printlogo


کد خبر: 134320تاریخ: 1393/12/6 00:00
نمایندگان از فعالیت‌های سیاسی سازمان حفاظت محیط زیست گلایه دارند
اهوازی‌ها در بیمارستان، ابتکار در جشن سیاسی
نمایندگان خواستار استعفای ابتکار هستند

حسین کرمانی: انگار نام سازمان حفاظت محیط‌زیست با حاشیه گره خورده است و هر کجا نامی از معصومه ابتکار به میان می‌آید رد پای یک فعالیت سیاسی هم به چشم می‌خورد. اقدامات حاشیه‌ای در این سازمان اصل صیانت و حفاظت از محیط‌زیست را به فرع تبدیل کرده و موج اعتراضات را از خوزستان تا بهارستان گسترش داده است. حضور ابتکار در یک مراسم سیاسی درست زمانی که مردم خوزستان نیازمند کمک‌رسانی مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست هستند به عنوان یکی از حاشیه‌های پر رنگ‌تر از متن این سازمان مطرح است که واکنش جدی بسیاری از نمایندگان را نیز به دنبال داشته است تا جایی که تقاضا برای استعفای ابتکار نیز از سوی بهارستان‌نشینان مطرح شده است.
رسیدگی به محیط‌زیست در وقت اضافه
پرداختن رئیس سازمان محیط‌زیست به کار‌های حاشیه‌ای و سیاسی و نبود تمرکز بر رفع مشکلات زیست‌محیطی کشور بویژه موضوع ریزگرد‌های استان خوزستان کار را به جایی رساند که سیدراضی نوری، نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این شیوه عملکرد گفته است: زمانی که استان خوزستان و استان سیستان و بلوچستان در محاصره ریزگرد‌ها و توفان‌های شن قرار گرفته‌اند، سیاسی‌بازی و بیان صحبت‌های غیرتخصصی به صلاح نیست، بهتر است اگر خانم ابتکار وقت اضافه‌ای دارند آن را به مردم استان خوزستان و استان‌های همجوار اختصاص دهند تا مشکلی از مشکلات این مردم مظلوم حل شود.
نارضایتی مردم از عملکرد ابتکار
این در حالی است که اختصاص ندادن زمان لازم از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست به رفع مشکلات زیست‌محیطی از جمله رفع ریزگرد‌های استان خوزستان و حضور در مراسم سیاسی صدای گلایه مردم خوزستان را نیز بلند کرده است. این موضوعی است که ناصر صالحی‌نسب، نماینده دشت‌آزادگان در مجلس شورای اسلامی نیز با تایید آن به تسنیم گفته است: اگر پای صحبت‌های مردم بنشینیم حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. من به نمایندگی از مردم دشت‌آزادگان می‌گویم که مردم بشدت از عملکرد ابتکار در این منطقه ناراضی هستند. وی که معتقد است رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست به هیچ عنوان عملکرد قابل قبولی نداشته است، بیان داشت: مدت زمانی که ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بوده نزدیک به 10 سال است و فرصت بسیاری داشت تا ایران را از لحاظ زیست‌محیطی در شرایط ثابت و نه ایده‌آل قرار دهد اما متاسفانه این فرصت و این مدت طولانی در مسیر دیگر و برای مسائلی دیگر هزینه شد و به همین دلیل امروز می‌بینیم که چه در استان خوزستان و چه در استان‌های همجوار منابع آبی از بین رفته، پوشش خاکی و گیاهی بشدت تضعیف شده و حتی میزان پراکندگی و تعداد جانوران نیز بشدت تقلیل یافته که تمام اینها نشان از انحراف در کار و پرداختن به کار‌های حاشیه‌ای است که نسبت به حفاظت از محیط‌زیست اولویت کمتری دارد.
هورالعظیم قربانی سوءمدیریت
جالب اینجاست که این نماینده مجلس با تشریح ماجرای خشک شدن تالاب هورالعظیم به عنوان نمونه‌ای از سوءمدیریت این سازمان بیان داشت: تالاب هورالعظیم یکی بزرگ‌ترین و ارزشمند‌ترین سرمایه‌های زیست‌محیطی این کشور بود که متاسفانه با سوءمدیریت مستقیم ابتکار به یک بیایان و مبدأ ریزگرد‌ها تبدیل شده است. 150هزار هکتار از این دریاچه امروز خشک است و هزاران نفر بیکار شده‌اند.
ابتکار از مردم عذرخواهی کند
صالحی‌نسبت خاطرنشان کرد: ابتکار اگر به عملکرد 10 ساله خود نگاه کند و تنها به کار‌هایی بر زمین مانده در استان خوزستان بنگرد، باید برای دفاع از شخصیت حقیقی و حقوقی خود و جهت عذرخواهی از مردم مظلوم خوزستان که در این سال‌ها نه تنها کاری برای بهبود وضعیت زندگی آنها انجام نشد، بلکه وضعیت زیست‌محیطی آنها روز به روز بدتر شد، استعفا دهد و با استعفا به افکارعمومی بگوید که من نتواسنتم و عذرخواهی کند. وی تصریح کرد: ابتکار در شورای ملی آب هم هیچ اقدام درستی نداشته، درباره نجات تالاب‌ها  تلاشی نکرده، حتی در زمانی که سد‌های غیراصولی و کارشناسی نشده در بالادست رود کرخه احداث شد وی هیچ دفاعی از فضای زیست‌محیطی نکرد که همین اقدامات نشان می‌دهد وی کارنامه بسیار بدی داشته و تنها باید برای حفظ شأن خود استعفا بدهد و از مردم عذرخواهی کند.
مردم در بیمارستان، ابتکار در جشن سیاسی
از دیگر نمایندگانی که روز گذشته نسبت به عملکرد رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست انتقاد کرد ناصر سودانی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی بود.  وی با اشاره به حضور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در نشست سیاسی یک تشکل دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف و استمرار وضعیت نابسامان در اهواز، اظهار داشت: نباید سازمان حفاظت محیط‌زیست تبدیل به سازمان حفاظت از یک جریان سیاسی شود، چرا که تنها وظیفه سازمان حفاظت محیط‌زیست، همان‌طور که از نام این سازمان پیداست، پاسداری از محیط‌زیست است. این نماینده خاطرنشان کرد: در حالی که بیمارستان‌های خوزستان مملو از دردمندانی است که به دلیل هجوم گردوغبار بستری شدند، ابتکار به فکر مقاصد سیاسی خودش است. این رفتارها تنها باعث آلوده شدن محیط‌زیست به مسائل سیاسی می‌شود.
به نام محیط‌زیست به کام سیاست
وی با بیان اینکه ما در این چند ماه شاهد بودیم بودجه این سازمان صرف برپایی همایش‌ها و نشست‌های جناحی شده است، افزود: این همایش‌ها در ظاهر در رابطه با محیط‌زیست بودند اما در اصل برای پیش‌برد مقاصد سیاسی یک جریان خاص برگزار می‌شد.
تشکیل فله‌ای NGOهای زیست‌محیطی
 همچنین رسول‌علی اشرفی‌پور، مدیرکل سابق محیط‌زیست تهران در واکنش به ارتباط دادن بودجه NGOها به معضل ریزگردها گفته است: NGOهای زیست‌محیطی در دهه ۷۰ به صورت فله‌ای شکل گرفتند و اکنون صحیح نیست در شرایط سخت اقتصادی کشور، پولی را در بودجه با این شعار پرطمطراق که آموزش محیط‌زیست از طریق NGOها شکل بگیرد، در نظر بگیریم.
 


Page Generated in 0/0039 sec