printlogo


کد خبر: 134360تاریخ: 1393/12/6 00:00
آمریکا به دنبال جمع‌آوری اطلاعات ژنتیک ایرانیان

دکتر رندی شورت*: طی 6 ماه گذشته، با اتفاقات رخ داده در شهرهای آمریکا در پی قتل چند سیاهپوست به دست نیروی پلیس سفیدپوست، همه مردم دنیا باید فهمیده باشند زیر پوست نژادپرستی در آمریکا چه می‌گذرد. متأسفانه باید گفت این رخدادها فقط میزان کمی از آزمندی و فساد ساختار اجتماعی سفید‌پوستان آمریکایی را عیان کرده است. افراد ناآگاه و بی‌اطلاع در بسیاری از کشورهای دنیا، به اشتباه بی‌رحمی‌های هر روزه‌ای را که ضد میلیون‌ها آمریکایی آفریقایی‌تبار اتفاق می‌افتد، تصادفی و گاه‌گاه می‌انگارند و این جنایت‌ها را از گرفتاری‌ها و فلاکت‌های فلسطینی‌‌ها، عراقی‌ها، سوری‌ها و دیگر قربانیان جنایات امپراتوری آمریکا، مجزا می‌دانند. در حقیقت با بررسی چگونگی رفتار تاریخی یک امپراتوری با اقلیت‌های تحقیرشده‌اش، بهتر می‌توان درباره آن داوری کرد. ایرانی‌ها پس از انقلاب اسلامی شکوهمندشان با نیرنگ‌های امپریالیست‌های آمریکایی و پیامدهای رنج آور آن که در داخل آمریکا توسط سیاهان و نیز در بیرون مرزها توسط میلیون‌ها نفری که زیر یوغ آمریکا هستند، احساس می‌شود، آشنا هستند. علاوه بر این، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اصل مبارزه آن است که دشمن خود را بشناسی و این نیز مستلزم شناخت تاکتیک‌ها و تاریخ جنگ‌افزارهاست. متأسفانه، ایرانیان بسیار اندکی تاریخ شرم‌آور آمریکا را مطالعه کرده‌اند و از همین‌ رو، برداشت‌های آنان توسط عملکرد نیروهایی که درصدد تضعیف ایران هستند شکل گرفته است اما جالب‌ آنکه برخی این واقعیت که آمریکا در حال جنگ با ایران است و از هر وسیله ممکن بهره می‌گیرد تا به جمهوری اسلامی ضربه وارد کند را نیز انکار می‌کنند. تمایل آمریکا برای تولید سلاح‌های بیولوژیک که نژاد خاصی را مورد هدف قرار دهد، نمی‌تواند در حیطه «دانش» و «پزشکی» محسوب شود و همین‌طور نیز گسترش عوامل بیولوژیک علیه دشمنان و آزمایش‌های غیراخلاقی روی نوع انسان- حتی روی شهروندان آمریکا و متحدانش- در دایره علم نمی‌گنجد.
ایرانیان ناآگاهی که در پی یافتن روش‌های نوینی برای درمان سرطان هستند، از طرح‌های شرم‌آوری که آمریکا نسبت به «دون‌مایگان» (بویژه غیرسفیدپوستان) یا افراد و گروه‌های ضدمنافع این کشور، داشته است بی‌خبرند و بی‌اطلاع. جامعه علمی آمریکا، گذشته از جذب دانشمندان آلمان نازی پس از پایان جنگ دوم جهانی در سال 1945، تاریخ نژادپرستانه و مرگباری داشته است. سرخپوستان، بومیان میکرونزی، سیاهپوستان آمریکایی، پورتوریکویی‌ها، آمریکایی‌های مکزیکی‌تبار، فلیپینی‌های تحت استعمار و کوبایی‌ها و حتی سفیدپوستان تیره‌روز و فقیر، در معرض آزمایش‌های غیرقانونی، جنگ‌افزارهای میکربی، سوءاستفاده‌های پزشکی و آزمایش‌های مرگبار و غیرانسانی دولت آمریکا بوده‌اند و در این میان می‌توان گفت بدترین سوءرفتارها با سیاهپوستان آمریکایی صورت پذیرفته است. این در حالی است که علم به‌طور روزافزون روی پژوهش‌های ژنتیکی ویژه روی نژادی خاص متمرکز شده است. بیماری مرگبار ایدز، کمی پس از 20 سال تحقیق روی سرطان و بیماری کم‌خونی مدیترانه‌ای
 (Sickle Cell Anemia) در زمانی که موش‌های آزمایشگاهی آن، سیاهان بودند، سر برآورد.
سال 1971، ایالات متحده آمریکا «پروژه ویروس خاص» (Special Virus Project)  را کلید زد. دو سند سابقاً محرمانه امنیت ملی آمریکا به شماره‌های 199 و 200 به ترتیب در ارتباط با ضرورت کاهش جمعیت رو به رشد جهان است. علاوه بر این، آمریکا یکی از حامیان و طرفداران اصلی کاهش نرخ رشد جمعیت طی 50 سال اخیر بوده است. بنابراین این منطقی است که اگر ایران توسط پایگاه‌های آمریکا محاصره شده مشکوک و ظنین باشیم که چرا فکر تولید سلاح‌های بیولوژیک به‌عنوان ابزاری نوین در چنته آمریکا، مورد استقبال قرار می‌گیرد.
برخی از ایرانیان ممکن است چنین مساله‌ای را انکار کنند و مخالف این نظر و نگرش باشند اما آیا این مخالفان می‌توانند دلیل وجود انستیتو تحقیقات پزشکی بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا در آرال قزاقستان، در حدود 2000 کیلومتری تهران را بیان کنند؟ دفترچه راهنمای مدیریت پزشکی آسیب‌های بیولوژیکی همین موسسه در سال 2005 که به‌صورت آنلاین نیز در دسترس است، نشان می‌دهد در این پایگاه آمریکایی در قزاقستان عوامل بیولوژیک خطرناک مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، وجود پایگاه‌های آمریکا در کشورهای همسایه ایران بیانگر سیاست خصمانه آمریکا در بازدارندگی و مقابله با ایران است. همه اینها نشانگر ابعاد دیگری از جنگ سرد علیه جمهوری اسلامی است.
ایرانیان باید در برابر هیاهوهای هیجانی و سروصدا‌ها برای عادی‌سازی روابط با آمریکا، به قیمت آسیب‌پذیر کردن کشور در مقابل حمله‌های بیولوژیک پنهان از سوی کشوری که درصدد است تا چنین تسلیحاتی را روی اقلیت‌های منفور و کشورهای یاغی لیست «محور شرارت»، آزمایش کند، مقاومت کنند. قساوت‌ها و بی‌رحمی‌های اخیری که از سوی آمریکا علیه کشورهای صلح‌طلب متحد این کشور صورت گرفته، باید درس عبرتی باشد برای همه ایرانیانی که نسبت به هشدارها و نصیحت‌های رهبر محبوب انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای مردد هستند.
سال 2014 رسانه‌های جهان پر از تصاویر مربوط به مرگ‌های اتفاق‌افتاده بر اثر ویروس «ابولا» بود و رسانه‌های غربی باز هم از اعتراف به اینکه مرگ دسته‌جمعی بیش از 8 هزار و 300 نفر در غرب آفریقا به‌واسطه یک بیماری با منشأ آمریکایی اتفاق افتاده، طفره رفتند. اکثر قربانیان در سیرالئون، لیبریا و گینه جان باختند. سیرالئون از دهه 1980 مجوز حضور اعضای انستیتو تحقیقات پزشکی بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا در این کشور را صادر کرده بود و به آنها اجازه داده بود آزمایشات خود را روی نمونه‌های انسانی در دومین شهر بزرگ این کشور یعنی «کنما» (Kenema) انجام دهند. این آزمایشگاه به کانون اصلی شیوع و گسترش این بیماری در غرب آفریقا و انتقال آن به گینه و لیبریا تبدیل شد. بد نیست یادآور شوم لیبریا سابقا مستعمره آمریکا بوده و در حال حاضر نیز متحد نزدیک آمریکاست. با این وجود در زمان اوج شیوع این بیماری در این کشور، رئیس‌جمهوری آمریکا تمایل اندکی به ارسال کمک‌های پزشکی به این منطقه نشان داد و صرفا نظامیان آمریکایی عازم این کشور آفریقایی شدند. این نکته را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که دولت‌های لیبریا، سیرالئون و گینه درهای کشورهای‌شان را به روی این به اصطلاح دانشمندان علوم پزشکی اروپایی و آمریکایی گشودند و در عوض حاصل این اقدامشان سیل عظیم مرگ و میر مردمشان بود و مشتی توهین و اهانت‌های مرسوم درباره سبک اشتباه تغذیه‌ای در این کشورها، در حالی که علت اصلی این مرگ‌ها آزمایشات مرگباری بود که روی نمونه‌های انسانی انجام شد. از سوی دیگر، در شهر «گوکدو» (Gueckedou) که مرکز اصلی شیوع ابولا بود، سازمان‌ها و شرکت‌های غیردولتی با تزریق آمپول‌های پیشگیری از بارداری «دپوپروورا» به دختران گینه‌ای، در حقیقت ایمنی بدن آنها در مقابل این بیماری را کاهش داده بودند به‌گونه‌ای که ابولا در میان زنان گینه قربانیان بیشتری را در مقایسه با مردان گرفت. مقاله‌ای که اخیرا در ژورنال پزشکی «لنست» (Lancet) منتشر شد، مدعی بود زنانی که از آمپول «دپوپروورا» استفاده کرده‌اند 45 درصد بیش از دیگران احتمال دارد به بیماری ایدز مبتلا شوند. علاوه بر این، متخصصانی همچون دکتر «جیمز فیلیپس» از دانشکده پزشکی عمومی دانشگاه کلمبیا که در حوزه اصلاح نژاد تخصص دارند از سراسر آمریکا و اروپا از طریق این نهادها و سازمان‌های غیردولتی برای آزمایش داروی «دپوپروورا» و انجام آزمایشاتی روی نمونه‌های انسانی در سراسر آفریقا تلاش کرده بودند. جامعه بین‌الملل نمی‌داند «بیل» و «ملیندا گیتس» در سال 2013 سرمایه اولیه‌ای به مبلغ 500 میلیون دلار را برای توزیع داروی «دپوپروورا» میان بیش از یکصد میلیون زن آفریقایی اختصاص دادند که سرانجام نیز سرمایه نهایی این اقدام به ظاهر خیرخواهانه و بشردوستانه آنها به 4میلیارد و 500میلیون دلار رسید و در سال 2014 نیز یک سرمایه 500میلیون دلاری دیگر برای کشف واکسن ابولا سرمایه‌گذاری کردند.
از سوی دیگر «جورج سوروس» میلیاردر یهودی آمریکایی که گفته می‌شود بخشی از سهام آزمایشگاه ارتش آمریکا در «کنما» را خریداری کرده است، همانند گیتس‌ها، سرمایه هنگفتی را برای کشف راهی درمانی برای بیماری ابولا اختصاص داد. این در حالی است که گیتس و سوروس همکاری نزدیکی با شرکت‌های صنعت نظامی و دولت آمریکا داشته‌اند. گیتس به دلیل فساد مالی شخصی در دادگاه‌های آمریکا میلیاردها دلار جریمه شده است. در نهایت، این یک راز آشکار است که گیتس، سوروس، شورای جمعیت و دیگر سازمان‌ها و شخصیت‌های نخبه در آمریکا بر این باورند تعداد اقلیت‌های غیراروپایی بویژه مسلمانان بیش از اندازه شده است و دولت آمریکا نیز از سال 1966 در کشورهای در حال توسعه‌ای که جزو منافع ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک آن به حساب می‌آیند تلاش کرده جمعیت مسلمانان، آفریقایی‌ها و دیگر نژادها را کاهش دهد. با توجه به رفتارهای خصمانه آمریکا در مواجهه با ایران طی 36 سال گذشته، اعتماد به اینچنین دشمن سازش‌ناپذیری که بسیاری از سفیدپوستان نژادپرست صهیونیست از اسرائیل را در خود جای داده است، اقدامی بس احمقانه خواهد بود؛ آن هم صهیونیست‌هایی از اسرائیلی که به دلیل سوابق نقض حقوق بشری‌اش علیه مردم فلسطین، رسوای عالم شده است. میان ماشین نظامی دولتی آمریکا، نظام نژادپرست آلمان نازی و نهادهای علمی- پزشکی‌ای که ایجاد سلاح‌های شیمیایی، بیولوژیک و... را در خدمت به امپراتوری آمریکا تسهیل کردند، هیچ تفاوتی وجود ندارد.
سوال پرسیدن و به چالش کشیدن قبل از اعتماد کردن به کشوری با تاریخی سراسر بی‌اعتنایی به زندگی شهروندان غیرسفیدپوست و مردم کشورهای در حال توسعه در آفریقا و آسیا از اهمیت زیادی برخوردار است. اطلاعات علمی که آمریکایی‌ها در ویتنام استفاده کردند چه فوایدی داشت و پیامدهای امروز آن چیست؟ چرا آمریکا از تسلیحات بیولوژیک علیه مردم کره‌شمالی استفاده کرد؟ چرا از تسلیحات ساخته‌شده با اورانیوم ضعیف‌شده در عراق، لیبی و افغانستان استفاده شد؟ چرا میزان بهداشت و سلامت در میان اقلیت‌های آمریکایی بسیار ضعیف است؟ چرا آمریکا در آگوست سال 1945 علیه ژاپنی که شکست خورده بود، از بمب اتم استفاده کرد؟ آیا دلیلی برای اعتماد کورکورانه به آمریکایی که متحد نزدیک انگلیس و اسرائیل است وجود دارد؛ انگلیسی که در سال‌های 1916 تا 1920 باعث مرگ بیش از 3 میلیون ایرانی شد و اسرائیلی که با ظلم به مردم فلسطین و سرکوب آنها، قدس را اشغال کرده است؟
ویروس ابولای تولیدشده توسط آمریکا، محصول دستکاری ژنتیکی، با همکاری بخش‌های خصوصی و دولتی میان وزارت بهداشت عمومی آمریکا، وزارت دفاع آمریکا، و نیز شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های غیردولتی است. این مساله نیز روشن شده است که متخصصان تسلیحات بیولوژیکی موسسه USAMRID واقع در «فورت دتریک» مریلند آمریکا همکاری نزدیکی با زیست‌شناسان دانشگاه تولان دارند.
حقایق درباره این اتحاد و همکاری ننگین قرار بود توسط «گلن توماس» متخصص برجسته سازمان بهداشت جهانی در حوزه بیماری‌های ایدز و ابولا که در هواپیمای مالزیایی MH-17 در تاریخ 17 آگوست در اوکراین مورد هدف قرار گرفت و جان خود را از دست داد، بر همگان افشا شود. در نتیجه، تمام مدارکی که جنایات صورت‌گرفته را افشا می‌کرد در همین سانحه هوایی از بین رفت. با این همه، تصور کنید چه فاجعه‌ای رخ خواهد داد اگر ایرانیان اطلاعات ژنتیکی خدادادی خودشان را در اختیار کشورهای سلطه‌جویی قرار دهند که دارو‌های حیاتی، غذا، صلح، امنیت و حق حیات و حق تعیین سرنوشت خودشان را از آنها دریغ می‌دارند و منکر این حقوق برای ایرانیان می‌شوند!
.......................................................................................
*رندی شورت، دکترای مطالعات آفریقا و مطالعات ادیان، استاد مطالعات آفریقا و فعال حقوق بشر و کشیش و مبلغ مسیحی در آمریکاست. وی یکی از فعالان اصلی حقوق بشر آمریکا و از منتقدان جدی سیاست‌های استعماری آمریکا در جهان است.
 


Page Generated in 0/0028 sec