printlogo


کد خبر: 144475تاریخ: 1394/6/8 00:00
خودنمایی انواع میوه‌های خارجی با بسته‌بندی‌های شیک در بازار
واردات میوه بلای جان باغداران

گروه اقتصادی: واردات شدید میوه با وجود میوه‌های متنوع داخلی با قیمت نجومی و بسته‌بندی‌های شیک ادامه دارد. باغداران و تولیدکنندگان داخلی میوه همیشه مجبورند محصولات خود را در تابستان که عرضه میوه فراوان می‌شود با قیمت ناچیز بفروشند و درصد بسیاری از قیمت میوه نیز نصیب دلال‌ها و خرده‌فروش‌ها می‌شود. با این وجود میوه‌های خارجی با بسته‌بندی شیک در سطح شهر خودنمایی می‌کند تا با پدیده قاچاق میوه مواجه باشیم. این مساله آنقدر اهمیت داشت که مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت به آن اشاره کردند و خواستار جلوگیری از واردات بی‌رویه میوه شدند. علی حاج‌فتحعلی، دبیر سابق اتحادیه بارفروشان درباره فروش برخی میوه‌های خارجی به صورت بسته‌بندی یا تک‌فروشی به تراز گفت: این میوه‌ها تماما به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و فروش آنها به صورت بسته‌بندی بیشتر به دلیل افزایش زمان نگهداری این میوه‌هاست. وی درباره دلایل تمایل میوه‌فروشان به فروش این میوه‌ها افزود: البته اکثرا میوه‌فروشان شیک در شمال تهران برای فروش میوه‌های خارجی در بسته‌بندی مختلف تمایل بیشتری دارند اگرنه همه میوه‌فروشان فروشنده چنین کالاهایی نیستند. حاج‌فتحعلی ادامه داد: الان هندوانه در میادین تره‌بار ۱۵۰ تومان به فروش می‌رسد که فقط ۱۰۰ تومان کرایه حمل این بار است که اگر هزینه‌های کاشت و چیدن و... را حساب کنیم کشاورزان از فروش هندوانه ضرر می‌کنند. وی اضافه کرد: البته شنیده‌ام در چند روز اخیر راه برای صادرات هندوانه بازشده است. اگر این اتفاق بیفتد احتمالا قیمت هندوانه در داخل افزایش می‌یابد تا کشاورزان هم از این بابت متضرر نشوند،
چرا که عدم صادرات هندوانه و فراوانی این محصول در چند هفته گذشته باعث کاهش شدید قیمت این محصول شده بود. دبیر سابق اتحادیه بارفروشان درباره میوه‌هایی با اسامی عجیب و غریب و قیمت‌های بالا خاطرنشان کرد: چنین مسائلی در بازار میوه ایران به‌ندرت پیش می‌آید. اگر به یاد داشته باشید مدتی هندوانه‌های آناناسی در بازار رایج شد که به دلیل عدم استقبال مردم دیگر کاشته نشد. وی درباره میزان تولید محصولات باغی گفت: امسال تولید کشور در سطح خوبی قرار داشت و هیچگونه کمبودی از این بابت نداشتیم. اتفاقا یکی از دلایل مناسب بودن قیمت میوه‌ها عدم کمبود و فراوانی این محصولات در بازار است.
هندوانه مفت شد
قیمت انواع میوه و تره‌بار در بیشتر اقلام در مقایسه با هفته‌های قبل با ثبات همراه است و در بین اقلام مختلف، قیمت هندوانه روند نزولی پیدا کرده اما قیمت سیب‌زمینی و پیاز مقداری در مقایسه با ماه گذشته افزایش داشته است. براساس گزارش میدانی ایسنا، قیمت انواع میوه و تره‌بار در مقایسه با هفته‌های گذشته تغییر چندانی نداشته و تقریبا بیشتر اقلام ثبات قیمت داشته‌اند.  بر این اساس هر کیلوگرم سیب درجه یک 5500 تا 5900 تومان، سیب درجه دو 1500 تا 2000 تومان و خیار درجه یک بین 3000 تا 3500 تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شود. بین میوه‌های تابستانی هر کیلوگرم هلو 5000 تا 5900 تومان قیمت دارد. همچنین هر کیلوگرم آلوزرد و آلو قرمز درجه یک به ترتیب 5500 و 6000 تومان عرضه می‌شوند و شلیل درجه یک نیز 6000 تومان قیمت دارد. همچنین قیمت هر کیلوگرم هندوانه نسبت به هفته‌های قبل روند نزولی داشته و 350 تا 600 تومان فروخته می‌شود. طالبی و خربزه نیز کیلویی 1200 تا 2500 تومان به طور متوسط قیمت دارند. به گفته برخی فروشندگان، بین اقلام مختلف میوه و صیفی، طالبی، خربزه و هندوانه نسبت به سایر میوه‌ها از مصرف بیشتری در این فصل برخوردارند. اما در میدان تره‌بار هر کیلوگرم پیاز و سیب‌زمینی تا حدودی افزایش قیمت داشته‌ و کیلویی 1200 تا 1500 تومان عرضه می‌شوند. همچنین هر کیلوگرم کدو و بادمجان حدود 2000 تومان است.
قیمت میوه‌های خارجی در بازار
رئیس اتحادیه میوه و سبزی با بیان اینکه عرضه میوه‌های متنوع خارجی در بازار همچنان ادامه دارد، قیمت این میوه‌ها را اعلام کرد. سیدحسین مهاجران در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه عرضه میوه‌های خارجی در بازار همچنان ادامه دارد، اظهارداشت: در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم پرتقال مصری ۸ هزار تومان، گلابی شیلی ۱۱ هزارتومان، سیب فرانسه ۱۴ هزارتومان، انگور ۱۸هزار تومان و انار شیلی ۳۰ هزار تومان است. مهاجران درباره قیمت میوه‌های وارداتی مجاز افزود: هم‌اکنون قیمت یک کارتن آناناس ۶تایی بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان، هر کیلوگرم موز بین ۳۲۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان و انبه پاکستانی  ۸ هزارتومان است. وی در پاسخ به این پرسش که استقبال مصرف‌کنندگان از میوه‌ خارجی چگونه است؟ گفت: این محصولات به دلیل کیفیت و رنگ‌آمیزی مناسب معمولا مورد توجه مردم هستند اما درحال حاضر که عرضه میوه‌های داخلی متنوع و زیاد است، تقاضا برای محصولات خارجی کمتر از گذشته است. مهاجران با بیان اینکه میوه‌های خارجی در فصولی که عرضه محصولات مشابه داخلی آنها کمتر است، بیشتر مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، افزود: هم‌اکنون پرتقال مصری طرفداران زیادی دارد.
 


Page Generated in 0/0040 sec