printlogo


کد خبر: 134333تاریخ: 1393/12/6 00:00
واردات ۱۲۰ هزار تن چای
باغات چای مخروبه جنگلی شده‌ است!

رئیس اتحادیه چایکاران کشور با بیان اینکه حدود ۱۲۰ هزار تن از نیاز کشور به چای از طریق واردات تامین می‌شود، گفت: بسیاری از باغات چای رها و به مخروبه جنگلی تبدیل شده‌ است و صنعت چای روبه نابودی است. ایرج هوسمی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه در ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید سعی و همت شد تا به چایکاری کشور توجه و این صنعت از حالت رکود خارج شود، اظهار داشت: برخلاف این امر به تدریج و بویژه امسال اقدامات لازم از سوی وزارت جهادکشاورزی برای حمایت از این صنعت صورت نگرفت و تا زمانی هم که چای مورد حمایت دولت نباشد، هیچ اقدامی نمی‌تواند برای تقویت آن موثر واقع شود.  وی با اشاره به افزایش قیمت چای در سال گذشته، گفت: قیمت افزایش یافته بهای واقعی چای نبود و نرخ این محصول باید هر سال متناسب با نرخ تورم تغییر پیدا کند. نمی‌شود قیمت همه محصولات از جمله گوشت، نان، قند، شکر و... گران شود اما بهای چای همان قیمت قبلی باشد.  رئیس اتحادیه چایکاران کشور با بیان اینکه کارمزد کارگر در حال حاضر چندین برابر شده است، افزود: قیمت چای به نسبت دستمزد کارگر یک‌پنجم افزایش یافته است.  هوسمی اضافه کرد: تولید چای برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد و بسیاری از باغات رها و به مخروبه‌های جنگلی تبدیل شده‌ است، بنابراین دیگر چیزی به نابودی چای نمانده است، ضمن اینکه احیای باغات رهاشده نیاز به هزینه دارد. وی با بیان اینکه دولت امسال به کشاورزان برای ورود به باغ مساعده نداده است، گفت: تابستان گذشته نیز با خشکسالی روبه‌رو بودیم، کشاورزان کسب درآمدی نداشتند و دست‌شان خالی است.  هوسمی با اشاره به اینکه چای تولیدی در داخل کشور بی‌کیفیت نیست، اضافه کرد: کیفیت این چای فوق‌العاده اما میزان تولید آن کم است، چرا که میزان تولید چای خشک در کشور از  حدود
۷۰ هزار تن به نزدیک ۱۰ هزار تن کاهش یافته و این میزان تولید پاسخگوی نیاز محلی نیست چه برسد به سراسر کشور.  وی افزود: نیاز کشور به چای بین ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تن است که از این میزان حدود ۱۲۰ هزار تن آن از طریق واردات تامین می‌شود ضمن اینکه مقداری از این چای به شکل قانونی  و باقی به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. هوسمی با بیان اینکه قاچاق محصولات کشاورزی به کشاورزان آسیب زیادی وارد کرده است، گفت: ظاهرا دولت قادر نیست جلوی قاچاق را بگیرد.
 واردات بی‌رویه چای، مهم‌ترین معضل چایکاران است
نبود برنامه مشخص برای احیای باغات چای، باعث کاهش تولیدات شده است. نماینده مردم رشت در مجلس گفت: واردات بی‌رویه چای و خشکسالی مهم‌ترین معضل چایکاران در گیلان است. غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، با اشاره به نابودی بخش قابل‌توجهی از باغات چای گیلان به دلیل خشکسالی اظهار کرد: علاوه بر خشکسالی، واردات چای نیز مشکل اصلی چایکاران است که همچنان ادامه داشته و معضلاتی را برای چایکاران به وجود آورده است. وی با اشاره به وضعیت کشت چای در گیلان افزود: اکنون بخش قابل‌توجهی از جنگل‌ها و باغات چای گیلان به دلیل خشکسالی در معرض نابودی بوده و این موضوع اخذ تدابیر کارآمد را می‌طلبد. وی تصریح کرد: خشکسالی مزید بر علت شده و اکنون به جای دیدن منظره سبز، شاهد مناظر زرد و قرمزی هستیم که دل هر کشاورز و طبیعت‌دوستی را به درد می‌آورد. نماینده مردم رشت در مجلس در رابطه با دلایل تغییر ذائقه مردم و راهکارهای احیای مجدد باغات چای ایرانی نیز گفت: این موضوع نیازمند اطلاع‌رسانی است، مردم باید از مضرات اسانس مطلع باشند و همین موضوع باعث می‌شود تمایل استفاده از چای وارداتی کاهش یابد، همچنین نیاز است که به باغات رسیدگی و در راستای بهبود وضعیت آنها تلاش شود.
ضرورت ممنوعیت ورود چای اسانس‌دار به کشور
رئیس سازمان چای کشورگفت: تبلیغ چای صد درصد خارجی ممنوع است. محمدولی روزبهان در نشست بررسی مسائل استان بویژه چای که با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد، گفت: وضعیت چای در کشورخوب نیست. وی با بیان اینکه ذائقه مصرف‌کنندگان تغییر کرده است، اضافه کرد: امسال یکی از اقدامات خوبی که از سوی دولت در حمایت از چایکاران انجام شد، پرداخت بموقع بهای برگ سبز بود و این امر توجه دولت به چایکاران را نشان می‌دهد. روزبهان با اشاره به اینکه بیشتر منافع چای در بخش صادرات است، ادامه داد: واردات چای باید با تولید پیوند بخورد. وی با تاکید بر اختلاط چای داخلی با چای خارجی تصریح کرد: خوشبختانه تبلیغ چای صد درصد خارجی از صداوسیما حذف شده و این امر قابل تقدیر است. روزبهان گفت: 15 هزار تن چای خشکی که چایکاران ما به‌طور میانگین تولید می‌کنند، با اختلاط چای داخلی با چای خارجی به راحتی 5000 تن آن قابل فروش خواهد شد. وی با اشاره به اینکه با پیوند تولید چای و واردات این محصول شرایط بهتر برای چای داخلی رقم خواهد خورد، توزیع چای سنواتی را در کشور ممنوع دانست و گفت: چای سنواتی یا باید کمپوست شود یا به خارج از کشور صادر شود. وی خواستار ممنوعیت ورود چای اسانس دار به کشور شد و با بیان اینکه چایکار با رسیدگی به یک هکتار باغ چای به‌طور میانگین 300 هزار تومان درآمد کسب می‌کند، خاطرنشان کرد: چنین درآمدی نشان می‌دهد که تولید چای از کم‌سودترین محصولات کشاورزی کشور است و برای حفظ آن باید چایکاران مورد حمایت جدی‌تری واقع شوند.


Page Generated in 0/0040 sec