به یکباره افت کرده یا به اصطلاح ذلیل شده است؟ در این گزارش می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم.
ستاره‌های پوشالی چلسی
بدون شک مهم‌ترین دلیل نتایج ضعیف چلسی در فصل جاری افت شدید ستاره‌های بزرگ و تاثیرگذار چلسی بوده است. به عنوان مثال جان تری که در فصل قبل با نمایش خوب خود نشان داد دوران فوتبالی او به پایان نرسیده است در فصل جاری شروع بسیار بدی داشته است و دیگر آن بازیکن آماده نیست. چلسی نهایت تلاش خود را کرد تا جانشینی شایسته برای تری پیدا کند اما مذاکرات این باشگاه با اورتون مثبت نبود و نتوانست در نهایت استونز را جذب کند. مورینیو از عملکرد تری اصلا راضی نیست و به نظر می‌رسد کاپیتان چلسی جای خود را به کورت زوما خواهد داد. در کل می‌توان گفت خط دفاعی چلسی در فصل جاری اصلا صلابت فصل قبل را ندارد به عبارت دیگر اتوبوس مورینیو دیگر به خوبی مقاومت نمی‌کند. تیمی که فصل قبل بهترین خط دفاعی را داشته در 4 بازی ۹ گل دریافت کرده است و این نشان می‌دهد این خط دفاعی تا چه اندازه متزلزل شده است. یکی دیگر از مهره‌های خط دفاعی چلسی که در فصل قبل بسیار خوب ظاهر شد و در این فصل بسیار بد، ایوانوویچ است. این بازیکن در دیدار برابر کریستال پالاس هم صدای مورینیو را درآورد و این مربی پرتغالی به‌خاطر تعویض نکردن او خودش را سرزنش کرد.
خط هافبک چلسی
چلسی در فصل قبل بهترین خط هافبک را داشت. ادن هازارد، نمانیا ماتیچ و سسک فابرگاس هر 3 جزو بهترین‌ها بودند. ماتیچ که مورینیو از او با لقب هیولا یاد می‌کند در فصل قبل فراتر از انتظار ظاهر شد اما در فصل جاری بازی‌های بسیار ضعیفی را به نمایش گذاشته است. او در دیدار اخیر چلسی و همچنین دیدار برابر سیتی بسیار بد ظاهر شد و با ماتیچ آماده فصل قبل فاصله زیادی دارد.خبرهایی درباره پیوستن پوگبا به چلسی به گوش می‌رسد و در صورتی که این خبر قطعی شود مورینیو می‌تواند مشکلات خط میانی تیمش را برطرف کند. یکی دیگر از مهره‌های چلسی که در این فصل ناامیدکننده ظاهر شده سسک فابرگاس است. سلطان پاس گل فصل قبل لیگ جزیره در این فصل بسیار افت کرده است و دیگر با پاس‌های طلایی خود نمی‌تواند هم‌تیمی‌هایش را در موقعیت گلزنی قرار دهد. فابرگاس دیگر آن بازیکن فصل قبل نیست که با دادن یک پاس به ادن هازارد و ویلیان چلسی را از حالت دفاعی به حمله درمی‌آورد. افت شدید این بازیکن در فصل جاری لیگ جزیره باعث شده است تا 2 بازیکن سرعتی چلسی یعنی ادن هازارد و ویلیان هم افت کنند و نتوانند آن بازی‌های خوب سابق را به نمایش گذارند.
مورینیو نیازمند تغییر تاکتیک و تفکر
ژوزه مورینیو نشان داده از مربیانی نیست که سیستم چرخشی را در دستور کار خود قرار دهد یا اینکه زیاد سیستم تیمش را دستخوش تغییر قرار دهد. این مربی پرتغالی در بازگشت به چلسی معمولا از سیستم
1-3-2-4 استفاده می‌کند البته با اضافه شدن پدرو تا حدودی در سیستم چلسی تغییراتی ایجاد شده است اما این تغییرات اساسی نبوده است. سیستم مورینیو برای همه تکراری شده است و دیگر مربیان به راحتی راه‌های مقابله با این سیستم را می‌دانند. سرمربی پرتغالی چلسی در نشست خبری بعد از شکست تیمش برابر کریستال پالاس اعتراف کرد که تیمش نیاز به تغییر دارد و باید با اندیشه‌های جدیدی برابر حریفان خود به میدان رود. مورینیو باید با بازیکنان تنبل و کم‌کار تیمش برخورد و آنها را نیمکت‌نشین کند. او حداقل در این کار بسیار تبحر دارد و با شخصیت خاصی که دارد می‌تواند چلسی را دوباره به روزهای
اوج بازگرداند.
 


Page Generated in 0/0038 sec