اخبار
حجم تجارت خارجی کشور به 6/19 میلیارد دلار رسید
سخنگوی گمرک گفت: حجم تجارت خارجی ایران در 4 ماه اول امسال به 19 میلیارد و 635 میلیون دلار رسید که از این میزان 8 میلیارد و713 میلیون دلار سهم صادرات و 10 میلیارد و 922 میلیون دلار سهم واردات است.  سید‌روح‌الله لطیفی اظهار داشت: در 4 ماهه نخست سال 1399 میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی، بالغ بر 30 میلیون و 285 هزار تن و به ارزش 8 میلیارد و 713 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته حدود 40 درصد کاهش در ارزش دلاری داشته است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با بیش از 24 درصد کاهش به رقم 10 میلیارد و 922 میلیون دلار و به وزن 11 میلیون و 793 هزار تن رسیده است. 
***
پرداخت 80 درصد پول خرید تضمینی گندم به کشاورزان
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نزدیک به 7 میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام شده است که این عدد نسبت به میزان خرید تضمینی گندم پارسال 8 درصد بیشتر است. حسین مدرس‌خیابانی افزود: گندمی که امسال از کشاورزان خریدیم، ۵۸ درصد نسبت به پارسال گران‌تر است، زیرا نرخ خرید تضمینی گندم بالاتر رفت. خیابانی تصریح کرد: همه کشاورزانی که گندم‌شان را به دولت داده‌اند تا ۲۳ تیرماه، تقریبا ۸۰ درصد پول‌شان پرداخت شده است. وی با اشاره به اینکه احتمالا امسال هم افزایش خرید تضمینی گندم نسبت به پارسال داریم، افزود: امسال برای خرید تضمینی حدود ۹ تا ۱۰ میلیون تن گندم برنامه‌ریزی شده است. همچنین در زمینه تامین گندم مصرفی کشور خودکفا خواهیم شد. 
***
ورود ۷۰ هزار میلیارد تومان به بورس از ابتدای امسال
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از ابتدای سال تاکنون ورودی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است. فرهاد دژپسند با اشاره به بند ۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، از فعال شدن بازار سرمایه به عنوان یکی از مؤلفه‌های تحقق این سیاست‌ها نام برد و اظهار داشت: تعداد کدهای سهامداری در بازار سرمایه تا پایان خرداد‌ماه ۱۵ میلیون و ۲۵۱ هزار کد و با احتساب سهام عدالت به ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کد رسیده است. وی ارزش معاملات بورس در ۴ ماهه اول سال را نسبت به سال ۹۸، معادل ۱۴۵ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۶۲۵ درصد اعلام کرد. دژپسند عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس در ۴ ماه اول سال را معادل ۱۳۷ میلیارد ریال و نزدیک به 5/2 برابر کل سال ۹۸ اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال تاکنون ورودی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در تلاش هستیم این سرمایه ورودی را حفظ کرده و به بازار اولیه و نهایتا به حوزه تولید و توسعه سرمایه‌گذاری سوق دهیم. 
***
پیگیری اختصاص سهام عدالت به تمام ثبت‌نام‌شدگان
رئیس اتاق تعاون ایران درباره اینکه حدود ۲‌‌ میلیون سهامدار عدالت با داشتن کارت پرس‌شده سهام عدالت در سامانه سهام عدالت به عنوان سهامدار شناخته نمی‌شوند، اظهار داشت: بین 8/1 تا ۲ میلیون نفر دارای کارت سهام عدالت هستند و به نظر ما اینها صاحب حق هستند. مجلس شورای اسلامی هم از طریق کمیسیون اقتصادی پیگیری می‌کند تا استیفای حقوق این افراد صورت گیرد اما واقعیت این است که برخی مدیران سازمان خصوصی‌سازی معتقدند بنگاه‌های آماده برای واگذاری به افراد جدید وجود ندارد و فقط به اندازه تعداد سهامداران موجود، سهام وجود دارد، در حالی که ما چنین اعتقادی نداریم، زیرا برخی بنگاه‌ها از شمول سهام عدالت خارج شد و به مالکیت دولت برگشت، بنابراین نمایندگان مجلس دنبال این هستند سهام عدالت به تمام ثبت‌نام‌شدگان و دارندگان کارت اختصاص یابد. به گزارش مهر، بهمن عبداللهی درباره شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت گفت: در سبد سهام عدالت ابتدا ۶۰ شرکت وجود داشت که بعدا ۱۱ شرکت آن خارج شد، در حال حاضر ۴۹ شرکت مانده‌اند که ۳۶ شرکت آن بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی است و به نظر من از محل سهام موجود ۱۱ شرکت برگشت خورده به دولت می‌توان سهام عدالت سایر متقاضیان و ۲ میلیون نفر دارای کارت سهام عدالت را پرداخت کرد، زیرا آنها با داشتن کارت سهام عدالت صاحب حق هستند.