printlogo


کد خبر: 228118تاریخ: 1399/9/26 00:00
آغاز پویش «قهرمان من»؛ یک اتفاق خوب و امیدوارکننده برای معرفی شهید قاسم سلیمانی به نسل‌های آینده
فرهنگسازی قهرمان

گروه فرهنگ و هنر: نشست خبری و افتتاحیه پویش ملی «قهرمان من» با محوریت شهید سردار حاج‌قاسم سلیمانی دیروز با حضور محمد یقینی دبیر پویش، حجت‌الاسلام علیرضا سبحانی‌نسب مدیر انتشارات جمال، سیدابراهیم علایی تولیدکننده بازی دلاور و خانواده شهید مدافع حرم اصغر پاشاپور در مجتمع فرهنگی سرچشمه برگزار شد. 
 
پویشی برای ترویج گفتمان قهرمان ملی در جامعه
محمد یقینی، دبیر پویش در این نشست با تاکید بر اینکه پویش «قهرمان من» به مناسبت نخستین سالگرد شهادت حاج‌قاسم سلیمانی برگزار می‌شود، گفت: در این پویش که با اهداف معرفی ویترینی کامل از محصولات فرهنگی تولید شده تا امروز با موضوع حاج‌قاسم سلیمانی، کمک به تولیدکنندگان این محصولات که در شرایط کرونایی آسیب دیده‌اند و ترویج گفتمان قهرمان ملی در جامعه دنبال شده، قرار است محصولات فرهنگی کودک و نوجوان متناسب با طرح این شهید جمع‌آوری و توزیع شود. 
وی افزود: خوشبختانه در کشور قهرمانان زیادی داریم و حتی منابع خوبی هم برای معرفی قهرمانان به کودکان که قشر اثرپذیر جامعه محسوب می‌شوند، وجود دارد؛ با این حال در تبدیل این قهرمانان به یک کاراکتر که پیوست فرهنگی داشته باشد، ضعف‌های زیادی داریم و این پویش در نظر دارد به معرفی قهرمانان به این قشر کمک کند. امروز گردش مالی کاراکترهای فرهنگی در دنیا 2 هزار و 250 میلیارد دلار است و حتی در کشورهای پیشرفته این حوزه 5 تا 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود اما با وجود گردش 35هزار میلیارد تومانی این حوزه در کشور، باید گفت نیم درصد از محصولات این حوزه محتوای بومی دارد و مابقی مربوط به کاراکترهای خارجی است. 
 
* تولید 500 محصول فرهنگی با کاراکتر شهید سلیمانی در کشور
دبیر پویش ملی «قهرمان من» با تاکید بر اینکه 10 کاراکتر محبوب فرهنگی در میان کودکان و نوجوانان خارجی است، بیان داشت: با توجه به اینکه شهید قاسم سلیمانی جزو قهرمانان شناخته‌شده جامعه است، می‌توانیم این کاراکتر را به 10 تا 15 کاراکتر اول کشور تبدیل کنیم. همچنین این پویش 5 محصول فرهنگی کتاب، نوشت‌افزار، اسباب بازی، پوشاک و هدیه (گیفت) را شامل می‌شود. 
یقینی در ادامه گفت: امروز 150 تولیدکننده در حوزه تولید کاراکتر حاج‌قاسم سلیمانی فعالیت کرده و 500 محصول هم در بازار وجود دارد اما در نظر داریم تا این میزان را به 250 و حتی 300 تولیدکننده و تعداد محصولات را نیز هم به 2 برابر افزایش دهیم، علاوه بر آن در حال حاضر 5 فروشگاه آنلاین و 30 فروشگاه فیزیکی نیز اقدام به فروش این محصولات می‌کنند که طبیعتا با شروع به کار این پویش تعداد این فروشگاه‌ها نیز افزایش خواهد یافت. 
 
* تلاش برای جلوگیری از تحریف شخصیت شهید سلیمانی
در ادامه حجت‌الاسلام سبحانی‌نسب، مدیر انتشارات جمال با تاکید بر اینکه نخستین سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا باید به معرفی شخصیت‌هایی مانند سردار قاسم سلیمانی بپردازیم، گفت: کافی است در اینترنت نام این شهید را جست‌وجو کنید، می‌بینید ویکی پدیا به عنوان نخستین سایت درباره این شهید، نوشته است که سردار سلیمانی تروریست بوده و حتی از واژه مرگ برای شهادت او استفاده کرده است، علاوه بر آن این سایت می‌نویسد که مردم ایران و عراق از مرگ سلیمانی خوشحال شده‌اند! این مهم نشان می‌دهد که هنوز به نخستین سالگرد شهادت حاج‌قاسم سلیمانی نرسیده‌ایم، با تحریف بزرگ پیرامون این شخصیت مواجه هستیم، از طرف دیگر در داخل هم عده‌ای در حال تحریف شخصیت قاسم سلیمانی هستند و حتما اگر کمی صبر کنیم، انحرافات و تحریف این وقایع را از زبان داخلی‌ها هم خواهیم شنید. 
او اظهار داشت: قطعا اگر به تاریخ نپردازیم، نه تنها دشمن بلکه برخی از هموطنان نیز از زاویه خودشان ماجرای شهادت قاسم سلیمانی را یا به سمت خود کشیده یا آن را طرد می‌کنند و در نهایت باعث تحریف تاریخی و مصادره این شخصیت به نفع منافع سیاسی خواهد شد، از این رو باید تلاش کنیم تا این اتفاق نیفتد و این مهم نیز یک دین ماندگار است که در طول تاریخ ادامه خواهد داشت. نگاه کنید وقتی یک افسانه‌ای مانند رستم خلق می‌شود، سرداران ادبی ما برای حفظ، نوآوری و بازنویسی آن تلاش می‌کنند و حالا که قهرمانان واقعی‌ای داریم که دنیا را متحول کرده‌اند، باید آن را حفظ کرده و به جامعه بشناسانیم. 
 
* اهمیت زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت
مدیر انتشارات جمال با بیان اینکه شهید قاسم سلیمانی در طول زندگی‌اش همانند یک شهید زندگی کرده است، بیان داشت: قطعا ترویج شخصیت این شهید، زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت است، علاوه بر آن جامعیتی که در این شهید وجود داشت در کمتر کسی سراغ داریم. به عبارت دیگر این شهید شخصیتی جامع داشته که باید به این جامعیت پرداخته شود، در حالی که گاه ادیبی داشته‌ایم که در زندگی شخصی خود مشکلاتی داشته یا فیلسوفی که در برخی گرایش‌ها با مشکل روبه‌رو بوده است اما سلیمانی و دیگر شهدا را می‌توان به عنوان یک الگوی کامل به جامعه معرفی کرد و طبیعتا اگر خودمان چنین کاری را انجام ندهیم، دیگران با تحریف واقعیت این کار را خواهند کرد. حجت‌الاسلام سبحانی‌نسب با تاکید بر اینکه قطعا جامعه نیازمند معرفی الگو است، اظهار داشت: رسانه ملی با خرید سریال‌هایی از کشورهایی مانند کره تلاش می‌کند تا الگوهای ساختگی این کشور را به مردم نشان دهد، در حالی که خودمان الگوهای واقعی داریم؛ چرا نباید آنها را به جامعه نشان داد؟ الگوهایی که با معرفی‌شان می‌توان کاری کرد تا کودکان و نوجوانان پیرو و ادامه‌دهنده راه آنها باشند. باید کاری کنیم که سردار دل‌ها، سردار دل‌ها بماند؛ قاسم سلیمانی الگوی بشریت برای طول تاریخ خواهد بود، به همین دلیل باید کاری کنیم که زوایای مختلف این الگو را در وهله اول شناخته و بعد به جامعه بشناسانیم. 
 
* ترجمه بازی دلاور برای توزیع در کشورهای عراق و سوریه
در بخش پایانی نشست ابراهیم علایی، تولیدکننده بازی دلاور با تاکید بر اینکه اگر افسانه‌ای مانند رستم ماندگار شد، به دلیل این است که ادیب بزرگی مانند فردوسی پشت آن قرار داشت، گفت: آثاری که به دنیا می‌آیند، مانند فرزندان انسانند، یعنی برخی از آثار در همان بدو تولد، می‌میرند و ماندگار نیستند اما در مقابل هم آثاری هستند که از ابتدا دارای نبوغ بوده و ماندگار می‌شوند، از این رو معتقدم اگر می‌خواهیم اثری را برای فردی بسیار قدرتمند مانند شهید سلیمانی تولید کنیم، باید تفکر بسیار قدرتمند و حساب‌شده در آن وجود داشته باشد. 
وی افزود: قطعا اگر تولید برای کاری علمی و قدرتمند نباشد، اصلا ارزش انجام دادن ندارد، چرا که بد تبلیغ کردن بهترین راه برای نابود کردن اسطوره‌ها محسوب می‌شود اما اگر این کار علمی و دقیق دنبال شود، حتما ماندگار خواهد شد، از سوی دیگر تجاری‌سازی هر کاری تنها زمانی نتیجه می‌دهد که به صورت علمی دنبال شده باشد. تولیدکننده بازی دلاور تصریح کرد: این یک بازی کارتی است که با 1800 ساعت نفر کار تولید شده و افراد می‌توانند در گروه‌های 2 تا 15 نفره در آن بازی کنند، همچنین امکان انجام 15 بازی مختلف از طریق بازی دلاور وجود دارد. خوشبختانه امروز این بازی در حال ترجمه شدن برای کشورهایی است که سردار قاسم سلیمانی در آنها شناخته شده است. این بازی با شهدای شاخص دیگر در عراق و سوریه و شهید زنده زکزاکی و ابومهدی المهندس تولید خواهد شد، با این حال باید به این مساله اشاره کنم که بحث صادرات این بازی به کشور لبنان در حال انجام است. در پایان این مراسم پسر شهید مدافع حرم پاشاپور به ذکر خاطراتی از این شهید پرداخت و در انتها نیز از پوستر پویش «قهرمان من» با حضور خانواده این شهید و مسؤولان برگزاری پویش رونمایی شد.

Page Generated in 0/0036 sec