printlogo


کد خبر: 131272تاریخ: 1393/10/14 00:00
انتقاد کمیسیون عمران مجلس از افزایش 12 میلیون‌تومانی هزینه ساخت واحدهای مسکونی پردیس
افزایش جدید قیمت مسکن‌مهر تخلف است

گروه اقتصادی: با وجودی که مسؤولان وزارت راه‌وشهرسازی بر واریز 12 میلیون تومانی متقاضیان شهر پردیس به منظور تکمیل واحدهای مسکونی آنها اصرار دارند اما رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هرگونه افزایش قیمت مسکن‌مهر را تخلفی محرز می‌داند. بنا بر این گزارش ماه گذشته بود که شرکت عمران شهر جدید پردیس در ابلاغیه خود با اشاره به تامین هزینه ساخت‌وساز مسکن‌مهر از محل آورده متقاضیان و تسهیلات بانکی، اتمام پروژه و تحویل واحدها را منوط به انجام تعهدات مالی متقاضیان برشمرد و اعلام کرد ضروری است متقاضیان مسکن‌مهر تا 30 آذرماه مبلغ 120 میلیون ریال به حساب متمرکز مسکن‌مهر واریز کنند. این موضوع باعث شد تا متقاضیان مسکن‌مهر مقابل مجلس تجمع کنند تا آنجا که پای نمایندگان مجلس هم به این ماجرا باز شود و جلسه‌ای میان مسؤولان و متولیان مسکن مهر و برخی نمایندگان مجلس برگزار شد. در این باره رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه افزایش قیمت مسکن‌مهر تخلف است، گفت:‌ مجلس پیگیر این افزایش غیرقانونی خواهد بود و دولت باید در این زمینه پاسخگو باشد. سیدمهدی هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد:‌ آنچه را که در رابطه با مسکن‌مهر مجاز می‌دانم و مورد تایید و تاکید است مطالبی است که در متن قرارداد به امضا رسیده است، حالا می‌خواهد در دولت دهم یا دولت یازدهم باشد. وی تصریح کرد: هر آنچه در واقع در قرارداد گنجانده شده مورد قبول است و طبیعتا متقاضیان طرح مسکن‌مهر باید به آن تمکین کنند و بیش از ارقام قراردادها مورد قبول نیست. وی ادامه داد: مگر اینکه توافق جدیدی حاصل و خدمات بیشتری - در پروژه‌های مسکن مهر- داده شود، در غیراین‌صورت افزایش قیمت غیرقانونی است. رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: افزایش قیمت مسکن‌مهر بیش از ارقام قراردادها تخلف است و دولت باید در این زمینه پاسخگو باشد. هاشمی تصریح کرد: افزایش غیرقانونی قیمت مسکن‌مهر توسط مجلس پیگیری خواهد شد.
دولت بانی گرانی مسکن‌مهر
رئیس سابق اداره راه‌وشهرسازی استان البرز افزایش قیمت مسکن‌مهر را سیاست دولت یازدهم با تاکید شخص وزیر راه‌وشهرسازی عنوان کرد و به «وطن‌امروز» گفت: وزیر راه و شهرسازی با تعدیل قیمت مسکن‌مهر موجب شد قیمت‌ها از سوی پیمانکاران افزایش یابد. سعید صابونی تصریح کرد: اینکه برخی مدعی هستند افزایش قیمت مسکن‌مهر مربوط به مصوبه دولت قبل است کذب محض بوده و هرگونه افزایش قیمت مسکن‌مهر در دولت یازدهم صورت گرفته و می‌گیرد. وی اظهار داشت: آمارها گویای آن است که طی چند سال گذشته تولید و عرضه مسکن‌مهر با کمترین مشکل و با رضایت متقاضیان انجام می‌شد و در این زمینه هیچگونه موانع و مشکلی که داد متقاضیان را درآورد مشاهده نشده. صابونی تصریح کرد: افزایش 12 میلیون تومانی مسکن‌مهر در پردیس و اضافه شدن قیمت 100 هزار تومان به ازای هر مترمربع برای تکمیل واحدهای مسکونی مهر ناشی از تعدیل قیمت‌ها از سوی وزیر راه‌وشهرسازی است چرا که وی معتقد است باتوجه به نرخ مصالح ساختمانی، دستمزدها و... قیمت واحدهای مسکونی نیز باید متناسب با آن افزایش یابد.  این در حالی است که حسن ولی‌پور، مدیرعامل شرکت عمران پردیس افزایش 12 میلیون تومانی  قیمت مسکن‌مهر شهر پردیس را براساس بخشنامه مربوط به خدمات زیربنایی و روبنایی عنوان کرده است.
واحدهای مسکونی آماده اما بدون آب و برق
مدیرعامل شهر جدید پردیس با بیان اینکه مهلت واریز 12 میلیون تومانی مسکن‌مهر شهر پردیس با برداشتن محدویت زمانی تمدید شده است، گفت: وزارت نیرو اعلام کرده که تأمین آب و برق واحدهای مسکن‌مهر این شهر فعلاً امکانپذیر نیست. حسن ولی‌پور در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود مهلت واریز افزایش 12 میلیون تومانی مسکن‌مهر که قرار بود تا آخر آذرماه باشد تا پایان سال تمدید شده است، گفت: طی جلساتی که صورت گرفت مقرر شد واریز آن 12 میلیون تومان تمدید شود و در اصل محدودیت زمانی آن برداشته شده است. ولی‌پور در پاسخ به این سوال که آیا واگذاری‌های مسکن‌مهر سرعت می‌گیرد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 18 هزار واحد مسکونی از مرحله نازک‌کاری عبور کرده است اما وزارت نیرو به ما اعلام کرده که نمی‌توانیم آب و برق این واحدها را تأمین کنیم. وی ادامه داد: در حال حاضر منتظر وزارت نیرو هستیم تا پاسخی روشن در این باره دریافت کنیم.
سیاست‌های دولت می‌تواند به کمک مسکن بیاید
برای خارج شدن بازار مسکن از رکود و بازگشت شرایط با ثبات در این حوزه دولت باید سیاست‌های بلند‌مدت مناسبی از قبیل پرداخت وام را در نظر گیرد. کیوان شادمان، کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ تاثیر نوسانات قیمت ارز و تاثیر آن در بازار مسکن اظهار کرد: بازار مسکن به‌طور معمول با نوسانات قیمت ارز میزانی از تاثیر‌پذیری را تجربه می‌کند. وی افزود: یکی از دلایل اصلی آن تغییرات قیمت مصالح ساختمانی است که با نوسانات قیمت ارز قیمت مصالح ساختمانی بالا و پایین می‌شود. این کارشناس مسکن با بیان اینکه بعد از افزایش قیمت ارز در یک فاصله 3 تا 4 ماهه قیمت خانه هم افزایش می‌یابد، گفت: طی 2 سال اخیر بازار مسکن با رکود روبه‌رو بوده که در عین حال این رکود تورمی هم بوده است. شادمان در ادامه خاطرنشان کرد: برای سازنده‌ها هزینه ساخت بالاتر رفته و باتوجه به اینکه شهرداری‌ها هم عوارض ساخت‌وساز را بالاتر برده‌اند، مجموعه عوامل باعث شده قیمت ساخت برای سازنده‌ها بالاتر رود. وی با اشاره به اینکه وقتی قیمت‌ها بالا می‌رود در شرایطی که بازار در حال رکود تورمی است، مردم در این حالت گاهی نگران این می‌شوند که قیمت‌ها یکباره افزایش یابد، افزود: همین امر باعث می‌شود در یک بازه زمانی بازار از رکود خارج شود. این کارشناس مسکن تاکید کرد: برای بازگشت شرایط با ثبات در این حوزه دولت باید سیاست‌های بلند‌مدت مناسبی از قبیل پرداخت وام را در نظر گیرد. شادمان در ادامه درباره‌ وضعیت بازار مسکن طی ماه‌های آتی اظهار کرد: در مقطع پایانی سال تا حدودی رونق به بازار مسکن بازمی‌گردد ولی این در حالی است که این رونق پایدار نخواهد بود. وی خاطرنشان کرد: بازار مسکن وابستگی‌هایی به مسائل سیاسی کشور دارد که در این حوزه بسیار تاثیر‌گذار است.
 

مصوبه تسهیلات بافت فرسوده اجرایی نشده، آب رفت
در حالی مدتی پیش شیوه‌نامه اجرایی وام بافت فرسوده تدوین شد که رونمایی از تصمیم جدید دولت، ۳۵ هزار خانواده متقاضی تسهیلات بافت فرسوده را با بهت و شگفت‌زدگی مواجه کرد. به گزارش تسنیم، مدتی پیش شیوه‌نامه اجرایی وام بافت فرسوده در حالی تدوین شد که رونمایی از تصمیم جدید دولت، 35 هزار خانواده متقاضی تسهیلات بافت فرسوده را با بهت و شگفت‌زدگی مواجه کرد، چراکه قرار بود آنها هم مشمول وام 50 میلیونی شوند اما طبق نظر جدید دولت، به آنها وام 30میلیون تومانی تعلق می‌گیرد. این اقدام بحث‌برانگیز در حالی اتفاق افتاد که اگر این یک‌ونیم سال تأخیر باعث نشود دولت خود را موظف به پرداخت جریمه دیرکرد به این متقاضیان بداند، حداقل نباید میزان تسهیلات آنها را 20 میلیون تومان نیز کاهش می‌داد، چرا که این خانواده‌ها در این مدت خسارات مالی فراوانی دیده‌اند و به‌اصطلاح، چوب اجرای مصوبه دولت را خورده‌اند. در گذشته وام 30 میلیون تومانی درصد خوبی از هزینه‌های ساخت را پوشش می‌داد اما حالا بعد از گذشت 18 ماه، سیر صعودی هزینه‌های ساخت در حالی ادامه دارد که به عقیده کارشناسان تسهیلات 50 میلیونی هم جوابگوی افزایش هزینه‌های اتفاق افتاده در این مدت نیست. برای این منظور می‌توان این مابه‌التفاوت را با تقریب خوبی نشان داد. هر سال سازمان نظام مهندسی به‌عنوان تخصصی‌ترین نهاد مرتبط با مهندسی ساختمان، هزینه ساخت را با دقت بالایی برای طبقات مختلف و ساختمان‌سازی متعارف در سطح شهرها، برآورد و به مهندسان ارائه می‌کند.


Page Generated in 0/0041 sec