printlogo


کد خبر: 134366تاریخ: 1393/12/6 00:00
معاون فرهنگی قوه‌قضائیه خبر داد
12 اتهام «م-ه»

گروه سیاسی: حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه‌قضائیه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه توضیحاتی درباره پرونده
«م-ه» ارائه کرد. به گزارش «وطن امروز»، براساس اعلام معاون فرهنگی دستگاه قضا 12 اتهام متوجه «م-ه» است. صادقی ضمن انتقاد از برخی رفتارهای رسانه‌ای در این پرونده، از برخی تلاش‌های غلط برای سیاسی جلوه دادن این پرونده و در نهایت بی‌گناه نمایاندن متهم خبر داد. به گزارش فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه‌قضائیه در بخشی از صحبت‌های خود در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: پرونده مهدی هاشمی پرونده‌ سنگینی است که در حال حاضر در مرحله رسیدگی قرار دارد. در این پرونده 12 اتهام وجود دارد. قاضی این پرونده بسیار دقیق و حاذق است. وی با بیان اینکه فرآیند رسیدگی به این پرونده در حال طی شدن است، خاطرنشان کرد: انتظار این است در این پرونده هم اقتدار و هم عدالت اجرا شود اما بعضا در رسانه‌ها مشاهده می‌کنیم تنها یک سوی مساله را می‌بینند زیرا یک عده طالب اقتدار هستند و کاری به عدالت ندارند و معتقدند این آقا باید محکومیت سنگینی داشته باشد و مدعی هستند اگر محمدرضا رحیمی به 15سال حبس محکوم شده بود این فرد باید حکمش 150 سال حبس باشد که این حرف نه منطق حقوقی، نه منطق عقلانی و نه منطق سیاسی دارد. صادقی ادامه داد: این موضوع سبب آفت‌های زیادی می‌شود و ذهنیت عمومی را خدشه‌دار می‌کند. همچنین اشتهای کاذب در مردم ایجاد می‌شود که این روش غلط در پرونده‌های قضایی است. در روزهای گذشته بسیاری از گروه‌ها به جای قاضی حکم صادر کرده‌اند و عده‌ای تومار می‌آورند که باز هم تاکید می‌کنیم این روش، روش غلطی در برخورد با پرونده‌های قضایی است. معاون فرهنگی قوه‌قضائیه خاطرنشان کرد: فشار گروه‌های مختلف باعث می‌شود فشار عوامانه و خواصانه نیز به وجود‌ آید. فشار عوامانه که همان هیجانات است و فشار خواص آن است که عده‌ای می‌خواهند از رانت استفاده کنند که هر دو غلط است و قاضی باید بدون این فشارها حکم مربوط را صادر کند، البته مسؤولان عالی قضایی از جمله رئیس دستگاه قضا مقابل این فشارها می‌ایستند.
می‌خواهند پرونده «م- ه» را سیاسی جلوه دهند
معاون فرهنگی قوه‌قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود به انتقاد از برخی تلاش‌ها برای سیاسی جلوه‌دادن پرونده «م-ه» پرداخت. حجت‌الاسلام صادقی با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند پرونده مهدی هاشمی را سیاسی تلقی کنند، گفت: عده‌ای می‌گویند اصل محاکمه آقای «م- ه» سیاسی است تا با این حرف بگویند این فرد بی‌گناه است که این حرف سخن غلطی است، عده‌ای دیگر می‌خواهند در اذهان مردم پیشداوری ایجاد کنند که حکم قاضی نتیجه‌ خوبی نداشته باشد. در هر صورت قاضی این پرونده هر حکمی صادر کند، گروهی ناراضی می‌شوند. صادقی گفت: بعد فرهنگی کار برای تلطیف و آرام کردن فضا از مسؤولیت رسانه‌ها محسوب می‌شود که با این کار فشار را از دوش قاضی بردارند تا حکم عادلانه صادر شود. معاون فرهنگی قوه‌قضائیه بیان کرد: البته بعضا ادعاهای دیگری نیز مطرح می‌شود که مثلا این پرونده محک و آزمونی برای دستگاه قضایی است اما چه کسی می‌تواند بگوید این آزمون درست بوده است یا خیر؟ آیا افرادی که از محتویات پرونده خبر ندارند می‌توانند در رابطه با این موضوع قضاوت عادلانه داشته باشند؟ در واقع کسی می‌تواند آزمون بگیرد که در مسند بالاتر مانند قضات دیوانعالی کشور باشد و بگویند که رای قاضی درست بوده است یا خیر. وی تصریح کرد: اینکه مقایسه صورت می‌گیرد و عده‌ای پیشاپیش حکم صادر می‌کنند مضر جامعه و انقلاب است و اگر آنها دلسوز انقلاب هستند این کار را انجام نمی‌دهند. صادقی درباره برخورد قوه‌قضائیه با مفاسد اقتصادی گفت: قوه‌قضائیه درباره این موضوع با قوت وارد شده است. در بحث اقتصاد مقاومتی نیز هر دستگاهی باید وضعیت خود را مشخص کند. دستگاه‌های دولتی سنگین‌ترین بار را بر دوش دارند و دستگاه قضایی نیز مسؤولیت‌هایی دارد. معاون فرهنگی قوه‌قضائیه خاطرنشان کرد: قوه‌قضائیه در این دوره با قدرت و اقتدار به بحث مفاسد اقتصادی ورود کرده و از این پس هم با عزمی راسخ آن را دنبال می‌کند و امیدواریم با مسائلی مانند پولشویی، دلالی‌های ناسالم، فساد و مفسده اقتصادی قوی‌تر از گذشته برخورد شود.
نامه صدها روزنامه‌نگار خطاب به قاضی مقیسه
بیش از 300 روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در نامه‌ای خطاب به قاضی مقیسه، ضمن اعلام پشتیبانی از دستگاه قضا در مبارزه با فساد و مفسدان تاکید کردند مبادا پرونده‌ رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی که می‌تواند به ارتقای عیار عدالت در کشور اسلامی‌مان بینجامد و به عنوان سنگ‌محک عدالتخواهی و عدالت‌گستری مطرح شود اسیر فشارها، کوتاه‌آمدن‌ها و استمهال‌‌خواستن‌ها یا حتی درخواست اقدامات فراقانونی شود. به گزارش مشرق، در بخشی از این بیانیه آمده است:  اینک که دادگاه رسیدگی به یکی از مهم‌ترین پرونده‌های قضایی کشور یعنی اتهامات آقای مهدی هاشمی پس از 196 روز رسیدگی و با اخذ آخرین دفاعیات متهم به پایان رسیده است،ملت هوشیار و همیشه در صحنه‌ ایران بی‌صبرانه در انتظار صدور حکم نهایی دادگاه و اجرای عدالت قضایی نشسته‌اند. بی‌شک خداوند متعال یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های نظام جمهوری اسلامی را که همان اجرای عدالت است در پیچ تاریخی و حساس انقلاب بر عهده شما گذاشته است.اکنون تکلیف سنگین اجرای شجاعانه قانون و جلب «اعتماد مردمی» و ارائه تصویری از عدل علوی در این برهه از زمان برعهده شما قرار گرفته است. سنگری که امروز شما در آن با سلاح قانون و شرع به جنگ فساد و مفسد می‌روید تا سرمایه اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی که همان مردم شریف، عزیز و الحق همیشه در صحنه هستند را بیش از پیش به روحیه ظلم ستیزی و دادخواهی نظامی که برایش صدها هزار خون ریخته شده است، امیدوار سازید و البته خویش نیز با امام و شهیدان بیعتی دوباره نمایید. در این بیانیه آمده است: امضاکنندگان این بیانیه، ضمن اعلام پشتیبانی از دستگاه قضا در مبارزه با فساد و مفسدان که در سال 93 نمونه‌های افتخارآفرین آن تجربه شده است، برخود لازم می‌دانند بار دیگر بر این دغدغه عمومی تاکید کنند که مبادا این پرونده‌ که می‌تواند به ارتقای عیار عدالت در کشور اسلامی‌مان بینجامد و به عنوان سنگ‌محک عدالتخواهی و عدالت‌گستری مطرح شود اسیر فشارها، کوتاه آمدن‌ها و استمهال‌خواستن‌ها یا حتی درخواست اقدامات فراقانونی شود.


Page Generated in 0/0037 sec