printlogo


کد خبر: 920تاریخ: 1392/12/7 00:00
رهبر انقلاب در جلسه‌ای با حضور سران 3 قوه تأکید کردند
اجرای انقلابی اقتصاد مقاومتی

گروه سیاسی: در پی ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز گذشته در جلسه‌ای با حضور سران قوا، چگونگی راه‌های اجرا و تحقق این سیاست‌ها را مورد بررسی قرار دادند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای این جلسه، از اهتمام ویژه رؤسای قوا در صدور دستور‌العمل‌های اجرایی برای پیگیری و تدوین هر چه سریع‌تر نقشه راه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، قدردانی کردند و گفتند: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست‌هایی جامع و فراگیر است که باید در اجرا نیز با همین جامعیت و فراگیری، تحقق یابد.   ایشان مسائل اقتصادی و مشکلات ناشی از این مسائل را مهم‌ترین موضوع کشور و مردم دانستند و افزودند: اگر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به طور جدی پیگیری و اجرا شوند، امید زیادی وجود دارد که رونق اقتصادی و اصلاح پایه‌های اقتصادی کشور در میان‌مدت محقق و بخشی از مشکلات مردم حل شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه هدف از برگزاری جلسه با سران سه قوه، بررسی راهکارهای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کردند: با ابلاغ این سیاست‌ها، مردم اکنون منتظر اجرای آنها و تأثیرات مثبت ناشی از اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی هستند، بنابراین دولت، مجلس و قوه قضائیه باید به طور جدی وارد میدان شوند و وظایف مربوط به خود را در هر بخش، پیگیری و اجرا کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: باید روند اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به صورت یک حرکت مستمر و متوقف‌نشدنی، تا رسیدن به نتیجه، ادامه یابد و هر یک از قوا نیز بر روند کار خود نظارت دقیق داشته باشند. ایشان تأکید کردند: اگر لازمه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برطرف کردن برخی قوانین معارض باشد، مجلس شورای اسلامی باید با شناسایی این قوانین معارض، آنها را حذف کند. همچنین اگر اجرای این سیاست‌ها نیازمند حذف برخی ضوابط و مقررات دست‌وپاگیر و تنظیم ضوابط جدید تسهیل‌کننده است، دولت با صدور بخشنامه‌هایی این اقدام را انجام دهد.  رهبر انقلاب اسلامی در همین باره یک نکته را یادآور شدند و گفتند: باید مراقب بود تا قوانین و ضوابط جدید به‌گونه‌ای نباشد که زمینه‌ساز تراکم و تعارض قوانین شود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: با حذف قوانین و مقررات معارض سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یا احیانا با تصویب قوانین و ضوابط جدید، راه برای اجرای راحت‌تر این سیاست‌ها  که عمدتا برعهده دولت است، مهیا خواهد شد. ایشان به دولت توصیه کردند: افرادی را مأمور پیگیری و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی کنید که انگیزه‌های انقلابی و مردمی و اعتقاد لازم و کافی برای اجرای آنها داشته باشند. رهبر انقلاب اسلامی هماهنگی میان سه قوه را برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بسیار ضروری خواندند و تأکید کردند: باید از ایجاد تشکیلات جدید و موازی‌کاری بشدت پرهیز شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرهنگسازی و ایجاد گفتمان رایج و فراگیر را برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: باید محورهای اصلی این سیاست‌ها با استدلال صحیح و منطقی برای مردم بیان شوند تا به تدریج در بخش‌های مختلف جامعه رسوخ پیدا کند و به یک مطالبه عمومی تبدیل شود. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: گفتمان‌‌سازی درباره اقتصاد مقاومتی و تبدیل آن به یک گفتمان عمومی، بسیاری از مشکلات را برطرف و کارها را تسهیل خواهد کرد. ایشان یکی از محورهای مهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را مشارکت مردم و چگونگی مردمی کردن اقتصاد دانستند و افزودند: کشور در طول ۳۵ سال گذشته بویژه در پیروزی انقلاب اسلامی و ۸ سال دفاع مقدس از حضور و مشارکت مردم نتایج و ثمرات فراوانی به دست آورده و در بخش اقتصاد نیز قطعا هدایت سرمایه‌های کوچک مردم در مسیر اقتصاد عمومی  بسیار راهگشا و موثر خواهد بود. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، می‌توان کارهایی را انجام داد که شاید از عهده چند وزارتخانه هم برنیاید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای موضوع واردات و تأمین امنیت غذایی و ذخایر راهبردی را  یکی دیگر از محورهای مهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برشمردند و تاکید کردند: غیر از این موارد، باید در اقلام دیگر جلوی واردات بی‌رویه گرفته شود.   رهبر انقلاب اسلامی در پایان گفتند: اکنون زمینه برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مهیاست و اگر همه قوا و دستگاه‌ها همت و مجاهدت کنند به لطف خداوند این کار به‌خوبی پیش خواهد رفت.
در این دیدار آقای روحانی، رئیس‌جمهور در سخنانی با اشاره به ابلاغ اخیر خود به معاون اول و مسؤولیت ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و تدوین راهکارها و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: همه دولت واقعا معتقد به این سیاست‌هاست و اعضای دولت با اعتقاد کامل مصمم به اجرای آن هستند زیرا دولت تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را متحول‌کننده  اقتصاد کشور می‌داند.آقای روحانی با اشاره به در پیش بودن اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، گفت: همانگونه که در سیاست‌های ابلاغی تأکید شده، دولت با استفاده از ظرفیت هدفمندی یارانه‌ها، به موضوعات تولید، اشتغال و عدالت توجه ویژه خواهد کرد. رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع امنیت غذایی و درمان در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، افزود: امنیت غذایی و سلامت مردم، دو موضوع بسیار مهمی است که دولت از همان ابتدای کار، اهتمام ویژه‌ای به آنها داشته و در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، ارتقای سلامت یکی از محورهای اصلی است.  آقای روحانی با اشاره به موضوع نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان یکی دیگر از محورهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، تأکید کرد: دولت مصمم است تا تولید نفت و گاز را افزایش دهد، ضمن آنکه توسعه پتروشیمی نیز در دستور کار قرار دارد. برنامه‌ریزی برای استفاده صحیح و بیشتر از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بویژه در حوزه گردشگری سلامت و همچنین تحرک‌بخشی صادرات، تأکید بر تحول در نیروی انسانی و اقتصاد دانش‌بنیان، از دیگر مواردی بود که رئیس‌جمهور درباره اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بیان کرد. آقای لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با تأکید بر اهتمام نمایندگان مجلس برای زمینه‌سازی جهت اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، عزم سه قوه را برای اجرای این سیاست‌ها، بسیار مهم برشمرد. رئیس مجلس شورای اسلامی، توجه ویژه به بخش تولید و استفاده از متخصصان داخلی و بخش خصوصی و جلوگیری از واردات بی‌رویه را از جمله زمینه‌های ضروری برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: مجلس قوانین مناسبی را برای تسهیل فضای کسب و کار به تصویب رسانده و اکنون، مشکل قانونی برای سرمایه‌گذاری و استفاده از توان بخش خصوصی وجود ندارد. آقای لاریجانی همچنین ضرورت توجه ویژه رسانه‌ها به مسائل و اولویت‌های اقتصادی و پرهیز از حاشیه‌سازی‌های سیاسی را مورد تأکید قرار داد. آقای آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه نیز در این دیدار با اشاره به بند ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی درباره شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و جلوگیری از زمینه‌های فسادزا گفت: قوه‌قضائیه ضمن آنکه به وظایف خود برای مبارزه با مفاسد اقتصادی با جدیت و قدرت عمل خواهد کرد، در عین حال از فعالیت‌های سالم اقتصادی نیز حمایت می‌کند. رئیس قوه قضائیه همچنین ایجاد گفتمان اقتصاد مقاومتی را مهم و ضروری خواند و تاکید کرد: یکی از مسائل ضروری برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توجه ویژه به فرهنگ کار در جامعه است.


Page Generated in 2/2928 sec