معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا عنوان کرد
رایج‌ترین شگردهای کلاهبرداران در ایران

گروه اجتماعی: معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با تشریح وقوع و کشف جرائم جعل و کلاهبرداری در کشور، از رایج‌ترین شیوه و شگرد کلاهبرداران پرده برداشت و از کلاهبرداری در قالب تماس‌های تلفنی، ارسال پیامک درباره برنده شدن در قرعه‌کشی‌ها، پرونده‌های لیزینگ، فروش مال غیر، انجام امور قضایی، بازرگانی و تجاری در صدر فهرست رایج‌ترین جرائم جعل و کلاهبرداری خبر داد.
رشد کلاهبرداری در 6ماهه اول سال
سرهنگ فریدون رهبریان با تشریح وقوع و کشف جرائم جعل و کلاهبرداری در کشور، گفت: در 6 ماهه اول سال جاری درصد کمی، وقوع کلاهبرداری نسبت به سال گذشته در کشور افزایش داشته است که با تلاش کارکنان و کارآگاهان پلیس آگاهی به همان نسبت نیز افزایش کشف داشته‌ایم. وی با تاکید بر اینکه جرائم جعل و کلاهبرداری قابل کنترل است، افزود: در همین مدت میزان وقوع و کشف جرائم جعل در کشور یک رشد پایاپای را نشان می‌دهد. رهبریان با تشریح آخرین ترفندهای کلاهبرداران و جاعلان، خاطرنشان کرد: کلاهبرداری در قالب تماس‌های تلفنی، ارسال پیامک درباره برنده شدن در قرعه‌کشی‌ها، پرونده‌های لیزینگ، فروش مال غیر، انجام امور قضایی، بازرگانی و تجاری در صدر فهرست رایج‌ترین جرائم جعل و کلاهبرداری قرار دارند.
15هزار شاکی برای یک پرونده
وی در ادامه به جزئیات یکی از پرونده‌های کلاهبرداری اشاره کرد و یادآور شد: در پرونده‌ای تحت عنوان تولید کودهای ارگانیک (ورمی کمپوست) پس از کشف، تحقیقات پلیس آگاهی مشخص کرد این پرونده در 12 استان کشور از جمله تهران، البرز و مازندران حدود 15 هزار شاکی دارد.
 پیامک، دام کلاهبرداران
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا یکی از شایع‌ترین کلاهبرداری‌ها در سال‌های گذشته را کلاهبرداری از طریق تماس تلفنی و پیامکی و کشیدن افراد پای دستگاه‌های خودپرداز عنوان کرد و افزود: مجرمان که از بی‌اطلاعی و سهل‌انگاری قربانیان سوءاستفاده می‌کنند به بهانه‌های گوناگون نظیر برنده شدن در قرعه‌کشی یا عناوین آموزشی، فرهنگی یا نظامی یا در جریان معاملات به صورت تلفنی از آنها می‌خواهند شماره کارتی را برای پرداخت وجه کالا یا خدمات در اختیارشان بگذارند. آنها پس از دریافت شماره کارت، فرد را با ادعای اختلال در عملکرد حساب به پای دستگاه خودپرداز می‌کشانند. وی در این باره ادامه داد: در این مرحله کلاهبرداران از قربانی می‌خواهند گزینه انگلیسی دستگاه خودپرداز را انتخاب کند و سپس طوری فرد را راهنمایی می‌کنند که مبلغ مدنظرشان از کارت بانکی قربانی کسر شده و به حساب کارت فرد کلاهبردار واریز شود. رهبریان هشدار داد مردم مراقب باشند برای انتقال پول به حساب بانکی آنها، هیچ نیازی به حضور در پای دستگاه‌های خودپرداز نیست.
 همیشه پای زیبایی در میان است
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، همچنین کلاهبرداری از طریق تبلیغ و فروش داروهای زیبایی، تناسب اندام، چربی‌سوز و لوازم آرایشی را نیز رایج دانست و یادآور شد: در این نوع کلاهبرداری‌ها، به طور معمول داروها و موادی را ارسال می‌کنند که مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را ندارند و به سلامت فرد آسیب جدی وارد می‌کند.
 جعل اسناد در صدر آمار
رهبریان با بیان اینکه در بین جرائم جعل، جعل اسناد مالکیت بیشترین آمار را داشته است، خاطرنشان کرد: هموطنان در هنگام انجام معاملات ملکی، از هویت کامل و صحیح فرد مقابل اطمینان حاصل کنند و در هنگام خرید و اجاره محل سکونت یا دفتر کار از مالک بودن طرف مقابل مطمئن شده و به صرف وجود سند اکتفا نکنند و استعلام لازم را از مبادی مربوط به عمل آورده و از معتبر بودن بنگاه معاملاتی اطمینان پیدا کرده و در انجام معاملات کد رهگیری دریافت و آن را در سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور کنترل کنند و هنگام پیش‌خرید ملک  بررسی لازم را به عمل آورند. معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا درباره خرید خودرو از شرکت‌های لیزینگ اظهار داشت: شهروندان باید از قانونی بودن فعالیت و درستی عملکرد شرکت مطمئن شوند و این شرکت‌ها باید مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند و عنوان دفاتر فروش اقساطی خودرو به هیچ عنوان رسمی و معتبر و دارای مجوز نیست. به گفته رهبریان، درج آگهی و تکرار آن در روزنامه‌های کشور دلیل موجهی مبنی بر پرداخت پول به این شرکت‌ها قبل از تحقیق کامل نیست و همچنین داشتن دفتری با مبلمان و وسایل گرانقیمت نباید موجب گمراهی شهروندان شود.
کاهش رونق کسب و کار رمالان
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری از کساد شدن بازار رمالان و فالگیران خبر داد و افزود: خوشبختانه هوشیاری و آگاهی مردم و تمهیدات پلیس موجب شد جرائم مربوط به رمالی و فالگیری سهم بسیار پایینی را در جرائم کلاهبرداری داشته باشد. رهبریان به بهره سودجویان از مدارک مفقودی مردم اشاره کرد و بیان داشت: بعضی اوقات جاعلان و کلاهبرداران از شناسنامه‌ها یا دیگر مدارک مفقودی مردم برای مقاصد سوء خود استفاده می‌کنند. پس باید مراقب باشید که اصل یا حتی کپی اسناد و مدارک شما مانند شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت زمین، مغازه و منزل، جواز کسب و ساختمان، مدارک تحصیلی و... در اختیار افراد ناشناس و غیرمطمئن قرار نگیرد و به محض فقدان یا سرقت چک و سایر مدارک رسمی و هویتی که امکان جعل و سوءاستفاده از آنها وجود دارد در اسرع وقت مراجع قضایی و انتظامی را مطلع و تشکیل پرونده دهید و مدارک مربوط به اقدامات قضایی خود را جمع‌آوری کنید.
حال وخیم شرکت‌های هرمی
وی همچنین درباره مبارزه با شرکت‌های هرمی در کشور نیز تصریح کرد: در سال‌های گذشته با تلاش‌های پلیس آگاهی ناجا وقوع اینگونه جرائم بشدت کاهش یافته و تحت کنترل پلیس است اما چنانچه اشخاصی قصد تاسیس شرکت‌های بازاریابی سالم را دارند باید از کمیته نظارت بر نحوه صدور و مجوز بازاریابی شبکه‌ای مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجوزهای لازم را برای شروع فعالیت شرکت بازاریابی جدیدالتاسیس پس از انطباق عملیات با ضوابط دستورالعمل‌های مربوط دریافت کنند، در غیر این صورت با آنها برابر مقررات برخورد خواهد شد.