printlogo


کد خبر: 8467تاریخ: 1393/5/1 00:00
کشمکش‌های سیاسی مسؤولان برای چینش پست‌ها به جای ایجاد اشتغال
کرمانشاه بیکارترین استان کشور شد

روند افزایش نرخ بیکاری در استان کرمانشاه از تابستان 92 تا آخرین گزارشی که مرکز آمار ایران در روزهای گذشته منتشر کرد به‌گونه‌ای است که کرمانشاه با 15 پله سقوط به‌عنوان بیکارترین استان کشور معرفی شده و این در حالی است که بسیاری از انرژی‌های مدیریتی کرمانشاه همچنان صرف چینش پست‌ها و کشمکش‌های سیاسی می‌شود. به گزارش مهر، استان کرمانشاه از نظر ظرفیت‌های ایجاد اشتغال در همه بخش‌ها با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد یکی از توانمندترین مناطق کشور است. ظرفیت‌هایی که بدون بهره‌برداری صحیح هرز می‌روند و در همین حین جوانان استان کرمانشاه سال‌های اوج انرژی خود را در بیکاری سپری می‌کنند. ظرفیت‌های ویژه کشاورزی استان با اقلیمی 4 فصل، آب کافی، خاک حاصلخیز و میزان بارندگی بالاتر از متوسط کشور موضوعی است که با تدبیر و ایجاد صنایع تبدیلی بزرگ در کار آن می‌تواند بسیاری از مشکلات بیکاری در این استان را پوشش دهد. ظرفیت‌های گردشگری منحصر به فرد برای ایجاد فرصت‌های شغلی در حوزه گردشگرپذیری نیز مساله‌ای است که استان کرمانشاه برخلاف بسیاری از استان‌هایی که پتانسیل‌های آنها در سطح پایین‌تری قرار دارد، نتوانسته است از آن به خوبی بهره برده و برای رفع یا حداقل کاهش معضل بیکاری قدمی بردارد. مرز مشترک قابل‌توجه به کشور عراق و پتانسیل‌های بالقوه در بخش صادرات نیز دردی از زخم عمیق بیکاری استان دوا نکرده است. در تمام این بی‌توجهی‌ها کرمانشاه از نظر صنعت نیز وضعیت مناسبی ندارد و به گفته مدیرکل صنعت، معدن و تجارت اصلا نمی‌توان به آن استانی صنعتی گفت. به همه این موارد می‌توانید تعطیلی درصد بالایی از واحد‌های تولیدی استان کرمانشاه و نیروی کاری که از این طریق شغل خود را از دست داده است نیز اضافه کنید.
نرخی بیکاری 5/10 درصد در تابستان 92 و وضعیتی امیدوارکننده
 آغاز افول کرمانشاه در جدول استان‌های بیکار تابستان 1392 بود که مرکز آمار ایران با همین آمار‌های همیشگی نرخ بیکار در کرمانشاه را 5/10 درصد اعلام کرد و استان کرمانشاه از قعر جدول آمارهای بیکاری تا جایگاه پانزدهم صعود کرد و همین موضوع روزنه امیدی شد که کارشناسان نسبت به جبران عقب‌ماندگی‌های حوزه اشتغال امیدوار باشند. با جابه‌جایی مدیریت در استان کرمانشاه بعد از دولت یازدهم، استاندار جدید استان در مراسم معارفه خویش روی مساله بیکاری استان دست گذاشت و آن را با واژه وحشتناک توصیف کرد. رضایی این توصیف را در دیدار با فعالان اقتصادی بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد نیز دوباره به کار برد و اظهار داشت: متاسفانه این دیار شاخص‌های منفی رتبه‌های بالای کشور را به خود اختصاص داده در حالی که نباید اینگونه باشد. مدیر ارشد استان نرخ بالای بیکاری در کرمانشاه (35 درصد) را وحشتناک توصیف کرد و گفت: این میزان بیکاری به هیچ عنوان شایسته مردمی که 8 سال درگیر جنگ بوده‌ و نزدیک به 10 هزار شهید و بیش از 20 هزار جانباز و آزاده را تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند، نیست. رضایی تلاش دسته‌جمعی تمام مدیران و مسؤولان را برای کاهش نرخ بیکاری در استان ضروری برشمرد و افزود: برای این مهم نباید به چیزی جز کار و تلاش شبانه‌روزی فکر کرد و قطعا با همدلی و اتحاد است که می‌توان مشکلات را یکی پس از دیگری مرتفع کرد و زمینه‌های پیشرفت استان را فراهم آورد.
همزمان شدن رشد نرخ بیکاری به 9/15 درصد با ماه‌های اولیه مدیریت جدید
 کرمانشاه سومین استان بیکار در زمستان 92 اگر به ارائه آمار 35 درصد بیکاری توسط برخی مسؤولان استان به دلیل غیررسمی بودن این آمارها توجه نکنیم، وحشتناک توصیف کردن آمار بیکاری استان کرمانشاه توسط استاندار در حالی بود که منابع رسمی نرخ بیکاری را برای کرمانشاه 5/10 اعلام کرده بودند. بعد از آغاز دوران مدیریت نو در استان، تأکید بر رفع معضل بیکاری در سخنرانی‌ها دوچندان شد اما واقعیت این است که مرکز آمار ایران هر روز مقداری بر نرخ بیکاری استان کرمانشاه اضافه کرده و از جایگاه آن در کشور می‌کاهد به‌گونه‌ای که سیر نزولی در این مسیر کاملا محسوس و نگران کننده است. در پاییز سال 92 مرکز آمار ایران این سیر نزولی را با ارائه آمار 9/15 درصدی برای کرمانشاه ترسیم کرد و کرمانشاه سومین استان بیکار کشور شناخته شد؛ موضوعی که دغدغه بسیاری از مسؤولان استان را دوباره برانگیخت و باز هم مصاحبه‌ها و اعلام نگرانی‌ها به اوج خود رسید.
کرمانشاه با 7/20 درصد بیکار‌ترین استان کشور شد
خبرگزاری مهر با ارائه گزارشی از وضعیت بیکاری استان ابراز امیدواری کرد که دولت تدبیر و امید برای این نگرانی مردم کرمانشاه چاره‌اندیشی کند و قدمی مؤثر بردارد اما با گذشت بیش از یک‌چهارم از عمر دولت در کشور و شروع به کار مدیریت جدید متأسفانه در روزهای گذشته نیز این سیر نزولی ادامه داشته و در یک حرکت جهشی کرمانشاه بیکارترین استان کشور لقب گرفته است. به گزارش مهر، مرکز آمار ایران، در جدیدترین رتبه‌بندی‌های خود در بحث بیکاری، استان کرمانشاه را در رتبه اول بیکاری کشور قرار داد. استان کرمانشاه در این آمار با یک‌میلیون و 945 هزار و 227 نفر جمعیت، با نرخ رشد بیکاری 7/20 درصدی، اولین رتبه بیکاری در کشور را به خود اختصاص داده است. همچنین براساس این آمار، نرخ رشد جمعیت در استان کرمانشاه، 69/0 درصد، نرخ مشارکت اقتصادی 4/35 درصد و نرخ باسوادی 72/81 درصد اعلام شده است. بعد از کرمانشاه، استان لرستان با 8/19 درصد در جایگاه دوم بیکاری کشور قرار گرفته‌ است. سومین استان بیکار کشور نیز گیلان اعلام شده است. براساس این اخبار، نرخ بیکاری در استان گیلان در حدود 19 درصد اعلام شده است.
 


Page Generated in 0/0034 sec