از سوی نخست‌وزیر عراق اعلام شد
زمان انتخابات زودهنگام عراق
مصطفی الکاظمی: به طرف آمریکایی گفتیم به حضور نظامی شما نیازی نداریم
گروه بین‌الملل: اعلام انتخابات زودهنگام در عراق دیروز به مهم‌ترین خبر این کشور تبدیل شد. این خبر از این جهت اهمیت دارد که از ابتدا قرار بود دولت فعلی عراق صرفا هموار‌کننده مسیر انتخابات زودهنگام در عراق باشد. ابتدا بحث بر سر این بود که انتخابات عراق طی 6-5 ماه آینده برگزار شود اما در زمان عبدالمهدی هم این بحث مطرح شد که امکان برگزاری انتخابات زودهنگام در زودتر از یک سال وجود ندارد. در همین ارتباط نخست‌وزیر عراق در سخنانی به مناسبت عیدقربان گفت: ششم ژوئن 2021 زمان برگزاری انتخابات زودهنگام است. این تاریخ با استقبال گسترده محافل داخلی عراق مواجه شده است. مصطفی الکاظمی همچنین اعلام کرد: ما به طرف آمریکایی گفتیم به حضور نظامی شما نیازی نداریم و تنها در آموزش و اقتصاد بر ارتباط با شما تمرکز می‌کنیم. الکاظمی در ادامه درباره حضور نظامیان تروریست آمریکا در عراق گفت: به طرف آمریکایی گفتیم عراق نیازی به حضور نظامی کشورتان ندارد. به اندازه نیازمان به همکاری در زمینه‌‌های اقتصاد، آموزش، فرهنگ، بهداشت، همکاری امنیتی، مجهز کردن نیروها به تسلیحات، آموزش نیروهای عراقی و همچنین همکاری با ائتلاف بین‌المللی با آمریکا تعامل می‌کنیم. الکاظمی در ادامه افزود: اختلافاتی در داخل عراق و خارج از مرزهای آن وجود دارد که بشدت امنیت کشور را به خطر می‌اندازد. وی تصریح کرد: سعی می‌کنیم بزودی برنامه اصلاحات خود در راستای بهبود اوضاع اقتصادی و صنعتی کشور را به منظور احیای هر چه سریع‌تر اقتصاد عراق ارائه کنیم. بدون شک مشکلات بدون بازگشت دوباره تمامیت ارضی و حاکمیت عراق حل نخواهد شد. ‎الکاظمی گفت: با تمام توان‌مان در تلاشیم مجرمان و مقصران حاضر در تظاهرات اخیر در عراق را به دست دادگاه و قانون بسپاریم و حق و حقوق قربانیان را بازستانیم. در این راستا از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم. وی در پایان از حمایت خود و دولت عراق از تمام احزاب رقیب در انتخابات خبر داد. 
 
* استقبال جریان‌های سیاسی عراق از انتخابات زودهنگام
اعلام ژوئن سال آینده میلادی به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام با استقبال گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های مختلف عراقی مواجه شد. در همین ارتباط سید‌عمار حکیم دیروز در بیانیه‌ای این اقدام را اقدامی موفق برشمرد. حکیم نهادهای قانونگذار را به یاری دولت و تکمیل تصویب قانون انتخابات به منظور تضمین برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه برخاسته از اراده ملت و به دور از هر گونه فشار و سیاسی‌کاری فراخواند. 
در همین ارتباط نعیم العبودی، سخنگوی فراکسیون الصادقون وابسته به عصائب اهل‌الحق عراق هم گفت: برگزاری انتخابات زودهنگام گام مثبتی تلقی می‌شود که با آن وزن واقعی احزاب و فراکسیون‌ها مشخص می‌شود اما باید تا پیش از برگزاری انتخابات، مسأله فراکسیون اکثریت برای همیشه حل‌و‌فصل شود. 
محمد الغبان، رئیس فراکسیون الفتح در پارلمان عراق نیز گفت: ائتلاف فتح موافق برگزاری انتخابات زودهنگام است و این مسأله جزو اولویت‌های دولت فعلی به شمار می‌رود و الفتح نیز در کنار دیگر فراکسیون‌ها در راستای تکمیل قانون انتخابات و دادگاه فدرال جهت آماده‌سازی زمینه انتخابات زودهنگام در موعد مقرر خود تلاش می‌کند. ائتلاف‌ النصر به ریاست حیدر ‌العبادی نیز از اعلام زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق از سوی نخست‌وزیر این کشور استقبال کرد. محمد‌ الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق هم دیروز در واکنش به سخنرانی تلویزیونی مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور و تعیین زمان برگزاری انتخابات، در توئیتی نوشت: انتخابات زودهنگام باید طبق ماده ۶۴ قانون اساسی و زودتر از موعد تعیین شده برگزار شود. وی همچنین نوشت: ما از رئیس‌جمهور، پارلمان، نخست‌وزیر و گروه‌های سیاسی می‌خواهیم جلسه فوق‌العاده برگزار کنند.