شیوه مواجهه دولت با پزشکان صدای جامعه پزشکی را درآورد
چالش بر سر نحوه برخورد با جامعه پزشکی

گروه اجتماعی: دبیر مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران، از نحوه برخورد دولت یازدهم با جامعه پزشکی گلایه کرد و به منتقدان جامعه پزشکی توصیه کرد با پزشکان درنیفتند و ناشیانه برخورد نکنند.
به گزارش «وطن امروز» علی نوبخت، دبیر مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران در نشست مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران بیان داشت: اگر در جامعه پزشکی ناهنجاری وجود دارد، خود جامعه پزشکی می‌تواند از درون پالایش کند. هر انجمن پزشکی می‌تواند، بر پزشکان خود نظارت کند و رعایت اخلاق و حقوق را نهادینه کند.
وی ادامه داد:  تفاهمنامه‌ای بین مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران و سازمان نظام پزشکی امضا می‌شود و زالی به‌عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی بخشی از اختیارات این سازمان را برای نظارت بر جامعه پزشکی به  ایرج فاضل که فرد مورد وثوق جامعه پزشکی و رئیس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران است واگذار می‌کند تا خود جامعه پزشکی و انجمن‌ها از درون مشکلات و ناهنجاری‌ها را برطرف کنند و نشان دهند نیازی به قیم ندارند.
با پزشکان ناشیانه برخورد نکنید
دبیر مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران خاطرنشان کرد: بنابراین اعلام می‌کنیم با جامعه پزشکی ناشیانه برخورد نکنید اما متاسفانه نجواهایی می‌شنویم که احساس خطر می‌کنیم.
نوبخت افزود: چنین برخوردی با پزشکان حتی در دولت‌های گذشته نیز نبود چه برسد به این دولت که دولت تدبیر و امید است، این درست نیست که خدای نکرده به جامعه پزشکی توهین شود و بگویند اختیارتان را می‌گیریم. شما این قدرت را از کجا آورده‌اید که اختیار قانونی را بگیرید.
شروع نظارت انجمن از امروز
دبیر مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران اظهار داشت: ما با تفاهمنامه‌ای که با سازمان نظام پزشکی امضا می‌کنیم نشان می‌دهیم خودمان می‌توانیم نظارت کنیم و از روز شنبه نظارت‌های انجمن‌ها بر کار پزشکان شروع می‌شود. مقامات دولتی هم بدانند، نهاد صنفی پزشکان توهین را تحمل نمی‌کند. اختیارات را مجلس با تصویب قانون داده است و دولت نمی‌تواند پس بگیرد.
وی ادامه داد: یک نماینده مجلس هم آمده است و از برخورد با پزشکان صحبت کرده است؛ چطور این نماینده مجلس به جای کل مجلس صحبت می‌کند؟ این حرف‌ها برای جامعه پزشکی سنگین است، ما تحمل نمی‌کنیم و  به هیات رئیسه مجلس درباره این نماینده تذکر می‌دهیم، چرا یک نهاد مدنی را تهدید می‌کنند.
شاخ به شاخ نشوید!
دبیر مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران یادآور شد: ما دست همکاری خود را به سمت حاکمیت دراز کردیم و آنها هم لطف کردند و نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در این جلسه اعلام کرد از ظرفیت سازمان نظام پزشکی به‌عنوان اتاق فکر این سازمان استفاده می‌شود و گفت از تفکرات و ایده‌های اندیشمندان جامعه پزشکی استفاده می‌کنند.
وی تأکید کرد: جامعه پزشکی یک جامعه فرهیخته است و خودش می‌تواند این حرفه را از ناهنجاری‌ها پالایش  کند، نیازی به قیم ندارد، اجازه دهید شاخ  به شاخ نشویم، اهانت نکنید اگرنه می‌دانیم چه کار کنیم.
 

انتقاد از شکاف طبقاتی به دنبال اجرای طرح تحول
وقتی یک معلم و یک پرستار ماهی یک تا 5/1 میلیون تومان حقوق می‌گیرد، چرا یک پزشک باید ماهی 100 میلیون یا در بازار آزاد تا ماهی یک‌میلیارد تومان درآمد داشته باشد، قرار نبود شکاف طبقاتی زیاد شود. مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در حاشیه محفل انس تیم‌های اضطراری دوران دفاع‌مقدس و بسیج جامعه پزشکی بیان داشت: در طرح تحول سلامت قرار نبود به جایی برسیم که یک پزشک ماهی 100 میلیون تومان یا در بازار آزاد تا ماهی یک‌میلیارد تومان درآمد داشته باشد در حالی که یک معلم یا یک پرستار باید باید با ماهی یک‌میلیون یا 5/1 میلیون تومان زندگی کند. مگر می‌شود با ماهی یک‌میلیون تومان زندگی کرد. وزیر اسبق بهداشت اظهار داشت: قرار بود بهداشت همگانی و پوشش بیمه مناسب همگانی داشته باشیم اما متأسفانه دنیا ما را به خودش مشغول کرده است به همین خاطر نتوانستیم به عدالتی که به دنبالش بودیم دست پیدا کنیم. وی افزود: راه‌حل این مشکلات این است که از شعار دادن دست برداریم و برای مردم کار کنیم، به جای اینکه دنبال پول و پست و مقام باشیم. باید مثل مردم و برای مردم کار کنیم و به فکر فقرا و محرومان باشیم، آن وقت می‌توانیم به اهداف و آرمان‌های انقلاب دست پیدا کنیم، در غیر این صورت بقیه کارها حرف است.