printlogo


کد خبر: 134365تاریخ: 1393/12/6 00:00
تقویم تاریخ

کودتا در سوریه و سقوط شیشکلی حاکم این کشور (1954م)
بر اثر استبداد و خودکامگی ادیب شیشکلی، رئیس‌جمهور وقت سوریه، جنگ مسلحانه آزادیخواهان این کشور در کوهستان‏های سوریه علیه دولت شیشکلی آغاز شد. این پیکار با قیام‏های گذشته مردم سوریه، تفاوت‏های ریشه‏ای و عمیق داشت. زیرا در این نبرد، گروه‏های میهن‏پرست اعم از کارگر، کشاورز، دانشجو و حتی دانش‏آموزان نیز همکاری و حضوری فعال داشتند. قیام سال 1954 مردم سوریه، سرانجام با وحدت مردم و ارتش در 25 فوریه همین سال به پیروزی رسید و در پی آن، هاشم اتاسی رهبر حزب خلق سوریه به ریاست‌جمهوری این کشور برگزیده شد و دولت شیشکلی، سقوط کرد.
انحلال پیمان ورشو توسط کشورهای عضو (1991م)
پیمان ورشو که نام اصلی آن، پیمان کمک متقابل کشورهای اروپای شرقی است، چهاردهم ماه مه 1955م توسط کشورهای بلوک شرق و با اقتباس از پیمان دفاعی ناتو در اروپای غربی و امریکا، در شهر ورشو پایتخت لهستان تأسیس شد. پیمان ورشو، سازمان نظامی واحدی برای این کشورها بود که از مسکو هدایت می‏شد و کشورهای عضو، متعهد بودند در صورتی که یکی از اعضای پیمان در اروپا مورد تجاوز و حمله نظامی قرار گیرد، به دفاع از آن کشور اقدام کنند. پیمان ورشو که به مدت 20 سال منعقد شده بود برای دفاع از کشورهای سوسیالیست اروپای شرقی در برابر تهاجم احتمالی از غرب به وجود آمد. پیمان ورشو در سال 1975م برای مدت 20 سال دیگر تمدید شد. اما در آستانه فروپاشی شوروی در سال 1991م وزرای خارجه و دفاع کشورهای لهستان، مجارستان، رومانی، بلغارستان، چکسلواکی و شوروی، معاهده‏ای امضا کردند که براساس آن، تعهدات این کشورها در پیمان ورشو پس از فعالیت 36 ساله این پیمان، لغو شد. همچنین فرماندهی عالی متحد، ستاد مشترک و همه سازمان‏های وابسته به این پیمان، منحل اعلام شد.
کشتار مسلمانان نمازگزار فلسطین در مسجد الخلیل از سوی یک صهیونیست اسرائیلی (1372ش)
در حالی که مقامات حکومت خودگران عرفات در حال گفت‏وگو برای سازش با رژیم غاصب اسرائیل بودند، یک صهیونیست نژادپرست به سوی نمازگزاران روزه‏دار در حرم حضرت ابراهیم (ع) در شهر الخلیل فلسطین تیراندازی کرد و 29 نفر را شهید و شمار بیشتری را زخمی کرد. این ترور وحشیانه که بار دیگر دشمنی صهیونیست‏ها با مسلمانان را نشان داد با واکنش تند و خشم‏آلود جهان اسلام روبه‌رو شد، به گونه‏ای که حتی دولت‏های عربی مجبور شدند برای مدتی، مذاکرات سازش با مقامات رژیم صهیونیستی را به حال تعلیق درآورند، ولی دولت‏های غربی تنها به ابراز تأسف اکتفا کردند. این حمله تروریستی باعث وقوع ناآرامی‏های چندماهه در سرزمین‏های اشغالی و قیام مردم مسلمان این مناطق شد و در عوض رژیم صهیونیستی فرد تروریست را پس از محاکمه به بهانه اینکه بیماری روانی دارد، از مجازات رهایی داد.


Page Generated in 0/0037 sec